Svět má nového ptáka

Samec Wakatobi Sunbird: tento druh byl teprve nedávno objeven v Indonésii

V některých koutech světa lze stále objevovat neznámé: vědci identifikovali nové ptačí druhy v odlehlé ostrovní oblasti Indonésie. Mluví o „vzrušujících objevech“.

Vědci nalezli několik nových druhů tropických slunečních ptáků na odlehlých ostrovech v Indonésii, včetně dříve neznámého „wakatobi sunbird“. Technicky řečeno: Cinnyris infrenatus.

Pták má jasně modrá a žlutá prsa a žije na souostroví Wakatobi východně od Sulawesi. Vyplývá to z nové studie zveřejněné v Zoological Journal of the Linnean Society. Zoologové z Trinity College Dublin identifikovali nový druh ve spolupráci s indonéským týmem.

,,Ostrovy Wakatobi jsou uznávány jako důležitá ptačí oblast, ale navzdory jejich důležitosti se jim až donedávna věnovala malá ornitologická pozornost,“ uvádí studie. Vedoucí autor Fionn Ó Marcaigh řekl: ,,Malé, izolované ostrovy, jako jsou tyto, mají své vlastní evoluční procesy a ty často produkují jedinečné druhy, jako ve slavném případě Galapágských ostrovů.“

Slunečníci zelenohřbetí se považují za superdruh ptáka

Slunečnice zelená; Svět má nového ptáka
Slunečnice zelená

Vědci zkoumali exempláře, které se dříve považovaly za slunečnice se zeleným hřbetem (Cinnyris jugularis) a slunečnice hedvábné (Leptocoma sericea). Zjistili, že jednotliví jedinci patří k dříve neznámým druhům. Tak například sluníčkáři zelenohřbetí představují superdruh. A rozděluje se minimálně na čtyři druhy.

,,Tato vzrušující zjištění mají důležité důsledky pro naše chápání evoluce v této biologicky rozmanité oblasti,“ uvedlo. Studie mimo jiné vzala v úvahu DNA, nahrávky písní i rozměry těla a délky křídel a ukázala, že čeleď slunečních ptáků je mnohem rozmanitější, než se dříve myslelo.

,,Je úžasné, že v této oblasti stále existují druhy, které čekají na objevení,“ řekl Ó Marcaigh. ,,Jsem nadšený, že jsme rozšířili seznam známých druhů z této nádherné části světa.“

Sunbirds žijí v tropech od Afriky po Austrálii. Podobají se americkým kolibříkům. Samci slunečních ptáků mají často světlé opeření s duhovým a kovovým peřím, které se leskne ve slunečním světle. Peří těchto zvířat se studovalo zoology po stovky let, uvádí studie. V současné době se rozpoznalo asi 140 druhů.

Zdroj: spiegel, Vapol