Toyota AE86 – koncepty na vodík a elektřinu

Japonská automobilka chystá koncepty, které vycházejí z modelu Toyota AE86, ale mají odlišné pohonné jednotky

Přestavby starších automobilů na stroje s nulovými emisemi jsou stále populárnější jako chytrý způsob, jak zachovat historické modely pro budoucí generace. Toyota v tomto směru předznamenává potenciál své továrny dvěma novými koncepty. Měly by se představit na tokijském autosalonu v Japonsku. Oba výstavní vozy vycházejí z modelu Toyota AE86, ale mají odlišné pohonné jednotky.

Toyota AE86 H2

Začněme konceptem AE86 H2, který vychází z karosářského stylu Trueno se stahovacími světlomety a dvoubarevnou bílo-černou karoserií. Zvenku vypadá téměř zcela sériově, i když pod slupkou se toho změnilo hodně. Toyota instalovala dva úložné prostory na vodík ze systému Mirai umístěné v zavazadlovém prostoru.

Japonská automobilka uvádí, že vůz vyvinula tak, aby zvuk a vibrace spalovacího motoru zůstaly stále přítomny
Toyota AE86 H2

Čtyřválcový motor pod kapotou je v maximální možné míře zachovaný v původní podobě. Avšak s upravenými vstřikovači paliva, palivovým potrubím a zapalovacími svíčkami, aby vyhovoval specifikacím vodíkového systému. Japonská automobilka uvádí, že vůz vyvinula tak, aby zvuk a vibrace spalovacího motoru zůstaly stále přítomny.

Koncept AE86 BEV

Dalším konceptem na bázi AE86, který má na tokijském autosalonu premiéru, je koncept AE86 BEV s karoserií Levin s pevnými světlomety. Má téměř totožnou karoserii jako koncept AE86 H2 a pod plechem se skrývá poměrně zajímavá pohonná jednotka. Systém poháněný bateriemi využívá elektromotor pocházející z hybridního vozu Tundra. Dále obsahuje sadu baterií z plug-in hybridu Prius a komponenty z dalších sériových modelů Toyota a Lexus.

Systém poháněný bateriemi využívá elektromotor pocházející z hybridního vozu Tundra
Toyota AE86 BEV

Největším překvapením je však manuální převodovka. Toyota uvádí, že se jí podařilo udržet hmotnostní vyvážení vozu co nejblíže originálu. Společnost tvrdí, že vůz přináší velmi jedinečný zážitek z jízdy kombinující záběr třístupňového vozu s „robustní charakteristikou hnací síly“ elektromobilu.

Ekologičnost uvnitř

Ekologičnost obou konceptů podtrhují také sedadla uvnitř vozů. Nejedná se o zcela nová sedadla, ale o obnovená sedadla s použitím bezpečnostních pásů a polstrování bezpečnostních pásů vyrobených z recyklovaných materiálů.

Ekologičnost obou konceptů podtrhují také sedadla uvnitř vozů
Interiér konceptu AE86

Toyota na realizaci těchto dvou prototypů spolupracuje s řadou firem z trhu s náhradními díly. Sériová výroba se však neplánuje.

Zdroje: motor1, Vapol