Prototyp závodu na výrobu polovodičových baterií

Japonský výrobce automobilů Nissan učinil klíčový pokrok na cestě k výrobě vlastní verze potenciálně měnící technologie baterií pro elektromobily. A odhalil prototyp výrobního zařízení pro laminované polovodičové bateriové články.

Konkurenceschopnost elektrických vozidel

Komercializace polovodičových baterií je hledáním, které sleduje řada největších hráčů v automobilovém průmyslu jako klíč k tomu, aby byla elektrická vozidla cenově konkurenceschopná s vozy ICE.

Je to proto, že polovodičové baterie tvrdí, že mají hustotu energie přibližně dvojnásobnou ve srovnání s konvenčními lithium-iontovými bateriemi. A to s výrazně kratší dobou nabíjení, vynikajícímu výkonu nabíjení/vybíjení a nižší náklady. A díky tomu, že se skládají z levnějších materiálů.

Koncem minulého roku se Nissan připojil k tomuto hledání a oznámil plány na uvedení na trh s vlastními polovodičovými bateriemi do roku 2028 jako součást plánu automobilky Nissan Ambition 2030.

Plán automobilky Nissan

Prototyp závodu na výrobu polovodičových baterií

První krok k tomuto cíli představuje odhalení prototypu výrobního závodu ve výzkumném středisku Nissan v prefektuře Kanagawa.

Odtud Nissan plánuje ve fiskálním roce 2024 zřídit pilotní výrobní linku ve svém závodě v Jokohamě. Přičemž materiály, design a výrobní procesy pro výrobu prototypů na lince se studují v závodě na výrobu prototypů.

Automobilka zopakovala, že věří, že polovodičové baterie lze ve fiskálním roce 2028 snížit na 75 USD (to je více než 1 600 Kč) za kWh. A poté na 65 USD (to je více než 1 400 Kč) za kWh. Čímž se EV dostane na stejnou úroveň nákladů jako vozidla s benzínovým pohonem.

„Nissan se stává lídrem v elektrifikační technologii prostřednictvím široké škály výzkumných a vývojových aktivit. A to od výzkumu materiálů pro baterie na molekulární úrovni až po vývoj bezpečných a vysoce výkonných EV,“ řekl Kunio Nakaguro. Výkonný viceprezident odpovědný za výzkum a vývoj.

„Znalosti získané z našich zkušeností podporují vývoj plně polovodičových baterií a nashromáždili jsme důležité základní technologie,“ dodal Nakaguro.

„V budoucnu budou naše výzkumné, vývojové a výrobní divize pokračovat. A to ve spolupráci na využití tohoto prototypového výrobního zařízení a urychlení praktického použití plně polovodičových baterií.“

Zdroj: thedriven, Vapol