Lék na rakovinu: Nemoc mizí u 100 % pacientů léčených novým lékem v nadějné klinické studii

Nová studie prokázala 100% pozitivní odpověď u 42 pacientů s určitým typem rakoviny konečníku, kteří zkusili experimentální imunoterapii

Nová studie prokázala stoprocentní pozitivní odpověď u 42 pacientů s určitým typem rakoviny konečníku, kteří byli léčeni experimentální imunoterapií. Že by byl konečně objevený nový lék na rakovinu?

Nová imunoterapeutická léčba

Podle aktualizovaných výsledků zveřejněných tento měsíc vymizel karcinom konečníku u všech pacientů zapojených do malé klinické studie nové imunoterapeutické léčby. Na studii spolupracovalo americké Memorial Sloan Kettering Cancer Center (MSK) a farmaceutická společnost GSK.

Zkoumala nový lék s názvem dostarlimab-gxly určený k léčbě pacientů se specifickým typem rakoviny konečníku způsobeným genetickou mutací.

Podle aktualizovaných výsledků zveřejněných tento měsíc vymizel karcinom konečníku u všech pacientů zapojených do malé klinické studie nové imunoterapeutické léčby
Nová studie uvádí skvělé výsledky léčby experimentální imunoterapie

„Jako lékařka jsem na vlastní oči viděla vysilující dopad standardní léčby dMMR karcinomu rekta a jsem nadšená potenciálem léku dostarlimab-gxly u těchto pacientů,“ uvedla v prohlášení doktorka Andrea Cercek, vedoucí sekce kolorektálního karcinomu z MSK a hlavní řešitelka studie.

Co je MMRd

MMRd znamená mismatch repair deficient, což znamená, že buňky mají nefunkční systém opravy DNA. Tyto případy představují přibližně pět procent případů rakoviny konečníku. Současná léčba takového karcinomu spočívá v radioterapii, chemoterapii, operaci nebo jejich kombinaci.

Podle doktorky Clélie Coutzacové, lékařské onkoložky, která se na studii nepodílela, má tato léčba často velký dopad na kvalitu života pacienta, například střevní poruchy, inkontinenci střev nebo sexuální dysfunkce.

Jak dostarlimab účinkuje?

„Protože dMMR jsou hypermutované nádory, které jsou pro imunitní systém velmi viditelné, imunitní systém zpočátku považuje nádorové buňky za cizí a začne je zabíjet. Po nějaké době se rakovina vyvine a nakonec imunitní systém přestane fungovat,“ řekl Coutzac pro Euronews Health.

„U těchto nádorů velmi dobře funguje to, že systém reaktivujeme imunoterapií, v tomto případě lékem dostarlimab od společnosti GSK. Ten navede lymfocyty, aby rakovinné buňky opět rozpoznaly jako škodlivé a zabily je,“ dodala.

Podle prohlášení společnosti GSK pacienti, kteří sledovali šestiměsíční léčbu, vykazovali úplnou klinickou odpověď. Během sledování se neobjevily „žádné známky nádorů“ pomocí magnetické rezonance, endoskopie nebo digitálního vyšetření. Coutzacová označila výsledky za „úžasné“.

Další výzkum probíhá

Než se dostarlimab – známý také pod obchodním názvem Jemperli – potenciálně dostane na trh k léčbě MMRd rakoviny konečníku, je třeba provést další výzkum.

Celosvětová studie nazvaná Azur-1 má dále testovat účinnost dostarlimabu-gxly při jeho samostatném použití namísto chemoterapie, ozařování nebo chirurgického zákroku a potvrdit výsledky MSK.