Khiva, turistické hlavní město islámského světa pro rok 2024

Historické město Khiva bylo důležitým místem podél obchodní stezky Hedvábné stezky

Nikdy nenastal lepší čas naplánovat si návštěvu mnoha atrakcí působivého uzbeckého města, od architektury zapsané na seznamu UNESCO po různé kulturní akce. Město Khiva na Hedvábné stezce v Uzbekistánu se často popisuje jako živé muzeum. Dobře zachovalé dlážděné uličky, hliněné mešity a majestátní hradby evokují ducha Hedvábné stezky.

Letos Khiva porazila konkurenci jako Abu Dhabi, Lagos v Nigérii a Urfa v Turecku. A byla jmenována turistickým hlavním městem islámského světa roku 2024. Rozhodlo o tom 57 zemí, které patří k Organizaci islámské spolupráce (OIC), mezivládní organizaci. Ta se od 60. let snaží být kolektivním hlasem muslimského světa. OIC má za sebou historii výběru méně navštěvovaných destinací, jako je Dháka, hlavní město Bangladéše, a Gabala v Ázerbájdžánu, pro toto výroční ocenění. Což výrazně pomáhá zvýšit jejich turistický rozvoj a viditelnost.

1. Architektura v Uzbekistánu zapsaná na seznamu UNESCO

Khiva’s Itchan Kala, opevněné město, se zapsalo na seznam světového dědictví UNESCO. A stalo se jedním z nejlépe zachovalých a nejpůsobivějších destinací na Hedvábné stezce. Tento skanzen, založený asi před 2500 lety, je labyrintem uliček lemovaných desítkami složitě zdobených památek, z nichž většina pochází ze 14. až 19. století. Mezi architektonické skvosty tohoto města patří 60 m vysoký minaret Islam Khoja se střídavými prstenci glazovaných modrých dlaždic a cihel pískové barvy; palác Tash Khauli se 160 pokoji, postavený pro vládce Alláha Kuli Khana z 18. století; a jednoduchá, ale nádherná mešita Juma, jejíž střechu nese 213 jilmových sloupů, z nichž každý vyřezal jiný řemeslník.

2. Vazby na historické osobnosti

Legenda praví, že Khivu založil Shem, jeden ze synů Noema, starozákonního proroka, který se nejlépe proslavil svou archou. Co je však snadněji ověřitelné historiky, je spojení města s významnými postavami středověkého světa. Zde se narodil polyhistor z devátého století Al-Khwarizmi. Ten se často popisuje jako otec algebry a dává své jméno vědeckému termínu „algoritmus“, stejně jako Pahlavon Mahmud, básník a zápasník, jehož nadlidská síla je stále známá z Turecka do Indie i 800 let po jeho smrti. Khivu dobyl Čingischán i Nadir Shah, mocný, ale brutální vládce Íránu.

pevnostní zeď
Itchan Kala se založila před více než 2500 lety a stala se tak jedním z nejlépe zachovalých míst podél Hedvábné stezky

3. Různorodé kulturní programy

S pozadím tak dramatickým a historickým jako Itchan Kala není žádným překvapením, že Khiva hostí festivaly a další kulturní akce po celý rok. Mezi vrcholy každoročního programu patří Navruz (nebo Nowruz), tradiční persko-turecký Nový rok. Ten se slaví 21. března, kdy je jarní rovnodennosti; Mezinárodní taneční festival Lazgi, oslava elegantní formy tradičního tance zapsaná organizací UNESCO na seznam nehmotného kulturního dědictví; a příhodně pojmenované Pahlavon Mahmud Strongmen Games, kde sportovci z celého světa soutěží v extrémních silových výzvách, jako je zvedání atlasových kamenů a tažení obrovských kotev.

4. Zachování kulturního dědictví – památková Khiva

Khiva se stala první památkou světového dědictví UNESCO ve Střední Asii. A vynaložilo se velké úsilí na zachování historického centra města. Vyvážit požadavky obyvatel na moderní vymoženosti s požadavky UNESCO na ochranu přírody není nic složitého. Celá Itchan Kala se chlubí nyní provozem bez aut. Během pandemie místní úřady využily turistického klidu, aby zakopaly všechny elektrické kabely a vodovodní a plynové potrubí pod zem a vydláždily dříve nerovné ulice atraktivními dlaždicemi. Mnohé z menších památek se citlivě přeměnily na řemeslné dílny a bazary, ale i kavárny, restaurace a hotely. Přičemž příjmy z pronájmu těchto podniků platí za údržbu této vzácné historické oblasti.

Uzbecké ženy v tradičním oděvu; Khiva, turistické hlavní město islámského světa pro rok 2024
Každý rok Khiva hostí a oslavuje Navruz na historickém místě Itchan Kala s tancem, zpěvem a divadelními představeními

5. Jedinečná místa k pobytu

Návštěvníci Khiva mají z čeho vybírat, pokud jde o možnosti ubytování. Ty se liší od rodinných penzionů až po čtyřhvězdičkový Farovon Khiva Hotel. Ale pokud hledáte kulturní autenticitu a kouzlo, nejlepšími místy k pobytu jsou butikové nemovitosti v Itchan Kala a okolí. Orient Star Khiva Hotel nastavil trend přeměny madras (islámských univerzit) na jednoduché historické hotely a stále ještě slabě klášterní prostředí hotelů jako Muso To’ra a Feruzkhan je něco, co můžete zažít. Pokud však dáváte přednost trochu většímu luxusu, singapurská mediální osobnost Timothy W Go zde otevřel svůj první hotel, Hotel Bankir Khiva, v roce 2023. Timothy má cit pro interiérový design a střešní terasa má panoramatický výhled na Itchan Kala.

6. Snadnost návštěvy

Uzbekistán se v posledních letech zbavil byrokracie a více než 90 národností – včetně všech držitelů pasů Spojeného království a EU – nyní může vstoupit do země bez víz po dobu až 30 dnů. Angličtina se stále více používá. Zejména mezi mládeží Uzbekistánu a těmi, kteří pracují v turistickém sektoru, je také komunikace s místními obyvateli snadná.