James Webb objevuje svou první exoplanetu

Ilustrace: takto by mohla vypadat exoplaneta

Je asi 41 světelných let daleko a zdá se velká jako Země: Nový vesmírný dalekohled „James Webb“ identifikoval planetu, která obíhá v jiné sluneční soustavě.

Potvrzená existence exoplanety vesmírným dalekohledem Jamese Webba

Vesmírný dalekohled Jamese Webba objevil svou první exoplanetu. Exoplaneta ,,LHS 475″ byla již dříve naznačena. A nyní se její existence poprvé potvrdila pomocí dalekohledu, uvedla americká vesmírná agentura NASA. „LHS 475“ má téměř přesně stejný průměr jako naše Země a nachází se vzdálená asi 41 světelných let. Stále není jasné, zda má exoplaneta atmosféru podobnou atmosféře naší Země.

Astronomové dlouho věděli jen o planetách obíhajících kolem našeho Slunce. První exoplanety – nebeská tělesa, která obvykle obíhají kolem hvězdy mimo naši sluneční soustavu – se potvrdily až na počátku 90. let. Experti NASA odhadují, že v naší galaxii, Mléčné dráze, se tak nacházejí stovky miliard exoplanet.

Kolem Slunce za pouhé dva dny

,,LHS 475″ je o stovky stupňů teplejší než Země a obíhá také mnohem blíže ke své hvězdě. Trvá jí jen dva dny, než se jednou přemístí. Navzdory vysokým teplotám se astronomové domnívají, že planeta může mít atmosféru, protože hvězda, kolem níž exoplaneta obíhá, se nazývá takzvaným červeným trpaslíkem – hvězdou mnohem chladnější než je naše Slunce.

Světelné změny prozrazují existenci planety, ve světelném spektru je zřetelná křivka; James Webb objevuje svou první exoplanetu
Světelné změny prozrazují existenci planety, ve světelném spektru je zřetelná křivka

James Webb společně postavil vesmírné agentury v Evropě (Esa), USA (Nasa) a Kanadě (CSA). Dalekohled Jamese Webba odstartoval na konci roku 2021 na palubě nosné rakety Ariane z evropského kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně – poté, co předtím došlo k explozím nákladů a také k opakovaným odkladům. Na okamžik to vypadalo, že americký Kongres celou misi zastaví. Dalekohled nyní přináší velkolepé snímky s 15 letým zpožděním a za téměř 20 násobek původně stanovené ceny.

První snímky dalekohledu se zveřejnily v létě 2022 a poskytují dosud nejhlubší a nejpodrobnější pohledy do vesmíru.

Zdroj: spiegel, Vapol