Elektrické aerotaxi již v roce 2025!

Německé aerotaxi, čeká ho velký úspěch nebo selhání?

Čínská společnost AutoFlight otevřela výzkumnou a vývojovou základnu v Evropě. V ne příliš vzdáleném německém Augsburgu. Jejich cílem je prosazení elektrického aerotaxi.

Předpokládaný vzhled nového aerotaxi Prosperity I.

Snahou společnosti AutoFlight bude spustit v příštích třech letech své první elektrické aerotaxi Prosperity I. na evropské nebe. Ano, bude se jednat o nejnovější pokus vytvoření funkčního, a hlavně finančně životaschopného stroje eVTOL (model schopný elektrického vertikálního vzletu a přistání). Tomuto modelu předcházela velmi dlouhá řada selhání z různých menších i větších start-upových firem.

Dříve jsme viděli AeroMobil 5.0 VTOL, PAL-V Liberty, Terrafugia TF-X a nedávno elektrický vrtulník Jetson ONE.

Létající elektrické taxi jako dopravní prostředek budoucnosti?

Abychom byli spravedliví, některé z těchto modelů skutečně fungovaly. Žádný se však prozatím pevně neukotvil na světovém trhu.

Nadcházející potenciál podnikání s létajícími elektrickými taxi stále láká k investování i velké automobilky. Do různých firem již vložilo kapitál Audi, Geely a Hyundai. Toyota dokonce vložila 300 milionů dolarů do Joby Aviation.

Faktem však stále zůstává, že nikdo z nás neposkakuje mezi domovem a prací ve vlastních elektrických MPV dronech. A nedělo by se tak ani kdyby jistý virus nebrzdil mnohým z nás myšlenku na jakékoliv dojíždění.

Podle AutoFlight uveze Prosperity I. tři cestující a pilota. Při takovém obsazení se budeme bavit o ucházejícím doletu přibližně 250 km.

Společnost tvrdí, že provedla více než 10 000 vzletů a přistání za „nepříznivých povětrnostních podmínek“ a jsou plánovány mnohé další pokusy a zátěžové zkoušky.

Firma najala bývalého manažera Airbusu Marka Henninga, aby vedl další fázi vývoje Prosperity I. v Evropě. Tato fáze se soustředí na získání certifikace od Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA).

„Vracíme konstrukci letadel zpět do Augsburgu. Vytváříme technologicky vyspělou lokalitu a pracovní místa, protože vyrábíme drony a utváříme zcela nový segment trhu pro aerotaxi,“ říká Henning. „Na AutoFlight a ‚Prosperity I‘ se mi opravdu líbí základní jednoduchý koncept. Jednoduchost se promítá do bezpečnosti a účinnosti.“

Pro teď snad nezbývá nic jiného, než držet jim palce.

Zdroj: TopGear, Vapol