V2H systém – zachrání prodeje elektroaut?

Systém V2H je anglická zkratka slov „Vehicle To Home“. Zjednodušeně – pomocí vozidla dodáváte elektřinu do domácnosti.

Představte si tyto tři situace

Bydlíte v malém bytovém domě. Máte svůj wallbox, kde nabíjíte své elektroauto a denně jezdíte do práce, která je vzdálena 10 km. Pořídili jste si vozidlo se systémem V2H a najednou se něco změnilo. Už neřešíte nabíjení doma. Domluvili jste se se zaměstnavatelem, že si auto v práci za firemní cenu elektřiny nabijete. Jakmile přijedete domů, tak se napojíte na wallbox. Nikoli proto, abyste si dobili baterii auta, ale proto, že za levnější elektřinu z auta si prostě uvaříte, vyperete a celý víkend pojedete na elektriku z práce. V tomto případě asi úspora nebude velká, ale přece jenom zajímavá.

Druhou variantou je, že vlastníte dům a v práci máte zaměstnavatele, který celé parkoviště zastřešil solárními panely a umožňuje vám, v rámci zaměstnaneckého benefitu, dobít si auto zdarma z těchto panelů. Najednou to celé dává daleko větší význam a od jara do podzimu se může prakticky stát, že nezaplatíte ani korunu energetické společnosti a silovou elektřinu. No a pokud jednou energetika umožní dodávat z baterie do sítě, tak na tom i vyděláte.

Třetí nejextrémnější variantou je, že jste drobný živnostník. Mimo to, že si dáte na střechu ve firmě panely, máte možnost si i „tankovat“ elektřinu v práci. Typicky dobíjíte ze sítě ve dny, kdy slunce nesvítí. Jakou má tohle výhodu si asi dokážete spočítat (DPH, odpočty, náklady). V takovémto případě bych jiné než elektrické auto nechtěl a na dovolené si půjčoval minivan.

Mnoho dalších řešení pro V2H

Čtvrtý systém si navrhněte sami. Myslím, že přijdete ještě na nejméně deset dalších, kde bude úžasným řešením.

Evropské automobilky brečí, že jim prodeje elektroaut nejdou. Systém V2H ale z nějakého nepochopitelného důvodu nenabídnou. Vymlouvají se na vše možné, že to nejde, ale ono to jde. Přitom je to právě tento systém, který by pomohl nakopnout prodeje elektrovozidel a celé by to začalo v kombinaci s panely doma a v práci najednou dávat smysl.

V2H umožní provozovat váš dům z baterie

Mimo Evropu není V2H problém

V USA tento systém funguje. Typickým představitelem systému V2H je Ford F150 Lightning s kapacitou baterie 130kW. Já osobně s takovýmto autem utáhnu domácnost týden a pokud bych měl ostrovní systém fotovoltaiky s baterií, tak se od celého slavného ČEZu můžu nechat odstřihnout. Co to pro Ford znamenalo? Tyto vozidla na dlouho dobu vyprodali a objednávky dosahují několika set tisíc vozů. Proč asi?

U nás to nabízí například Nisssan Leaf, ale má malou baterii 24 kW a proto je tento systém u Leafu spíš pro odzkoušení než pro praktické využití.

Vlaštovkou v Evropě je Hyundai, který u modelu Ioniq 6 (77 kW baterie) ohlásil nejprve, že tento systém umí, ale aktuálně nabízí jen V2L (prodlužka z auta na drobné spotřebiče), ale proč nenabízejí V2H? Vždyť jde jen o SW záležitost. Že by neměli příslušné wallboxy?

Kdo bude první, bude mít konkurenční výhodu

Automobilka, která V2H v EU nabídne jako první, s kapacitou baterie alespoň 80 kW, tak má o jednoho skeptického kupce elektroaut víc, a to okamžitě. Myslím, že i řada z vás, co to čtete, nad tím najednou začne uvažovat.

Zdroj: vapol.cz; towpoint.cz

1 Comment

Komentáře nejsou povoleny.