Odpařování vody se díky fotovoltaice snížilo o 60 %

Výzkumníci vyhodnotili míru odpařování vody plovoucím fotovoltaickým systémem. Uvedli, že instalace o výkonu 130 kW snížila odpařování o 60 %

Brazilští a američtí výzkumníci vyhodnotili míru odpařování vody plovoucím fotovoltaickým systémem na brazilské nádrži. Uvedli, že instalace o výkonu 130 kW snížila odpařování o 60 %, a tvrdili, že systém o výkonu 5 MW by mohl ušetřit dostatek vody pro 196 lidí ročně.

Výzkum vodní nádrže v Brazílii

Vědci ze Státní univerzity v Ponta Grossa v Brazílii a Univerzity v Louisianě v USA společně zkoumali vliv plovoucích solárních panelů na rychlost odpařování vody v nádržích.

Jako případovou studii použili solární systém o výkonu 130 kW na nádrži Passaúna v brazilském státě Paraná. Nádrž se rozkládá na ploše 8,5 km2 a má průměrnou hloubku 6,5 m. Její celkový objem činí 69,3 hektometrů krychlových (hm3).

Systém zabírá 1 265,14 metrů čtverečních plochy a má 395 fotovoltaických modulů. Polykrystalické moduly mají maximální jmenovitý výkon 330 W a rozměry 1 960 mm x 991 mm x 40 mm.

Spotřeba a odpařování vody ve státě Paraná

Nádrž sousedí s městy Curitiba, Araucária a Campo Largo a dodává 20 % vody spotřebované obyvatelstvem metropolitní oblasti Curitiba ve státě Paraná. Výzkumníci použili k měření rychlosti odpařování vody Penmam-Monteithovu metodu doporučenou Organizací OSN pro výživu a zemědělství.

Zjistili, že z nádrže se během jednoho roku odpařilo 4,47 milionu m3 vody. To odpovídá 10,4 % objemu vody, který ročně spotřebuje místní obyvatelstvo. Tým vypočítal, že plovoucí solární systém snížil odpařování vody s účinností 60,20 %.

Rychlost odpařování závisí na velikosti FV systémů

Zkoumali také vliv různých velikostí fotovoltaických systémů na rychlost odpařování vody.

„Čím větší je plocha plovoucího solárního systému na vodní hladině, tím větší je snížení odpařování vody, a tedy i větší objem ušetřené vody,“ uvedli vědci.

Z výsledků vyplývá, že systém o výkonu 5 MW by mohl ušetřit přibližně 16 000 m3 vody ročně. Tento údaj odpovídá množství vody, které ročně spotřebuje 196 obyvatel regionu. Elektřina vyrobená systémem by také mohla pokrýt spotřebu 2 563 obyvatel státu Paraná. A to za předpokladu spotřeby 1,95 kWh na obyvatele.

Výzkumníci se o své výsledky podělili v článku „Effects of a Floating Photovoltaic System on the Water Evaporation Rate in the Passaúna Reservoir, Brazil“, který se nedávno objevil v časopise Energies.

Zdroje: pv-magazine, Vapol