Subaru Solterra

Subaru je Subaru, i když běží na baterii. Při vývoji elektrického modelu se značka snaží zachovat charakteristické jízdní vlastnosti pohonu všech kol, kterými je Subaru známo, jako je jeho symetrie a nízké těžiště. Rozhodující u Solterry bylo, aby dva elektromotory (jeden na každé nápravě) poskytovaly vysokou jízdní stabilitu a nejlepší možnou trakci za všech povětrnostních podmínek na silnici i mimo ni.

Subaru Solterra

Co Solterra umí?

Dva střídavé synchronní elektromotory eAxle nezávisle pohánějí přední a zadní kola a zajišťují dokonalou regulaci točivého momentu u Subaru Solterra. Pohon AWD dokáže rozdělit točivý moment mezi přední a zadní nápravu tak, aby poskytoval co největší přilnavost, přičemž se mění nejen distribuce točivého momentu, ale počítá se i s brzdným účinkem motorů. Systém X-MODE a nová funkce Grip Control navíc zaručují i ​​na nezpevněných cestách výkon, který byste od elektromobilu nečekali.

Grip Control udržuje konstantní rychlost při jízdě do kopce a po nezpevněném terénu, aby se řidič mohl soustředit výlučně na řízení. Těžko najdeme elektromobil, který umí jezdit mimo asfalt, ačkoli více výrobců přináší na trh elektrické SUV, a to i s pohonem všech kol. V současnosti je Solterra od Subaru pravděpodobně nejlepším plně elektrickým vozidlem, které do značné míry poskytuje tento druh terénních schopností.

Solterra kombinuje velmi nízké těžiště s mimořádně vysokou světlou výškou na elektrický vůz – až 210 milimetrů.

V celém novém konceptu pohonu je velmi zajímavé také řízení. Jedná se o inovativní systém shift-by-wire, který odstraňuje mechanické propojení mezi volantem a přední nápravou. Inženýři počítají s tím, že se zlepší ovládání, protože silový vliv terénu od kol a vliv brzdění na řízení jsou minimalizovány.

Jízdní vlastnosti

Přední i zadní elektromotor má výkon 80 kW (109 koní) a výkon systémový je 160 kW (218 koní). To umožňuje autu zrychlení na stovku za 6,9 vteřiny. Automobil je dlouhý 4690 mm, široký 1860 mm a vysoký 1650 mm, takže je delší a širší než Forester, je však výrazně nižší. Solterra má také pozoruhodně prostornou kabinu. Délka prostoru pro cestující má 1 940 mm a šířka 1 515 mm.

Solterra zezadu

Rozvor náprav je 2850 mm. Zavazadlový prostor má objem 452 litrů. Lithium-iontový akumulátor je součástí podlahy, takže nijak negativně neovlivňuje objem kufru nebo kabiny. Má kapacitu 71,4 kWh, což při plném nabití stačí k dojezdu 465 kilometrů.

Zdroj: autobild.pluska.sk, top-voziky.cz