Stezka na Floridě spojuje dva národní parky

Jakmile se dokončí, 68 km dlouhá cyklistická a pěší stezka umožní turistům navštívit národní parky Everglades i Biscayne – aniž by museli uhýbat před dopravou.

Pouhých 32 km vozovky odděluje mořskou rezervaci národního parku Biscayne na východním pobřeží Floridy od rozsáhlé vnitrozemské bažiny národního parku Everglades. Dosud však cesta z jedné přírodní rezervace do druhé vyžadovala auto.

To se změní 11. března spuštěním první, 8 km fáze Biscayne-Everglades Greenway, 68 km dlouhé cyklistické, pěší a jezdecké stezky. Po dokončení bude smyčka první zelenou stezkou spojující dva národní parky Spojených států.

Rodina vesluje červenou kánoi na laguně Biscayne Bay v národním parku Biscayne na Floridě
Nejlepší způsob, jak prozkoumat národní park Biscayne, je na kánoi, na kajaku nebo na lodi, protože většina rezervace je pod vodou

Pro milovníky přírody má greenway většinou poskytovat klidné spojení mezi těmito dvěma vzájemně se doplňujícími, ale zřetelně odlišnými útočišti méně než hodinu jižně od miamského houbařského panoramatu. „Je úžasné sjet z cesty a přiblížit se našemu přirozenému prostředí,“ říká José Francisco Barros, prezident Tropical Audubon Society se sídlem v Miami. ,,Vidíte ptáky jako volavky a ledňáčky spolu s aligátory.“

Stezka od útesů k aligátorům

Každý rok navštíví Biscayne a Everglades celkem téměř 1,7 milionu lidí. Ty přitahují jak bujné scenérie, tak různorodá zvířata a rostliny. „Zahlédnete mořské želvy a kapustňáky – je to zajímavá směs tropických, subtropických a mírných druhů,“ říká Steve Davis, vedoucí vědecký pracovník nadace Everglades. ,,Je to jediné místo na světě, kde koexistují krokodýli a aligátoři.“

Národní park Biscayne se z velké části nachází pod zátokou Biscayne Bay v Atlantském oceánu. Park láká šnorchlaře, vodáky, kajakáře a paddleboardisty s korálovými útesy, historickou stezkou šesti historických vraků a mělkými, klidnými vodami. Dřevěná promenáda dlouhá 2,5 km na západním okraji parku vede k mangrovovým stromům, což je výhoda pro ptáky a chodce.

Západ slunce v Everglades s odrazy ve vodě plné trávy
Slunce zapadá nad národním parkem Everglades na jihu Floridy; zóna bohatá na aligátory, ptáky a mokřady bude brzy přístupná po nové cyklistické a pěší stezce

Národní park Everglades se rozkládá ve dvou okresech, vyžaduje tři vchody a obsahuje asi 10 000 ostrovů. Vysoké trávy, mangrovy a houpací sítě ukrývají aligátory, ohrožené motýly, kapustňáky ze západní Indie a brodivé ptáky. Návštěvníci proplouvají na kánoi mangrovovými porosty a procházejí se po mokřadech. Můžete zahlédnout anhingu, jak roztahuje křídla, aby uschla, nebo aligátora, který dřímá na slunci.

Chuť staré Floridy 

Biscayne-Everglades Greenway vyrostla z úsilí o revitalizaci po hurikánu Andrew v roce 1992. Ten srovnal se zemí budovy a vytrhal stromy na jihu okresu Miami-Dade. Vládní úředníci a pro-cyklističtí obyvatelé projekt během desetiletí prosazovali. A pomáhali jej také prosazovat prostřednictvím městských, okresních, státních a federálních agentur. 

„Máme štěstí, že město Homestead leží mezi dvěma národními parky,“ říká místostarosta Miami-Dade Julio Guzman. Město také v zimních měsících provozuje bezplatný víkendový vozík mezi parky.

Tato první, 8 km část greenway začíná východně od centra města Homestead. Jeho čerstvá asfaltka lemuje umělý kanál, školky plné palem a zeleninové farmy, než zapadne za předměstské čtvrti a do historického centra tohoto malého ovocnářského města. Jeho atrakce jsou vzdálené milion km od nablýskaných oblastí Miami, jako je South Beach a Wynwood. Místo toho Pioneer Florida Museum nabízí ukázky živé historie v historických budovách. A ve stoletých výkladech se nacházejí mexické restaurace provozované bývalými zemědělskými dělníky.

Slunce svítí na srpek měsíce a další sochy ve tvaru planet
Edward Leedskalnin vyřezal z 1 100 tun oolitického vápence Coral Castle v letech 1923 až 1951; sochařský park, který je nyní otevřený pro prohlídky, se objevil v písni Billyho Idola a ve filmu z roku 1958 The Wild Women of Wongo

Greenway nakonec projde centrem Homestead až od Coral Castle Museum. Od roku 1923 do roku 1951 vytvořil Edward Leedskalnin sochařský park vyřezáním 1 100 tun oolitického vápence do trůnů, zdí a podivných tvarů. Natáčel se zde táborový film The Wild Women of Wongo z roku 1958. A Billy Idol o tom místě napsal píseň. 

Greenway se valí vpřed

Stavba stezky pokračuje. Příští rok se má také dokončit stezka, která povede z centra města zpět na východ. Očekává se, že za dva roky se otevře 5 km západní část přes centrum Homestead směrem ke vchodu do národního parku Everglades Flamingo. 

Odhadovaná cena celé cesty se má pohybovat v přepočtu 1 105 400 000 Kč. Ta má pocházet z řady vládních grantů a její dokončení může trvat několik dalších let. Je to součást ambiciózního plánu vlády Miami-Dade přinést celkem 805 km greenway do okresu.

Cyklisté si zatím mohou poskládat svou vlastní trasu. A to mezi parky po drsné břidlicové přístupové cestě podél kanálu vedoucího z národního parku Biscayne Bay do Homestead. Ten se chrání před auty. Od Homestead po Everglades jsou stále jedinou možností otevřené ulice pro kola a chodníky pro pěší.

„Během pandemie mnoho obyvatel využilo sníženého provozu a znovu objevilo svůj zájem o outdoorové aktivity,“ říká starostka Miami-Dade Daniella Levine Cava. ,,Greenway nabízí lidem příležitost užít si je v bezpečném a malebném prostředí.“

Co je třeba ještě vědět?

Půjčovna kol: Homestead Bicycle Shop půjčuje elektrická a standardní kola, obě jsou povolena na greenway. Rezervace nutná předem.

Kde se ubytovat: Část Flamingo národního parku Everglades nabízí v zimních měsících ekologické stany spolu s kempy a půjčovnami hausbótů; rezervace jsou doporučeny. V národním parku Biscayne se povoluje kempování na omezeném počtu ostrovů přístupných lodí.

Další aktivity: Nedaleko se rozrostly možnosti agroturistiky: rodinná farma Pintos s projížďkami na ponících a šlapadly; Patch of Heaven Sanctuary se zahradami, včelami a netopýry; ale i Schneblyho vinařství. Pro mnoho místních obyvatel je zimní sezóna ve znamení každoročního listopadového otevření farmy Knaus Berry Farm s oslavovanými skořicovými buchtami.

Nedaleké staré atrakce ve stylu Floridy zahrnují subtropickou zoo Miami a park Fruit & Spice Park s tropickými stromy a květinami. V této rozlehlé venkovské oblasti vyžaduje jejich návštěva auto.

Zdroj: nationalgeographic, Vapol