Nyobolt EV má baterii, kterou nabijete za 6 minut

Společnost Nyobolt nyní vystavuje koncept sportovního elektromobilu vybaveného baterií, kterou lze plně dobít za méně než šest minut

Doba nabíjení patří k nejkritizovanějším aspektům elektromobility. Ani nejpokročilejší elektromobily se nemohou vyrovnat rychlosti dobíjení vozidel se spalovacím motorem. Nicméně společnost Nyobolt, britský vývojář ultra rychlonabíjecích baterií, tvrdí, že má průlomovou technologii, která umožní rychlé dobíjení baterií. Společnost Nyobolt nyní vystavuje koncept sportovního EV vybaveného baterií, kterou lze plně dobít za méně než šest minut.

Nyobolt EV

Sada o kapacitě 35 kWh by měla po instalaci do sportovního kupé zajistit dojezd přibližně 250 km na jedno nabití. Nyobolt nechce prozradit hmotnost elektromobilu, ale neurčitě říká, že váží „blíže k jedné tuně než ke dvěma“. To naznačuje, že se váha nepřehoupne přes 1 500 kilogramů.

Nyobolt nechce prozradit hmotnost elektromobilu, ale neurčitě říká, že váží "blíže k jedné tuně než ke dvěma"
Koncept elektromobilu Nyobolt

Aniž by se Nyobolt pouštěl do přesných čísel, odhaduje, že jeho baterie lze dobíjet více než dvojnásobnou rychlostí, než jakou se dobíjejí i ty nejrychleji dobíjející automobily, které se v současnosti vyrábějí. Ještě působivější je, že Nyobolt tvrdí, že jeho nová baterie se nechala testovat na více než 2 000 rychlonabíjecích cyklů, které neprokázaly žádnou výraznou degradaci baterie.

Nová technologie baterií

Technologie navíc není omezená pouze na malé baterie, protože by ji mohly využívat i větší sady. Důležitou poznámkou společnosti však je, že taková rychlost nabíjení by měla být možná, až se objeví nabíječky s výkonem 1 MW.

Nová technologie baterií Nyobolt se prezentuje na konceptu sportovního elektromobilu, který navrhl Julian Thomson. Muž, který je zodpovědný za design původního Lotusu Elise. Thomson se inspiroval konceptem lehkého sportovního vozu, ale chtěl, aby tato moderní interpretace byla širší, delší a nižší než originál. Nyoboltovi a Thomsonovi s projektem pomáhala britská designérská a inženýrská společnost Callum, kterou v roce 2019 založil bývalý designér Jaguaru Ian Callum.

„Dříve jste nemohli lehkému vozidlu umožnit rychlonabíjení, aniž by to ohrozilo jeho životnost, a tak se lidé spoléhali na nákladné a velké akumulátory ve vozidle. Díky naší jedinečné technologii jsme dosáhli šestiminutového nabíjení vozu a vyvinuli jsme menší bateriové sady. Tyto sady mohou poskytovat větší výkon a nabíjet se za kratší dobu,“ komentuje Sai Shivareddy, generální ředitel společnosti Nyobolt.

Zdroje: motor1, TowPoint