Vědci vynalezli jedlé obaly na ovoce a zeleninu

Američtí vědci nyní vynalezli alternativu k jablkům nebo avokádům zataveným v plastu. Udrží zboží déle čerstvé a dokonce je překvapivě levné.

Po jediném nákupu je žlutý pytel často z poloviny plný: plastové obaly jsou u ovoce a zeleniny všudypřítomné, protože zboží často putovalo daleko. V boji proti stále většímu množství plastového odpadu nyní američtí vědci vyvinuli alternativu, která by mohla fungovat: ekologické obaly z pullulanu bez plastů dokážou uchovat ovoce a zeleninu, jako je avokádo, déle čerstvé. K tomu se na jídlo nanášejí jemné vlákna pullulanu, který se skládá z molekul cukru a je poživatelný.

Pullulan se zdá obohacen o přírodní látky, které mají účinky proti mikroorganismům, jak píše skupina vedená Philipem Demokratou a Kevinem Kitem Parkerem z Harvardské univerzity v USA v časopise „Nature Food“.

Takto zabalené avokádo vydrželo ve zkouškách výrazně déle než nezabalené ovoce. Po sedmi dnech skladování při 22 stupních Celsia vykazovalo 90 procent neošetřených plodů viditelně shnilé skvrny, u potažených exemplářů to měla jen polovina. I to je pokrok v ochraně životního prostředí: podle výzkumníků lze pullulan bez problémů smýt a v zemi se rozloží za tři dny.

Sbohem plastovým obalům: Vědci chtějí omezit záplavu odpadu udržitelnými obaly, Vědci vynalezli jedlé obaly na ovoce a zeleninu
Sbohem plastovým obalům: Vědci chtějí omezit záplavu odpadu udržitelnými obaly

Drobné nitě se ovinou kolem ovoce

Vědci přidali tymiánový olej, kyselinu citronovou a nisin. Přírodní antibiotikum produkované bakteriemi mléčného kvašení, k cukernému polymeru pullulan rozpuštěnému ve vodě. Ten se také používá například pro kapsle léků. Všechny tři látky jsou účinné proti mikroorganismům, jako jsou bakterie Escherichia coli a Listeria innocua a plíseň Aspergillus fumigatus. Ty se přirozeně vyskytují na slupce ovoce a zeleniny a jsou z velké části zodpovědné za hnilobu čerstvých potravin. Díky inhibici růstu mikroorganismů zůstávají potažené potraviny déle poživatelné.

K jeho aplikaci na ovoce vědci, kteří vynalezli obal na ovoce také použili speciální metodu. Při které zařízení podobné fénu zahřívá pullulan rozpuštěný ve vodě s antimikrobiálními látkami. Většina vody se vypaří a pullulan se vypuzuje z přístroje v drobných nitkách a ovine se kolem ovoce. Aktuálně to trvá dvě až čtyři minuty. Výzkumníci uvádějí náklady na několik centů za ovoce. Zlepšení je ale stále možné.

Dosud to byly hlavně obaly vyrobené z plastů na ropné bázi, které se používají k udržení čerstvého ovoce a zeleniny. Protože se však takový plast v přírodě nerozkládá, vyvstal nyní velký ekologický problém. ,,Věděli jsme, že se potřebujeme zbavit obalů na potraviny na bázi ropy, které tam jsou. A nahradit je něčím udržitelnějším, biologicky odbouratelným a netoxickým,“ uvedl Demokratou v prohlášení z Rutgers University v New Brunswick, New Jersey.

„Nejsem proti plastům, ale jsem proti plastům na ropné bázi. Ty neustále vyhazujeme, protože jen nepatrná část se dá recyklovat,“ říká Demokratou.

Zdroj: spiegel, Vapol