Cero Generation vlastní společnost Nara Solar

Firma Cero Generation, dceřiná společnost skupiny Green Investment Group, koupila 50% podíl Univergy Solar ve společnosti Nara Solar

Společnost Cero Generation se sídlem ve Spojeném království, dceřiná společnost skupiny Green Investment Group, koupila 50% podíl společnosti Univergy Solar ve společnosti Nara Solar, čímž se stala plným vlastníkem tohoto španělského solárního developera.

Cero Generation spolupracují již od roku 2019

Společnosti Cero a Univergy Solar zahájily činnost společnosti Nara Solar v roce 2019 jako společný podnik, přičemž každá ze společností vlastní 50 %. Společnost Nara Solar původně vytvořila portfolio solárních projektů s celkovou kapacitou 700 MW, které vlastnila společnost Univergy. Nyní vlastní 2 GW solárních projektů ve výstavbě a ve vývoji ve Španělsku, Francii a Nizozemsku.

Toto portfolio nyní zcela vlastní společnost Cero. Ta by ráda rozšířila svá zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů v Evropě.

„Jsme potěšení, že můžeme společnost Nara Solar plně přivítat ve společnosti Cero. Tato společnost spolupracovala se skvělým týmem společnosti Univergy na vytvoření této prosperující platformy a od svého spuštění v roce 2019 viděla, jak jde nahoru,“ uvedla generální ředitelka společnosti Cero Marta Martinez Queimadelos.

„Tato transakce je pro společnost Cero významným úspěchem, který odráží naši významnou roli na evropském trhu s obnovitelnými zdroji energie. Umožňuje nám pokračovat v růstu našeho rozsáhlého portfolia.“

Růst solární kapacity v Evropě

Evropské společnosti dosáhly v posledních letech značného pokroku v rozšiřování kapacity solární energie na tomto kontinentu. Podle společnosti SolarPower Europe instalovali developeři v Evropě v roce 2022 41,4 GW nové solární kapacity. To je oproti 28,1 GW přidaným v roce 2021 meziroční nárůst o 47 %.

Think tank očekává, že solární energie bude v dlouhodobém horizontu dominovat evropskému energetickému mixu. Dále předpokládá, že do roku 2050 by měla solární energie tvořit 48-64 % evropské výroby elektřiny. A to v závislosti na tom, jak komplexně se kontinent zaváže k dekarbonizaci. Ačkoli Cero ani Nara Solar neoznámily, zda dohoda ovlivní jejich každodenní provoz, vedoucí představitelé obou společností se těší na budoucnost firem.

„Vždy jsme měli velké ambice pro společnost Nara Solar a nyní jsme nadšení, že můžeme vstoupit do této další fáze, posílit naše odborné znalosti a rozšířit náš dosah jako součást skupiny Cero,“ uvedl generální ředitel společnosti Nara Solar Yago Acon. „Připojujeme se ke společnosti, která stojí v čele přechodu na solární energii v celé Evropě. To nám umožní růst a realizovat další projekty čisté energie s větším dopadem.“

Tato zpráva se stala nejnovější investicí společnosti Cero do jejího evropského solárního portfolia, která následovala po jmenování společnosti Ameresco Energy Hellas. Firma Ameresco Energy Hellas má začít provozovat inženýrskou, dodavatelskou a stavební firmu pro její 100MW projekt Delfini v Řecku.

Zdroje: pv-tech, Vapol