Volkswagen Taigo – recenze

Ti z vás, kteří jste fanoušci značky Volkswagen, jistě víte, že Taigo má stejný technický i technologický základ jako model Nivus, který se prodává na trzích v Jižní Americe. Samozřejmě, Taigo má i několik vlastních prvků tak, aby plnohodnotně splňovalo evropské standardy. Stojí na koncernové podvozkové platformě MQB A0, jako například nová Škoda Fabia či Volkswagen Polo.

Na první pohled Taigo zaujme

S Polem má Taigo stejně dlouhý rozvor os kol, konkrétně 2566 milimetrů. Výškou karoserie se novinka zařadila mezi Polo a T-Cross, ale celkovou délkou obou sourozenců překonává. Taigo na první pohled zaujme karoserií se siluetou připomínající kupé a můžu potvrdit, že lidé se za autem často otáčejí a ptají se na něj. Zepředu mi novinka připomíná větší T-Roc, zezadu zase menší T-Cross. Celkově je design exteriéru příjemný, ale z více úhlů vypadá být crossover neproporčně úzký a vysoký.

Splní všechny nároky

V interiéru německé novinky nečekejte žádná velká překvapení, palubní deska se do velké míry shoduje s ostatními sourozeneckými modely této cenové kategorie. Ve výbavě Style nabízí Taigo v podstatě vše, co moderní člověk od nového auta očekává, ale jak už to bývá u značky Volkswagen zvykem, za určité prvky je třeba si připlatit. Například za automatickou dvouzónovou klimatizaci 8 600 Kč.

S kvalitou použitých materiálů jsem byl spokojen, akorát dotykové plošky na volantu i na panelu klimatizace bych vyměnil za manuální ovladače, jaké Volkswagen používal donedávna. Vpředu můžete mít pocit nedostatku prostoru, jelikož posed za volantem je vyšší a čelní sklo dost nízko. Reálně však prostor nechybí ani vyšším lidem. Podobně je to i s místem na zadních sedadlech, lidé s výškou do 185 cm se odvezou bez omezení. Taigo má zavazadlový prostor o objemu 440 litrů a dvojitou podlahou, pod kterou se vejde i rezervní kolo.

Volkswagen Taigo

Městský typ

Asi vás nepřekvapím, když řeknu, že nové Taigo nemá možnost pohonu všech čtyř kol a spolehnout se musí jen na ta přední. Je to zkrátka městský crossover, nikoli SUV do terénu. Pod kapotu si můžete zvolit jeden z dvojice zážehových motorů, k nám se dostala novinka s benzinovým motorem 1,0 TSI o výkonu 81 kW (110 k) a se 7-stupňovou DSG převodovkou.

Souhra motoru a převodovky je vlastně jediná větší výhrada, kterou mám vůči autu. Zejména při rozběhu z místa se motor a převodovka občas hádají a nejednou jsem se proto rozjížděl skokově. Tužší naladěný podvozek mi vyhovuje, kola na nerovnostech neodskakují a Taigo je za každých okolností pěkně stabilní. Kombinovaná spotřeba surového motoru nepřesáhla 6,5 ​​litru, což je fajn výsledek. Auto s tímto motorem není trhačem asfaltu, ale nedostatkem výkonu netrpí. Pro mě bylo Taigo ze začátku jen další crossover v nabídce značky a potřeboval jsem čas, než mi novinka začala dávat smysl. Na závěr musím říct, že auto vracím s dobrým pocitem. Vůbec jsem nebyl zklamaný, spíše naopak.

Volkswagen Taigo

Co uznáváme?

Dostatek místa pro všechny pasažéry.

Co nám chybělo?

Asi jen pohon všech kol.

Co nás překvapilo?

Horší spolupráce motoru s převodovkou.

Zdroj: automagazin.sk, top-voziky.cz