Vector M12: Nyní máte jedinečnou příležitost si legendární sporťák pořídit

Zaniklý americký výrobce sportovních vozů Vector je známý především díky prvnímu vozu W8. Nyní si můžete pořídit jeho další model - M12

Zaniklý americký výrobce supersportovních vozů Vector je známý především díky svému prvnímu vozu W8. Díky svému bláznivému příčnému uspořádání motoru V-8 se dvěma turbodmychadly, kokpitu připomínajícímu stíhačku a svému vzhledu si tento vůz získal srdce každého nadšence, který ho spatřil. Nebyl to však jediný vůz, který Vector postavil. Existoval také Vector model M12, který si můžete dokonce nyní pořídit v aukci.

Specifikace modelu M12

Na rozdíl od modelu W8, který používal vlastní podvozek a hnací ústrojí vyrobené na zakázku, podvozek modelu M12 nechalo postavit Lamborghini. Vyráběl se v době, kdy Vector patřil indonéské firmě MegaTech, která v té době vlastnila i Lamborghini. Jako takový používal prodloužený podvozek Diablo a 5,7litrový čtyřválec Lamborghini V-12 spárovaný s pětistupňovou manuální převodovkou.

Na rozdíl od modelu W8, který používal vlastní podvozek a hnací ústrojí vyrobené na zakázku, podvozek modelu M12 nechalo postavit Lamborghini
Podvozek modelu M12 nechalo vytvořit Lamborghini

Navzdory italským specifikacím vypadal M12 stále velmi podobně jako Vector. Jeho klínovitá příď, pětiúhelníkové dveře a rozmáchlé, všeobjímající čelní sklo zjevně navazovaly na původní W8, zatímco třípaprsková kola a zakřivený spoiler v barvě karoserie zdůrazňovaly jeho původ v 90. letech.

Model M12 si nyní můžete pořídit v aukci na webu Bring a Trailer

Tento konkrétní vůz M12 prožil zajímavý život – objevil se na obálce časopisu Wheels a v polovině 90. let jej řídil Jeremy Clarkson v jedné z epizod pořadu Top Gear. Nyní je k mání v aukci na webu Bring a Trailer. Podle inzerátu prošel model M12 řadou servisních úkonů a údajně se těší dobrému zdraví – tedy dobrému technickém stavu. A to znamená jediné – ten, kdo aukci vyhraje, může v autě odjet až domů.

Vzhledem k tomu, že se jedná o čtvrtý z pouhých 14 vyrobených vozů M12, je to mimořádně vzácná příležitost koupit jeden z mála vyrobených Vectorů. Ať už se jedná o verzi M12 nebo dřívější, žádanější W8, tyto vozy nemění majitele příliš často. Pokud tedy máte ve své sbírce díru o velikosti Vectoru, doporučujeme zaregistrovat se a přihazovat do aukce co nejdříve.

Zdroje: motor1, TowPoint