Enel Green Power chce další továrnu na fotovoltaiku

V případě schválení se navrhovaná továrna v USA stane druhým výrobním závodem společnosti Enel Green Power na výrobu solárních panelů

V případě schválení se navrhovaná továrna v USA stane druhým výrobním závodem společnosti Enel Green Power na výrobu solárních panelů. Společnost již dříve oznámila rozšíření své továrny 3Sun Gigafactory v sicilské Catanii. Továrna v USA se stane také jednou z mála v zemi, která má vyrábět solární články i moduly.

Nová továrna v Oklahomě?

Minulý měsíc společnost Enel North America označila Oklahomu za hlavního kandidáta na umístění svého nového závodu na výrobu solárních článků a modulů. Díky balíčku, který nedávno odhlasoval oklahomský senát, se tento plán posunul o krok blíže k realizaci.

Na zasedání společného výboru pro rozpočtové prostředky se předběžně schválil balíček, který by mohl daňovým poplatníkům poskytnout pobídky v hodnotě až 180 milionů dolarů. Podle článku v novinách The Oklahoman by peníze pocházely ze zbytku peněz z rozpočtu na rok 2022.

Továrna na solární články a moduly

Zařízení, o kterém se poprvé mluvilo v listopadu 2022, by měla provozovat dceřiná společnost 3Sun USA. Počáteční kapacita továrny na solární články a moduly má činit 3 GW. Společnost Enel dále uvedla, že plánuje zdvojnásobit tuto kapacitu na 6 GW.

Společnost Enel Green Power rovněž spravuje více než 1 200 elektráren na pěti kontinentech s více než 59 GW instalovaného výkonu z obnovitelných zdrojů
Enel Green Power spravuje více než 1 200 elektráren po celém světě

Očekává se, že závod přinese státu milionové investice a vytvoří více než 1 500 pracovních míst. Výroba by měla začít do konce roku 2024. Podmínkou návrhu zákona je, že pro získání pobídek v plné výši musí být vytvořeno nejméně 1 400 pracovních míst.

Továrna na solární moduly by údajně měla být postavená v přístavu Tulsa Port of Catoosa. Poblíž se nachází plavební systém McClellan-Kerr Arkansas River. Přístav se rozkládá na ploše 2 500 akrů a v jeho průmyslovém parku sídlí více než 70 společností.

Enel Green Power North America

Společnost Enel Green Power North America není ve státě Oklahoma žádným nováčkem. Má ve státě dvanáct provozovaných větrných farem, což představuje více než 2 GW provozní kapacity a 3 miliardy dolarů dosavadních investic ve státě.

Enel má v současné době ve výstavbě třináctou větrnou farmu, Seven Cowboy Wind Project. Tento větrný projekt se nachází v okresech Washita a Kiowa a bude mít 107 větrných turbín, které ročně vyrobí přibližně 1,3 TWh energie. To odpovídá spotřebě elektřiny pro více než 120 000 amerických domácností, a zabrání vzniku více než 758 000 tun emisí C02 ročně. Společnost také vybudovala v Oklahomě nejmodernější školicí středisko, které má za úkol vychovávat pracovní sílu pro větrný průmysl.

Schválení projektu

Senátní zákon 1177 a dva doprovodné zákony, které údajně podporují solární továrnu společnosti Enel, míří do Sněmovny reprezentantů a Senátu k závěrečnému hlasování.

V případě schválení se navrhovaná továrna v USA stane druhým výrobním závodem společnosti Enel na solární energii. Firma již dříve oznámila rozšíření své továrny 3Sun Gigafactory v sicilské Catanii. Těmito kroky se její výrobní kapacita zvýší z 200 MW na 3 GW.

Má ve státě dvanáct provozovaných větrných farem, což představuje více než 2 GW provozní kapacity
Jen v Oklahomě má Enel Green Power 12 větrných farem

Společnost Enel Green Power rovněž spravuje více než 1 200 elektráren na pěti kontinentech s více než 59 GW instalovaného výkonu z obnovitelných zdrojů. Patří zde kombinace větrné, solární, vodní a geotermální energie.

Zdroje: pv-magazine, Vapol