Kia Niro EV bude prostornější, levnější a s větším dojezdem

Logo automobilové značky KIA
Illustration shows the logo of Kia at the #WeAreMobility fair at the 97th edition of the Brussels Motor Show, at Brussels Expo, on Friday 18 January 2019, in Brussels. BELGA PHOTO DIRK WAEM (Photo credit should read DIRK WAEM/AFP via Getty Images)

Každým dnem se na cestách objevuje daleko více nových elektrických vozidel a jejich počet se stále zvyšuje. Mnoho výrobců elektrických vozidel slibuje, že se můžeme těšit na nové modely, které zaručí delší dojezd a novější technologie. Takový závazek si dala automobilka Kia s modelem Niro EV.

Tyto sliby však mnoho výrobců nesplnilo, protože dražší modely jsou stále velmi žádané. Avšak se zdá, že automobilka Kia si dala jako závazek vyrobit vůz, který si může dovolit skoro každý. Tento krok udělala automobilka Kia v posledních letech s modelem Niro EV.

Automobilka Kia přichází s vylepšeným elektromobilem Niro EV.
Kia Niro EV

Parametry Niro EV

Kia Niro EV je užitečný kompaktní elektrický crossover, který bude zcela nový pro modelový rok 2023. Přestože Kia neoznámila specifikace pro americkou verzi, nový EV se před nedávnem objevil na internetových stránkách Kia Sweden i s předpokládanou cenou.

Nové Kia Niro EV je trochu větší, než jeho předchůdce. Kia se nechala slyšet, že zvýšení jde ruku v ruce s větším vnitřním prostorem a rovněž s nákladovým prostorem. Pochlubit se může s motorem o výkonu 150 kW a 64,8 kWh baterií. Celkový dojezd je 463 km (287 mil) podle evropského standardu WLTP. To je o trochu víc, než dojezd, který se uvádí u aktuální verze E-Niro (282 mil). Podle hodnocení EPA v Severní Americe je podle standardů hodnocení současného Niro na 239 mil.

Cenově dostupný

Základní Niro EV stojí ve Švédsu 495 000 švédských korun (53 000 USD / 38 800 GBP). Nicméně podle Inside EVs, ve Švédsku je jiná daňová struktura a náklady vozidla nelze přímo převést na ceny v jiných částech světa.

V USA stojí současné Niro EV necelých 40 000 USD a po zdanění se může cena pohybovat i pod 33 000 USD. Ve Velké Británii se cena pohybuje kolem 32 895 liber za model s dojezdem kolem 180 mil. Model s 64kWh baterií a dojezdem 282 mil stojí 34 995 liber.

Automobilka Kia se s předešlým modelem Niro EV trefila do slušného vozu s dobrým dojezdem a za dobrou cenu. Aby bylo možné přejít kompletně na elektrické vozy, je potřeba vyrobit několik podobných vozů Niro EV, jelikož počet kupujících, kteří si mohou koupit drahá prémiová vozidla, je poměrně malý.

Nižší ceny také snižují společenské otázky ohledně vlastnictví elektromobilů. Spousta lidí se domnívá, že vlastnit EV znamená bohatství a dělá mezi lidmi velké rozdíly.

Nový vůz Kia Niro EV se objeví na trhu ke konci tohoto roku a k dispozici bude i v hybridních a plug-in hybridních modelech.

Zdroje: Techradar, Vapol