Továrny na fotovoltaické moduly o výkonu 20 GW

Herbert Diess, bývalý ředitel automobilky Volkswagen, představil plán na vybudování továrny na fotovoltaické moduly v Evropě o výkonu 20GW

Bývalý generální ředitel společnosti Volkswagen Herbert Diess v podcastu upozornil na důležitost snížení závislosti na Číně v solárním průmyslu. Uvedl však, že plány na zřízení výroby v Evropě vyžadují státní podporu a správné podmínky. Herbert Diess, bývalý generální ředitel německé automobilky Volkswagen, představil plán na vybudování vertikálně integrované továrny na fotovoltaické moduly v Evropě.

Fotovoltaika pro Evropu

„Chci vrátit fotovoltaický průmysl zpět do Evropy,“ řekl v podcastu s Gáborem Steingartem pro The Pioneer. „Fotovoltaika je konkurenceschopná s uhlím a jádrem a díky dalšímu rozšiřování se stane ještě populárnější. Solární energie se brzy stane dominantním zdrojem energie.“

Bývalý generální ředitel společnosti Volkswagen Herbert Diess v podcastu upozornil na důležitost snížení závislosti na Číně v solárním průmyslu
Herbert Diess, bývalý ředitel automobilky Volkswagen, představil plán na vybudování továrny na fotovoltaické moduly

Vyzval k větší nezávislosti na Číně v oblasti dodávek fotovoltaických komponentů. Poznamenal, že kdysi prosperující solární průmysl z Evropy téměř zcela zmizel. Uvedl však, že nyní probíhají první pokusy o obnovu. Uvedl, že jedním z příkladů jsou nové elektrárny Meyer Burger, které se nachází v Německu.

Čína patří k fotovoltaickým velmocem

„Byli jsme příliš netrpěliví. Každé odvětví má období růstu. Čína přece zvládla to, co Evropa zatím nedokázala,“ řekl Diess. „Měli bychom vrátit solární energii, protože můžeme být konkurenceschopní. Koneckonců, existuje jen jedno velké výzkumné prostředí, mnoho instalátorů a poskytovatelů fotovoltaických systémů, ale malí výrobci modulů. V současné době jednám s několika hráči v Evropě, ale také s čínskými společnostmi,“ dodal Diess.

Kapacita o výkonu až 20 GW

Diess uvedl, že je potřeba, aby velcí výrobci a také politici fotovoltaiku podporovali. Uvedl, že jeho cílem je vybudovat integrované továrny na fotovoltaické moduly o výkonu až 20 GW.

Také odhaduje, že je zapotřebí další závod na výrobu polykřemíku. A to přesně dva závody na destičky a ingoty a čtyři na solární články. Celkem by se muselo postavit 15 až 20 továren, aby se dalo dosáhnout 20 GW ve všech fázích hodnotového řetězce, uvedl bývalý manažer automobilky VW. Potřebné investice odhaduje na 10 až 20 miliard eur.

„Potřebujeme rámcové a tržní podmínky, které takové investice umožní,“ řekl Diess.

Zdroje: pv-magazine, TowPoint