Volvo XC60 získá styl kombi a možnost EV

Volvo přijde s plně elektrickým modelem nejprodávanějšího vozu XC60

Volvo XC60 na trhy dorazí během roku 2025 a můžeme se těšit na jeho elektrickou verzi. Připojí se tak k náhradě Volva XC90.

Mezi klíčové modely ve vývoji v rámci náporu elektromobilů Volvo patří zcela nový, plně elektrický a velmi důležitý nástupce Volva XC60. SUV je poslední čtyři roky nejprodávanějším vozem švédské značky.

Vzhledem k tomu, že v roce 2024 má vyplnit mezeru mezi elektrickým SUV XC40 Recharge a dlouho očekávanou elektrickou náhradu za SUV XC90 (která přijde koncem tohoto roku), je nástupce XC60 také nástupcem klíčového vozu automobilky Volvo. Tohle vozidlo povede Volvo k úplné elektrifikaci do roku 2030.

Elektrická vozidla představovala v loňském roce pouhých 6,5 % celosvětových prodejů Volva (nejlepší v historii). Švédská společnost hodlá číslo zvýšit na 50 % do roku 2025 na cestě k úplnému konci spalování do roku 2030. Rozšiřující se nabídka elektromobilů, velké investice do výrobních zařízení a do procesů výroby nových automobilů je klíč k dosažení tohoto cíle. Volvo se mezi „staršími“ výrobci postaví na přední místo.

Volvo a Northvolt

Konkurent BMW iX3 se stane prvním sériovým vozem, který je poháněný bateriemi vyrobenými v novém společném podniku Volvo a společnosti Northvolt. Tato společnost staví novou továrnu na baterie ve Švédsku s cílem dosáhnout do roku 2026 roční produkce 50 GWH.

Mluví se o tom, že tato produkce stačí k pohonu až 500 000 vozům ročně. To je více než dvě třetiny současného celkového výkonu Volva.

Než se tato továrna otevře, musí Volvo do roku 2024 pořizovat baterie pro náhradní XC60 ze současného závodu společnosti Northvolt s rychlostí produkce 15 GWh ročně.

Architektura a technologie

Vzhledem k popularitě současného XC60 se spalovacím motorem jej Volvo pravděpodobně ponechá v prodeji po určitou dobu vedle nového EV.

Důležité je, že elektromobil používá stejnou architekturu SPA2 jako nástupce XC90. Tento model může obsahovat jak čistě elektrické, tak hybridní pohonné ústrojí. Tím se otevírá cesta pro hybridní i elektrické verze, aby sdílely stejný design. Vodítka nám ukázal Concept Reacherge v loňském roce.

Volvo Concept Recharge

Odcházející generální ředitel Volva Håkan Samuelsson řekl: „Náš koncepční vůz dává představu o tom, co by mohlo přijít na stejné platformě.“ Dále naznačil, že menší modely řady sdílí jeho minimalistickou siluetu kombinovanou s důrazem na prostor a praktičnost.

Důležité je, že Volvo se nedávno zavázalo nahradit své tradičnější vozy kombi a zároveň vytvořit ze svých SUV tradičnější tvar se dvěma skříňkami, čímž všechny své modely designově více sladí.

Na důvod, proč Volvo po modelu XC40 a XC90 uvádí na trh čistě EV verzi svého neprodávanějšího modelu, CFO Björn Annwall řekl, že to částečně souvisí s životními cykly stávajících vozů.

Dále uvedl, že model XC90 Volvo uvedlo na trh před XC60. Tudíž došli k závěru, že modernizace XC90 znamená, že bude plně elektrické. To také umožní, aby XC60 byla elektrifikovaná co nejhospodárněji.

Anwall vysvětlil, že „technologie, kterou používáme pro každý z vozů, tak neustále zdokonalujeme. Důležitější ještě je, abychom měli plně konkurenceschopnou nákladovou situaci, když přijdeme na XC60. Je snazší to udělat, když je to trochu později.“

NVIDIA software

Kromě nevyhnutelných vazeb v baterii, pohonné jednotce a konstrukce mezi nástupci XC90 a XC60 poznámky Annwalla naznačují, že menší EV SUV dostane funkce autonomní a konektivity na vysoké úrovni. K tomu dopomůžou senzory od společnosti Luminar a automatický řídící počítač od softwarového giganta Nvidia.

Potenciál této technologie pro předcházení kolizím se bude aktualizovat vzduchem. Pomůže tak Volvu na cestě k dosažení cíle, který si sama stanovila – eliminovat smrtelné nehody. Umožní také integraci nové funkce Highway Pilot pro autonomní jízdu na dálnicích, kde je to legální.

Zdroje: autocar, Vapol