Tlačítka jsou lepší než display

Šokující odhalení! Test ukázal, že fyzická tlačítka v autech zabírají méně času než dotykové displeje.
Studie ukázala, že je časově méně náročné mačkat tlačítka, než ovládat dotykový informační a zábavní systém.

Budoucí řidiči se možná ohlédnou za současným trendem nahrazování velkého množství jednoduchých fyzických tlačítek dotykovými displeji a budou se divit, proč jsme to dopustili. Například Volkswagen ID.4 používá téměř výhradně digitální přístrojovou desku (na obrázku níže). Z jejíhož používání informačního a zábavního systému bolí hlava. Eliminace nebo minimalizace počtu fyzických tlačítek může vypadat čistě, ale nová zpráva ze Švédska ukazuje, jak dotykové obrazovky a nekonečné stránky nabídek způsobují v jistém smyslu rozptýlení řidiče.

Tlačítka na ústupu
Tlačítka na ústupu

Švédský automobilový časopis Vi Bilägare nedávno dokázal, že fyzická tlačítka jsou bezpečnější než dotykové displeje. Jednoduše zjistil, jak dlouho trvá provedení jednoduchých každodenních úkonů. Časopis nechal své recenzenty provést čtyři běžné úkony za jízdy.

Před spuštěním stopek dostali testovací řidiči čas, aby se seznámili s tím, jak tyto úkoly v různých vozech provádět. Mezi 12 vozy byly Tesla Model 3 a BMW iX s dotykovou obrazovkou. Seat León a Dacia Sandero. Pro srovnání si Vi Bilägare přivezl také 17 let staré Volvo V70 s fyzickými tlačítky.

Bez tlačítka
Tesla Model 3

Časopis měřil řidičům čas při plnění jednotlivých úkolů. Zatímco řidiči řídili příslušné vozidlo rychlostí 110 km za hodinu. Zajímavé je, že Volvo V70 z roku 2005 se speciálními tlačítky potřebovalo k provedení čtyř úkolů nejméně času – pouhých 10 sekund. Splnění čtyř úkolů v novém BMW iX trvalo třikrát déle: 30,4 sekundy, ale ani to není tak špatné jako u MG Marvel R, který potřeboval 44,9 sekundy.

Vrátí se tlačítka?

Vi Bilägare upozorňuje, že velkou roli hraje i způsob, jaký infotainment systém funguje. Například systém v modelu iX je podle časopisu jedním z nejsložitějších a nejkomplikovanějších uživatelských rozhraní, která kdy spatřily světlo světa. Dotyková tlačítka ovládání klimatizace v Seatu Leon nemají podsvícení, což ztěžuje jejich používání v noci.

Publikace zjišťovala čas, který řidiči potřebují ke změně nastavení, a tak byla schopna určit vzdálenost, kterou tito řidiči urazí zatímco mačkají tlačítka. Tato vzdálenost se pohybovala od více 1372 m u vozu MG Marvel R až po něco málo přes 306 m u vozu Volvo z roku 2005. Ostatní vozy se shlukovaly kolem 600 až 900 metrů, přičemž Dacia Sandero a Volvo C40 se pohybovaly na hranici 400 metrů.

Zdroje: TowPoint, Car and Driver