Sportovní Subaru BRZ stojí s novým vylepšením dokonce méně

Pro rok 2024 dostalo sportovní kupé Subaru BRZ zaměřené na nadšence několik aktualizací a jeho cena zůstala až nezvykle nízko

Subaru prodává v Japonsku model BRZ připravený na závodní dráhu od roku 2013. Původní model BRZ RA se dodával s ocelovými koly a ochrannou klecí. V roce 2022 pak debutoval model BRZ Cup Car Basic, který vychází z druhé generace. Pro rok 2024 dostalo sportovní kupé Subaru BRZ zaměřené na nadšence několik aktualizací a jeho cena zůstala až nezvykle nízko.

O vylepšeních u sportovního kupé BRZ

Stále dostanete 16palcové ocelové disky s pneumatikami 205/55 R16, protože Subaru ví, že je stejně budete chtít vyměnit. Pro rok 2024 byl upraven tvar šestibodové ochranné klece a její boční stěny. Subaru nyní vybavuje BRZ Cup Car Basic standardní bezpečnostní výbavou EyeSight, což je u stroje určeného pouze pro okruhy nečekané. Subaru prodává silniční model BRZ s manuální převodovkou a systémem EyeSight od loňského roku.

Stejně jako dříve, i tato verze pro tvrdší zacházení se zbavila bočních a záclonových airbagů, zatímco většina zvukové izolace zmizela. Sedadlo řidiče má očka pro šestibodové bezpečnostní pásy a podlahové rohože jsou jiné v návaznosti na instalaci rolovací klece. Subaru instaluje přídavný chladič motorového oleje a montuje žebra pro vedení vzduchu k zadnímu diferenciálu.

S hmotností 1 289 kg není sportovní Subaru BRZ Cup Car Basic ve skutečnosti o nic lehčí než silniční model. Stále má sedadla pro spolujezdce a dokonce i klimatizaci, ačkoli rolovací klec blokuje boční větrací otvory. Z japonského překladu technického listu vyplývá, že boční airbagy jsou ve skutečnosti stále na svém místě, ale v případě nárazu se neaktivují. Po přidání ochranné klece se airbagy deaktivovaly.

Cup Car Basic má některé výhody, které standardní BRZ nemá

Subaru upozorňuje, že Cup Car Basic „může mít některé nevýhody z hlediska jízdy, komfortu, ovladatelnosti, snadného nastupování a vystupování a tichosti“ ve srovnání se standardním BRZ. Místo náhradní pneumatiky se okruhový vůz dodává se sadou na opravu propíchnutých pneumatik.

Vylepšené Subaru stojí 24 373 dolarů (568 000 korun), což zní jako krádež. A to vzhledem k tomu, že nejlevnější BRZ 2024 se ve Spojených státech prodává od 30 195 dolarů (704 000 korun). V roce 2022 se ceny obou vozů téměř nelišily, ale hodnota japonského jenu ve srovnání s americkým dolarem klesla za posledních několik let přibližně o 18 %.

Kromě toho BRZ v USA stále zdražuje, přičemž model pro modelový rok 2024 je o 1 700 dolarů dražší než model z modelového roku 2023.

Subaru BRZ Cup Car Basic má ekvivalentní verzi Toyota GR86, přičemž oba vozy spolu soupeří v japonském poháru GR86/BRZ Cup.

Zdroje: motor1, TowPoint