Wilderness: Ukázalo se jako překvapivě schopné

Díky větší světlé výšce a terénním pneumatikám si subkompaktní crossover Subaru ve verzi Wilderness hravě poradí s polními cestami i kamenitými kopci. Horské kozy vypadají nevyrovnaně. Mají hloupé obličeje zvýrazněné chomáčem chlupů na bradě a jejich hlavy vypadají příliš malé na jejich těla. Přesto mají tato velká, podivně stavěná zvířata extrémní horolezecké schopnosti, dokáží se pohybovat po strmých skalních stěnách a sedat na nejužší římsy.

V automobilové říši je nový Subaru Crosstrek Wilderness 2024 podobně klamavý. V porovnání se skříňovými terénními vozy s karoserií na rámu, jako jsou Jeep Wrangler a Ford Bronco, nenaznačuje Crosstrek svým postojem vysokého hatchbacku a malými rozměry terénní schopnosti. A to ani s množstvím plastových plátů karoserie. Naše první jízda s modelem Crosstrek Wilderness se odehrávala převážně na stezkách v poušti. Odhalila překvapivě svižný a obratný stroj, který dokázal překonávat strmější kopce a projíždět zrádnějším terénem, než se očekávalo. Přitom si zachoval komfortní chování standardního modelu Crosstrek na silnici.

Wilderness přináší řadu vylepšení

Odznak Wilderness přináší řadu vylepšení. Měděné akcenty na exteriéru a v interiéru oživují design Crosstreku. Pohodlná sedadla jsou zabalena do voděodolného syntetického materiálu Subaru StarTex a standardem jsou gumové podlahové rohože. Změny se týkají i podstatných věcí. Zvednutí o 1,5 cm díky upravenému zavěšení s vyššími pružinami poskytuje modelu Wilderness světlou výšku 23,6 cm. Tím výrazně překonává ostatní crossovery zaměřené na jízdu v terénu, včetně Jeepu Compass Trailhawk a Fordu Bronco Sport Badlands. Zvýšená světlá výška zlepšuje nájezdový a výjezdový úhel, a to z 18,0 na 20,0 stupňů, resp. z 30,1 na 33,0 stupňů. Zvětší se také úhel náklonu, a to z 19,7 na 21,1 stupně.

2024 subaru crosstrek wilderness
Subaru crosstrek Wilderness

To bylo rozhodující na překvapivě náročné terénní trati, kterou Subaru připravilo, s měkkým pískem, kluzkým blátem a strmými kopci. Přestože jsme stoupali a klesali pod pořádnými úhly, nikdy jsme neslyšeli žádné nechutné zvuky od přední části, ani jsme neskončili na úzkém vrcholu vysoko na boku. Kdybychom špatně odhadli světlou výšku, má Wilderness hliníkovou protiskluzovou desku, která chrání důležité komponenty pohonného ústrojí. Občas jsme si přáli přední kameru. Klíčovou pro zjišťování překážek na silnici před námi a pro zjišťování, kam se vydat dál, když míříte na vrcholu kopce k nebi. Takovou jakou mají terénní verze Foresteru a Outbacku. Bohužel se zde nenabízí.

Wilderness používá 2,5 litrový plochý čtyřválec, který je volitelný pro standardní Crosstrek, a s výkonem 182 koní a točivým momentem 285 N.m není nijak zvlášť rychlý. Ve městě je zrychlení přiměřené, ale krátké nájezdy mohou být nervy drásající. Crosstrek Limited, který používá stejný motor, potřeboval v našem testu k dosažení rychlosti 100 km/h 8,1 sekundy. Wilderness by na tom měl být zhruba stejně, i když má kratší převodový poměr 4,11:1 oproti 3,70:1, což mu umožnilo snadno vyrazit do prudkého kopce a prodírat se hlubokým pískem s odhodlaným řidičem za volantem. Kompromisem je horší spotřeba paliva. Kombinovaná spotřeba modelu Wilderness podle EPA je vyšší než u standardního modelu Crosstrek s motorem 2,5 litru.

2024 subaru crosstrek wilderness
Wilderness – interiér

Zvýšená tažná síla

Ačkoli motor zůstává beze změny, tažná síla se díky výkonnějšímu ventilátoru chladiče a novému chladiči oleje zvyšuje. Tato vyšší tažná kapacita by měla řidičům umožnit přepravu malého člunu nebo karavanu na výlety do přírody. Dobrodružnější majitelé si mohou na střechu připevnit stan, protože posílený střešní nosič poskytuje statickou nosnost 350 kg.

Stejně jako všechny modely Crosstreck má i Wilderness verzi režimu X-Mode od Subaru. Ten přeprogramuje převodovku a rozdělení točivého momentu pro různý terén. Na většině naší cesty jsme používali režim Deep Snow/Mud, který obratně rozděloval točivý moment na kola s největší trakcí. Zapnutím režimu X-Mode se také aktivuje kontrola sjíždění kopců při rychlosti nižší než 19 km/h. Počítače crossoveru s jistotou řídí rychlost vozidla, čímž přidávají záchrannou síť při prudkých sjezdech a nechávají řidiče soustředit se na řízení kolem špičatých kamenů a hlubokých kolejí. Řízení modelu Crosstrek působí na vozovce nejistě. Zejména v dlouhých táhlých zatáčkách. Nicméně v terénu byla lehčí námaha vítaná, protože minimalizovala únavu při několikahodinovém průzkumu.

Velkou zásluhu na terénních schopnostech modelu Wilderness mají pravděpodobně pneumatiky Yokohama Geolandar A/T. Tyto pneumatiky, namontované na černých 17 palcových kolech, poskytovaly dostatečnou trakci na sypkém povrchu a odolávaly ostrým nárazům od kamenů. Přesto terénní pneumatiky neměly negativní vliv na jízdu na silnici ani nepřinesly znatelné zvýšení hlučnosti vozovky. Stejně jako všechny výbavy modelu Crosstrek je i Wilderness měkce ovladatelný stroj a odpružený podvozek mu pomáhal cítit se stabilně i při vysokých rychlostech na hladších polních cestách.

Cena vozu Subaru Crosstrek Wilderness

Extra schopnosti modelu Wilderness neposílají cenu modelu Crosstrek do závratných výšin. S počáteční cenou 33 290 USD (780 000 Kč) je Wilderness jen o 1100 USD (25 000 Kč) dražší než model Limited a je levnější než terénní konkurenti, jako je Compass Trailhawk a větší Bronco Sport Badlands. Crosstrek Wilderness sice neleze po skalách jako Wrangler nebo neskáče přes duny jako Bronco a jeho 2,5litrový motor by snesl o pár koníků víc, ale terénní výkony tohoto všestranného crossoveru dokázaly, že Wilderness není „dárek“ jen na pohled.

Zdroj: caranddriver, Vapol