CX-90 PHEV: Roční recenze

MotorTrend přidává do celoroční testovací flotily Mazdu CX-90 PHEV. Dlouhá léta jsem měl ve své osobní garáži zvyk na Mazdu. Zvyk kterého jsem se nechtěl zbavit. Začalo to nádhernou modrou Mazdou 6 z roku 2004 s manuální převodovkou. Miloval jsem každou minutu, kdy jsem s ní jezdil. Stejně tak můj syn. Koupil ji ode mě a o mnoho spojek později mu stále stála v garáži. V rámci mé životní etapy minivanu parkovala vedle šestky červená Mazda 5 z roku 2008. Samozřejmě také s manuálem. Byl to tak trochu jednorožec, na kterého se prodejce při výměně v roce 2011 mračil.

Načež jsem dostal základnější černou Mazdu 3 z roku 2012. Klíčky od té se nějakým způsobem staly majetkem mé dcery. Tedy dokud ji v roce 2019 někdo nesrazil T-bonem a Mazda byla na odpis. Museli jsme přejít na jinou značku, což znamenalo, že po desetiletích vlastnictví se na naší příjezdové cestě žádná Mazda neobjevila.

Takže když jsem se dozvěděl, že MotorTrend přidává do naší celoroční testovací flotily Mazdu CX-90 PHEV z roku 2024, neměl jsem problém zvednout ruku pro dohled nad novým třířadým crossoverem SUV. Bylo na čase vrátit do mého života trochu zoomu.

CX-90

Proč Mazda změnila název na CX-90?

Pro ty, kteří nesledovali renesanci pojmenovávání Mazdy, CX-90 nahrazuje model CX-9, což odpovídá přejmenování menších crossoverů CX-30 a CX-50. V tomto případě se jedná o model CX-90, který se jmenuje CX-90. Jde však o mnohem víc než jen o změnu názvu: CX-90 se zbavuje platformy CX-9 s pohonem předních kol a jako první využívá novou globální architekturu Mazdy s pohonem zadních kol.

Naše CX-90 pro sedm cestujících má tmavě modrou krystalickou slídovou barvu s bílým koženým interiérem Nappa, zadním spoilerem a 21 palcovými koly z lehkých slitin. Jedná se o plug-in hybrid Premium Plus se standardním pohonem všech kol a základní cenou 58 325 USD (1,2 milionu Kč). Přidali jsme několik prvků výbavy. Závěsné zařízení pro přívěs, sadu příslušenství pro cílové destinace a modernizované koberce, čímž se celková cena zvýšila na 59 975 USD (1,3 milionu Kč).

Život s plug-in hybridem

Naše hodnotící Mazda CX-90 je plug-in hybrid, což znamená, že můj telefon není jediná věc, kterou musím v noci nezapomenout zapojit do zásuvky. Model E-Skyactiv PHEV se skládá z 2,5 litrového motoru I-4 a elektromotoru s permanentními magnety. Jeho výkon: 189 koní ze zážehového motoru a dalších 173 koní z elektromotoru, což dohromady činí 323 koní (s doporučeným prémiovým benzínem). Točivý moment činí 261 N.m z motoru a 270 N.m z elektromotoru, což dohromady dává 501 N.m. Výkon rozděluje osmistupňová automatická převodovka vyvinutá společností Mazda.

Podle testů zrychlí z 0 na 100 km/h za 6,3 sekundy, takže ano, jak je u Mazdy zvykem, je to stále řidičský vůz.

Co se týče dojezdu, CX-90 ujede 42 km pouze na elektřinu, než se zapne benzinový motor. S benzínovým motorem je dojezd 785 km. Těším se, že budu muset méně tankovat na svých cestách na sever do země chalupářů a že budu žít na elektřinu i v místě.

Mazda CX-90 PHEV má funkce vhodné pro rodiny

Zatímco pádla řazení v CX-90 mě zaujala hned při prvním vklouznutí za volant, nejsem si jistý, jak moc je v sedmimístném SUV využijete. Bez ohledu na to si je určitě užiju. Užitečnější v rodinném voze. Třízónová automatická klimatizace, sluneční clony na oknech druhé řady a výstupy klimatizace pro cestující ve druhé a třetí řadě. Nicméně ty ve třetí řadě jsou podivně nízko.

CX-90 – interiér

Vpředu potěší standardní výbava. Vyhřívaná přední sedadla s bederní opěrkou, navigační systém, který se zobrazuje na velkém 12,3 palcovém středovém displeji s kompatibilitou s Apple CarPlay a Android Auto, a bezdrátová nabíječka telefonu. Potěší stereo Bose s 12 reproduktory, elektrická zásuvka a šest USB portů rozmístěných po celé kabině.

Paket Premium Plus našeho modelu CX-90 přidává novému crossoveru několik dalších příjemných prvků. Kapitánská křesla ve druhé řadě sedadel a kožený volant jsou vyhřívané, stejně tak jako odmlžovač stěračů, což nás v našich severských končinách potěšilo. Přední sedadla jsou také odvětrávaná, což je ideální pro naše horké (vážně) detroitské léto. Přidáním cílového paketu získáme také stahovací kryt zavazadlového prostoru, síťku na náklad, příčníky a lékárničku.

Naše CX-90 má sedm míst k sezení v uspořádání 2-2-3, ačkoli SUV můžete mít rozložené pro šest osob (2-2-2) nebo rozšířené na osm cestujících se třemi v každé ze zadních řad. Bez ohledu na konfiguraci sedadel se sedadla druhé a třetí řady sklápějí do roviny.

Bezpečnost je klíčová, CX-90 není výjimkou

Mazda

Po stránce bezpečnosti je naše CX-90 vybavená systémem sledování mrtvého úhlu, adaptivním tempomatem, varováním před opuštěním jízdního pruhu s asistentem pro udržování v jízdním pruhu a upozorněním na křížící se vozidla vzadu, jakož i upozorněním na křížící se vozidla vpředu s brzděním. Nechybí ani upozornění na pozornost řidiče. U něj očekávám, že mě upozorní při některých delších cestách. Dále zde najdeme rozpoznávání dopravních značky a parkovací senzory vpředu i vzadu.

Na papíře mám dobře vybavené rodinné vozidlo s pohonem AWD a pověstí Mazdy jako vozidla, se kterými je jízda jedna báseň. Jedná se však také o debut nové architektury a pohonných jednotek. To je vždy problém pro ty, kteří se obávají problémů s prvním modelovým rokem. Je čas zjistit, zda „zoom zoom“, který si pamatuji, je v nové CX-90 stále živý a zdravý.

Zdroj: motortrend, Vapol