EK chce přísnější pravidla pro mikroplasty z granulí

Hluboko v oceánu, vysoko v horách: výzkumníci již našli mikroplasty téměř všude na zemi. Evropská komise (EK) chce nyní proti znečištění zakročit přísněji – a také pohnat výrobce k odpovědnosti.

Kvůli ochraně lidí a životního prostředí prosazuje Evropská komise (EK) přísnější pravidla pro nakládání s plastovými granulemi. To má zabránit škodám způsobeným mikroplasty, jak v Bruselu oznámila Evropská komise. V současné době končí každoročně v životním prostředí 52 000 až 184 000 tun tzv. plastových pelet v důsledku nesprávné manipulace. Navrhované nové požadavky by podle komise mohly snížit emise až o 74 %.

„Mikroplasty jsou všudypřítomné a my musíme zastavit znečištění u zdroje,“ vysvětlil komisař EU pro životní prostředí Virginijus Sinkevičius. Navrhovaný zákon se dotýká plastových částic, které jsou obvykle menší než pět milimetrů, extrémně trvanlivé a v přírodě těžko rozložitelné. Zákonem EU řeší vážný problém pro životní prostředí a zdraví, vysvětlil zástupce EU pro klimatický balíček Green Deal Maroš Šefčovič.

EK chce zakročit proti znečištění životního prostředí

Konkrétně by výrobci měli do budoucna zajistit, aby žádné plastové granule z výroby neskončily v životním prostředí. Pokud k tomu dojde, měly by být za úklidové práce odpovědné společnosti. Velké korporace by si podle návrhu měly nechat potvrdit své plány nezávislými certifikačními orgány, u malých firem stačí sebeuveřejnění.

Plastové granule: Podle EU skončí ročně až 184 000 tun v životním prostředí kvůli nesprávné manipulaci; EK chce přísnější pravidla pro mikroplasty z granulí
Plastové granule (pelety): Podle EU skončí ročně až 184 000 tun v životním prostředí kvůli nesprávné manipulaci

Než bude možné tyto nové požadavky skutečně implementovat, musí EU parlament a státy EU vyjednat kompromis.

Další nové předpisy EU pro mikroplasty již postupně vstupují v platnost. Komise nedávno oznámila, že v budoucnu zakáže prodej výrobků obsahujících přidané mikroplasty, které se uvolňují při používání. Zákaz se tedy týká zrnitého materiálu na sportovních zařízeních, kosmetiky, jako jsou peelingy nebo třpytky, ale i hračky a pesticidy.

Mezitím ale hrozí, že reforma nařízení EU o chemických látkách selže.

Zdroj: spiegel, Vapol