Toyota Hilux Revo BEV se konečně začne vyrábět

Toyota v poslední době rozšiřuje svou nabídku bezemisních vozidel, přičemž nyní konečně potvrdila výrobu pick-upu Hilux Revo BEV pro rok 2025

Na rozdíl od jiných automobilek se japonská Toyota nehrnula do rozjíždění elektromobilů. K čistě elektrickým vozidlům přistupuje nesměle, a místo toho se rozhodla zaměřit na hybridy. Předseda představenstva Akio Toyoda se domnívá, že čistě elektrické vozy nikdy nepřekročí 30procentní podíl na trhu, takže budoucnost bezemisních vozů je stále velmi nejistá. Japonská značka však v poslední době postupně rozšiřuje svou nabídku bezemisních vozidel, přičemž nyní konečně potvrdila výrobu pickupu Toyota Hilux Revo BEV pro rok 2025.

Do výroby půjde na konci tohoto roku

Po představení prototypu na konci roku 2022 Toyota uvádí, že Hilux Revo BEV se začne vyrábět koncem příštího roku. Důležité sdělení učinil jeden z vedoucích pracovníků společnosti v rozhovoru, který tento týden poskytl agentuře Reuters. Plně elektrický pracovní kůň se má začít montovat v Thajsku, kde nákladní vozy tvoří více než 50 % všech prodejů.

Nový Hilux bez spalovacího motoru by měl konkurovat elektrickému Isuzu D-Max, který se se má v Thajsku rovněž montovat
Elektrický Hilux Revo BEV se začne vyrábět letos v Thajsku

Nový Hilux bez spalovacího motoru by měl konkurovat elektrickému Isuzu D-Max, který se se má v Thajsku rovněž montovat. Toyota zmiňuje, že její připravovaný elektrický nákladní automobil bude především thajskou záležitostí, ale zvažuje i exportní trhy.

Technické specifikace pickupu

Technické specifikace vedoucí pracovník značky během rozhovoru nezveřejnil. Toyota však již dříve uvedla, že dojezd by měl být „kolem 199 km“, aniž by upřesnila testovací cyklus. Jednorázový koncept s baterií umístěnou v podlaze byl Hilux s jednoduchou kabinou, uspořádáním 4×2 a dlouhým úložným prostorem, vycházející z modelu prodávaného v Thajsku.

Výkonný viceprezident společnosti Toyota Motor Asia Pras Ganesh agentuře Reuters řekl, že problémem je jeho hmotnost: „Čím větší dojezd, tím více baterie, což znamená, že i hmotnost vozidla je výrazně vyšší. To znamená, že zatížení může být mnohem menší.“

Samozřejmě, že 199 kilometrů není ideální hodnota, zejména proto, že se bavíme o nákladním vozidle, které obvykle vozí těžký náklad
Elektrický Hilux pravděpodobně nabídne dojezd pouhých 199 km

Samozřejmě, že 199 kilometrů není ideální hodnota, zejména proto, že se bavíme o nákladním vozidle, které obvykle vozí těžký náklad. Doufejme, že inženýři Toyoty najdou dobrou rovnováhu mezi tím, aby se vyhnuli nacpání obrovské baterie, která by bránila praktičnosti, a zároveň se neuchýlili k malé baterii, která by poskytovala omezený dojezd.

Přestavba Hiluxu na elektromobil

Toyota se rozhodla provést přestavbu současné generace modelu Hilux na elektromobil, přestože tento pickup se na trhu pohybuje již téměř deset let. Mohlo by to znamenat, že stávající model se udrží ještě několik let. Případně by jeho náhrada mohla být spíše silným osvěžením než skutečným vozem nové generace, takže práce provedená pro elektrický derivát by se mohla přenést na model deváté generace.

Další elektrické nákladní vozy Toyota

Hilux Revo BEV není jediným elektrickým nákladním vozem Toyota, který jsme v posledních letech viděli. Na konci roku 2021 se objevil pickup podobný Tacomě a v roce 2023 na japonském veletrhu mobility koncept EPU. Na stejné akci loni společnost představila také malý koncept IMV-0 sloužící jako malý modulární elektrický pickup.

Model IMV-0 se již začal prodávat v Thajsku, ale místo toho se spalovacími motory. Malý vůz je svým způsobem levný. Jeho cena začíná na něco málo přes 13 000 dolarů (295 000 korun).