Proč jsou e-auta levnější a čistší než auta na benzín

Gigant pro elektromobily a úložiště Tesla znovu nastínil konkurenceschopnost svých elektromobilů vůči benzinovým vozům. Jak z hlediska ceny, tak emisí. A prohlásil, že jeho globální flotila vozidel, systémů pro ukládání energie a solárních panelů se za poslední dobu vyhnula 8,4 milionu metrických tun ekvivalentu CO2.

Pozitivní dopady na životní prostředí

Elektromobily měly zdaleka největší pozitivní dopad na životní prostředí. Podle zprávy o dopadu společnosti Tesla 2021, která nastiňuje všechny způsoby, jakými její provozy ovlivňují nejen hospodářský výsledek společnosti, ale také větší dopady na životní prostředí.

Emise ušetřené v kalendáři 2021 zahrnují 6,8 milionu metrických tun úspor CO2e vozidla. Ty jsou odhadovány na základě čistých úspor CO2e během fáze používání vozidla Tesla. A to ve srovnání s vozidlem se spalovacím motorem (ICE) se skutečnou světovou spotřebou paliva -11,8l/100km.

Z těchto 6,8 milionu metrických tun mělo 0,9 milionu metrických tun zabránit každoročnímu přizpůsobení obnovitelných zdrojů pro globální síť Supercharger a nabíjení v Kalifornii.

Zbývajících 1,6 milionu metrických tun se zabránilo díky solárním a skladovacím úsporám CO2e společnosti Tesla. Ty se odhadují na základě emisí CO2e zabraňovaných výrobou elektřiny s nulovými emisemi ze solárních panelů společnosti. A jsou stejně jako energie uložené a později odeslané z jejích projektů skladování energie.

Energie vyrobená solárními panely

Tesla také odhalila, že v letech 2012 až 2021 dosáhla energie vyrobená solárními panely Tesla po celém světě kumulativního součtu 25,38 TWh.

Elektřina použitá v továrnách Tesla a dalších zařízeních i k nabíjení vozidel Tesla po celém světě činila 25,27 TWh. Což znamená, že Tesla vyrobila více obnovitelné energie, než společnost nebo její produkty spotřebovaly.

To zahrnuje solární systémy v hodnotě téměř 4 GW instalované společností Tesla. Včetně SolarCity před akvizicí společností Tesla v roce 2016.

Tesla spatřuje svůj největší dopad na životní prostředí v „brzkém vytěsnění vozidel ICE a jsou tak v jejich nahrazení EV“. A také v nahrazení „výroby energie založené na fosilních palivech výrobou energie z obnovitelných zdrojů“.

Tesla, Auto, Silnice, Bílé Auto, Vozidlo, Automobil, Proč jsou e-auta levnější a čistší než auta na benzín
Tesla

Širší dopad zejména vozidel Tesla vykazuje nejen nižší uhlíkovou stopu po celou dobu životnosti, ale zahrnuje také výkon, náklady na vlastnictví, bezpečnost a „zábavu“.

Například Model 3 je cenově srovnatelný s ostatními středně velkými prémiovými sedany. A přináší celkové náklady na vlastnictví o 5 let/60 000 mil (96 560 km) více na stejné úrovni jako Toyota Camry než srovnatelné BMW řady 3.

Elektromobily – levnější a čistší

Mezitím Tesla také uvádí, že její vozy jsou používány jako hlavní vůz zákazníků. Přičemž Model Y nasbírá více průměrných kilometrů najetých za rok než průměrné vozidlo.

To se podpořilo z velké části díky zvýšenému dojezdu jejích vozidel. Například Tesla Model S od svého představení v roce 2012 zvýšil dojezd o více než 50 % – z 265 mil (426 km) na 405 mil (651 km) u verze s dlouhým dojezdem.

Zpráva o dopadu společnosti Tesla 2021 je poprvé, kdy byla společnost schopna hlásit specifika svých emisí Rozsah 1, 2 a 3. Jsou možné po přechodu od pouhého hlášení analýzy životního cyklu (LCA) svých emisí.

Za zmínku stojí zejména hlášení společnosti Tesla o emisích na míli (km) během životního cyklu jejích vozidel, která hlásila pro Spojené státy, Evropu a Čínu. A která zdůraznila výjimečný kontrast mezi modely Tesla a průměrným prémiovým ICE (považovaným za ekvivalent ICE vozidla do Tesly 3).

Dopad společnosti Tesla na životní prostředí se dále snižuje. A to díky recyklaci naprosté většiny všech materiálů používaných v jejích továrnách a provozech.

„Naprostá většina vyprodukovaného odpadu, jako je papír, plasty a kovy, jsou recyklovatelná,“ vysvětlila společnost. ,,Například v Gigafactory Shanghai nebylo v roce 2021 recyklovatelných pouze 7 % celkového odpadu.“

Zdroj: thedriven, Vapol