Škoda Epiq – honosné jméno, jinak další elektrický crossover do sbírky

Škoda hodlá do roku 2026 uvést na trh šest elektromobilů a nejdostupnějším z nich má být tento model s honosným názvem Epiq

Škoda hodlá do roku 2026 uvést na trh šest elektromobilů a nejdostupnějším z nich má být tento model s honosným názvem Epiq. Jeho prodej začne příští rok s cílovou zaváděcí cenou 25 000 eur, tedy zhruba 27 000 dolarů podle současného kurzu.

Tento základní elektromobil značky, který se označuje jako „malý, ale epický“, se má stát jedním z prvních modelů, které začnou využívat svěží designový jazyk „Modern Solid“.

Specifikace elektrického crossoveru Škoda Epiq

S délkou přibližně 4,1 metru jej můžete považovat za elektrickou alternativu modelu Kamiq. Subkompaktní Škoda Epiq je však předurčena k tomu, aby jezdila na speciální platformě pro elektromobily, pravděpodobně na již oznámené platformě MEB Entry koncernu Volkswagen.

S délkou přibližně 4,1 metru jej můžete považovat za elektrickou alternativu modelu Kamiq
V několika ohledech se nová Škoda Epiq podobá modelu Kamiq

Tuto architekturu německý automobilový koncern předznamenal již loňským konceptem ID.2all. Zatímco VW jde cestou hatchbacku, Škoda připravuje tento crossover.

Praktičtější než model Kamiq

I když je kratší než model Kamiq, o kterém jsme se zmiňovali dříve, je mnohem praktičtější. Objem zavazadlového prostoru 490 litrů je díky speciálnímu podvozku pro elektromobily o více než 20 procent vyšší, což vede k lepšímu balení. O dalších technických parametrech česká značka mlčí. Uvádí však, že blíže nespecifikovaný akumulátor umožňuje dojezd přes 400 km, pravděpodobně v cyklu WLTP.

Škoda jej označuje spíše za designovou studii než za koncept
Interiér modelu Epiq

Platforma MEB Entry je určená pro elektromobily s pohonem předních kol, zatímco běžná platforma MEB, kterou používá větší model Enyaq, se dodává s pohonem zadních kol. Dražší a výkonnější modely založené na platformě MEB, které prodává koncern VW, jsou vybavené pohonem AWD přidáním motoru vpředu. Zda modely MEB Entry někdy dostanou uspořádání s pohonem všech kol, se teprve uvidí.

Design Modern Solid

Designový jazyk Modern Solid podle marketingového žargonu Škody přitvrdí vzhled budoucích modelů. Tento Epiq má plastové obklady karoserie kolem podběhů kol a nelakované části zadních nárazníků. Všimnout si můžete také dvojice šikovných střešních ližin, osvětleného zadního znaku a úzkých světel na obou koncích.

Nabíjecí port se nachází na předním blatníku, nikoli vzadu, jak je tomu u modelu Enyaq. Kontrastní oranžové akcenty najdeme uvnitř i zvenčí, spolu s přerušovanou světelnou lištou, která vede přes širokou mřížku chladiče. Celkově Epiq vypadá spíše jako téměř sériový prototyp, protože do roku 2025 se pravděpodobně příliš nezmění. Škoda jej označuje spíše za designovou studii než za koncept.

Modely Elroq a nová generace Enyaq a Enyaq Coupe

Ještě před příchodem modelu Epiq v roce 2025 se má koncem letošního roku oficiálně představit větší kompaktní crossover Elroq s výhradně elektrickým pohonem. K těmto dvěma se do roku 2026 připojí nová generace modelů Enyaq a Enyaq Coupe. Chystá se také vůz podobný Octavii v elektrickém provedení a velké tříprostorové SUV, jehož předobrazem je Vision 7S bez spalovacího motoru.

Zdroje: motor, TowPoint