Baterie BYD Blade v Evropě získá Tesla Model Y

Tesla Model Y vzal Austrálii útokem, s prudkým nárůstem objednávek a prvními dodávkami místním zákazníkům. Elektromobily Tesla určené pro Austrálii jsou nyní vyráběny v továrně automobilky v Šanghaji, zprávy naznačují, že ty vyrobené v berlínské továrně se chystají upgradovat baterii.

Nová zpráva od evropských regulátorů se objevila v německých médiích a  potvrdila spekulace, že BYD bude dodávat své baterie Blade do Tesly Model Y postavené v její továrně Giga Berlin.

Továrna Giga Berlin

Podle Teslamag získalo použití baterie BYD pro Tesla Model Y schválení EU od Nizozemského úřadu pro vozidla (RDW) 1. července 2022.

BYD má dodávat 55 kWh baterii společnosti Tesla pro použití ve svých vozidlech vyráběných v továrně Giga Berlin. Tato továrna byla otevřena teprve v březnu a postupně rozšiřovala výrobu modelů Y Performance a Long Range. 

Podle nové zprávy se baterie Blade LFP od BYD schválila také pro RWD Model Y. A měla by zajistit dojezd 440 km.

To není daleko od dojezdu 455 km podle WLTP pro Model Y RWD. Ten australští zákazníci dostávají z továrny výrobce EV v Šanghaji. Australský model Y RWD má v současnosti 60 kWh CATL LFP (lithium-iron-fosfát) baterii.

model tesla a čekací doba Austrálie

Začátkem tohoto roku údaje o bateriích všech RWD Model 3 dosud dodaných do Austrálie ukázaly, že většina z nich má baterii CATL LFP. To představovalo více než 81 % všech dodaných elektromobilů Tesla.

Baterie BYD by mohly vést k místnímu zásobování elektromobily

Se zprávami, které nyní potvrzují BYD jako dodavatele pro evropské vozy Tesla, je to pozitivní krok vpřed. A to pro rozšíření výroby Tesly z Giga Berlin. 

Postupem času to uvolní produkci ze Šanghaje, která se odeslala do Evropy před otevřením Giga Berlin. To by mohlo vést ke snížení čekacích dob na australském trhu. 

Tesla vždy tvrdila, že baterie jsou klíčem ke škálování výroby EV a směřování k udržitelné dopravě. 

S diverzifikací dodavatelů baterií na více kontinentech se výhody čistších elektromobilů projeví mnohem dříve s bezpečnějšími bateriemi LFP ve velkém měřítku.

Zdroj: thedriven, Vapol