Mystická bytost z mlhoviny Kužel

Obří dalekohled vyfotografoval ze Země obrovská mračna plynu a prachu ve vesmíru. Můžete vidět místo vzniku hvězd, které podněcuje představivost.

Mystický snímek

Astronomové zachytili mystický snímek takzvané Kuželové mlhoviny v souhvězdí Jednorožce. Podle Evropské jižní observatoře (ESO) je ve středu mlhoviny sloup dlouhý sedm světelných let. Snímek se pořídil ze Země pomocí dalekohledu Very Large Telescope (VLT) v Chile.

Ve vzdálenosti 2500 světelných let je mlhovina Kužel poměrně blízko naší planetě. A zdá se tedy dobře prozkoumaným nebeským objektem. „Tento pohled je ale dramatičtější než všechny předchozí, protože ukazuje temnou a neprostupnou oblačnost mlhoviny způsobem, který připomíná mytologické stvoření,“ vysvětlila ESO se sídlem v Garchingu u Mnichova.

Mlhovina Kužel se objevila astronomem Williamem Herschelem na konci 18. století. ESO píše, že jde o dokonalý příklad sloupcových tvarů vytvořených v obrovských oblacích studeného molekulárního plynu a prachu.

Záběr s filtrem

Mlhovina Kužel: Oblast formování hvězd 2500 světelných let od Země; Mystická bytost z mlhoviny Kužel
Mlhovina Kužel: oblast formování hvězd 2500 světelných let od Země

Sloupovitý tvar vzniká, když masivní, nově vzniklé jasně modré hvězdy vyzařují hvězdné větry a intenzivní ultrafialové záření, které odfukuje materiál pryč z jejich okolí. Podle odborníků se plyny a prach stlačují do hustých, tmavých a vysokých sloupcových struktur ve větší vzdálenosti od mladých hvězd.

Na obrázku se plynný vodík zobrazil modře a plyn síry červeně. Použití těchto filtrů způsobí, že jinak jasné modré hvězdy, které svědčí o nedávném vzniku hvězd, vypadají téměř zlaté. Obrázky z vesmíru se často vykreslují ve falešných barvách, aby odhalily struktury, které by jinak byly neviditelné. Snímkem chce ESO také upozornit na své 60. výročí.

V říjnu se na titulky novin dostal snímek struktury v Orlí mlhovině, vzdálené 6500 až 7000 světelných let od Země. Snímek dalekohledu Jamese Webba ukazuje Pilíře stvoření v nebývalých detailech, kolosální věže mezihvězdného plynu a prachu. Dalekohled tak reprodukoval jeden z nejznámějších snímků moderní astronomie. Struktura se poprvé vyfotografovala v roce 1995 předchůdcem ,,Webb“, ,,Hubble“ dalekohledem.

Zdroj: spiegel, Vapol