Továrna na solární moduly v Alžírsku

V Alžírsku začala fungovat nová továrna na solární moduly. Jedná se o čtvrtou továrnu svého druhu v zemi

Továrna na solární moduly společnosti Zergoun Green Energy v jižním Alžírsku o výkonu 200 MW zahájila výrobní proces.

Továrna se nachází v provincii Ouargla v saharské poušti a je vybavená linkami poskytovanými španělským Mondragon Assembly. Roční výrobní kapacita továrny se pohybuje kolem 200 MW. Začíná vyrábět moduly PERC M3 s přípojnicovou technologií s výkonem mezi 405 a 415 W. Tyto produkty mají být k dispozici ve verzích sklo-zadní deska nebo sklo-sklo. A také ve verzi bifaciální nebo monofaciální.

Podle informací, které zdroj z oboru poskytl magazínu pv France, se očekává, že linky mají být přizpůsobené výrobě modulových formátů M10 a M12 na začátku roku 2023. Závod je již kompatibilní s technologií článků TOPCon, která plánuje uspět v mono technologii PERC.

Továrna na solární moduly a specifikace

Celková investice do továrny je 1,7 miliardy DZD (273 milionů CZK), která zahrnuje budovu a vybavení. Zergoun Green Energy financovala projekt z 50 % vlastního kapitálu a 50 % prostřednictvím bankovních úvěrů. Partnerství s University of Ouargla a hráči v solárním sektoru, jako je Centrum pro rozvoj obnovitelných energií (CDER) a blíže nespecifikovaní dodavatelé EPC na Středním východě, jsou již v pokročilých jednáních.

Plánují se také synergie, jako je sdružování nákupů surovin s krajanským výrobcem modulů Milltech v Mile na východě země. Ten má kapacitu výroby modulů M3 100 MW. První objednávky jsou plánované pro Afriku a Blízký východ prostřednictvím alžírské diaspory. Ta je aktivní ve Spojených arabských emirátech a v Africe.

Aby uspokojila rostoucí potřeby alžírského a afrického solárního sektoru, Zergoun Green Energy také vytvořila společný podnik s řeckou společností Elvan. A to za účelem zřízení výrobního závodu na kovové montážní konstrukce v Ouargle pro zásobování alžírských, řeckých a afrických trhů.

Nová továrna se stala čtvrtým závodem na výrobu solárních panelů v zemi. Condor provozuje továrnu o výkonu 130 MW v Bordj Bou Arreridj a Aurés Solaire provozuje zařízení o výkonu 30 MW v průmyslové oblasti Ain Yagout poblíž Batna ve východním Alžírsku. Rozvoj průmyslu výroby solárních modulů podporuje alžírská vláda prostřednictvím požadavků na domácí obsah ve výběrových řízeních na rozsáhlé fotovoltaické projekty.

zdroje: pv magazine, Top Vozíky