GT Mk IV při svém debutu na okruhu využil pouze 700 koní

Od představení vrcholné verze sportovního vozu Ford uplynul téměř rok. V prosinci 2022 se objevil vůz GT Mk IV vyvinutý výhradně pro závody

Čas opravdu letí, když si uvědomíme, že od představení vrcholné verze supersportovního vozu Ford s motorem uprostřed uplynul téměř rok. Na začátku prosince 2022 nás Ford všechny překvapil, když představil model GT Mk IV vyvinutý výhradně pro závodní okruhy. Bestie s motorem V6 EcoBoost si konečně odbyla svou veřejnou premiéru. Model se objevil na akci Velocity Invitational na závodním okruhu Sonoma Raceway v Kalifornii.

Evoluce modelu Mk II

Jedná se o evoluci modelu Mk II, který se objevil na trhu v polovině roku 2019 za 1,2 milionu dolarů. Tento model je však ještě dražší, protože jeho cena se pohybuje okolo 1,7 milionu dolarů (38 975 000 korun). Navzdory astronomické cenovce má Ford více objednávek, než jen 67 kusů, které hodlá vyrobit. Proto by měl Ford šťastné budoucí majitele vybírat ručně.

700 koní místo 800

Zatímco jeho předchůdce disponoval výkonem 730 koní, poslední z rodu GT nabídne mohutných 800 koní. Při svém prvním veřejném výjezdu však nevyužil plný výkon. Scott Maxwell, vývojový jezdec společnosti Multimatic, totiž zahájil kolo v režimu motoru 1 s výkonem 500 koní a přepnul do režimu 2 s výkonem 700 koní.

Za zmínku stojí, že Mk IV má tlumiče Multimatic Adaptive Spool Valve (ASV)
Model Mk IV jezdí na závodních pneumatikách Michelin

Vysvětlil, že vzhledem k tomu, že trať je klikatá a má úzké zatáčky, nebylo to vhodné místo pro použití režimu motoru 3, který by odemkl plných 800 koní. Scott Maxwell vzal YouTubera Shmeeho na prohlídku vozu GT Mk IV s odizolovanou kabinou, plnou ochrannou klecí a dvojicí kbelíkových sedadel. Tento supersport, který vznikl v Kanadě společností Multimatic, má karoserii z uhlíkových vláken s prodlouženým rozvorem na počest původní legendy z roku 1967, která vyhrála 24 hodin Le Mans.

Pod kapotou Mk IV

Zatímco zmíněná Mk II měla sedmistupňovou dvouspojkovou převodovku převzatou ze silničního vozu, Mk IV používá na zakázku vyrobenou šestistupňovou závodní převodovku Xtrac pro ještě rychlejší řazení. Na vůz, který má motor s písmeny „eco“, zní tento dvoulitrový EcoBoost jistě působivě hlasitě. Za zmínku stojí, že Mk IV má tlumiče Multimatic Adaptive Spool Valve (ASV). Dále nabízí závodní pneumatiky Michelin a při rychlosti 241 km/h vytváří přítlak 1 088 kg.

Podle Scotta Maxwella vytváří tak velký přítlak, že se „v přímce cítí přilepený k zemi“. Dále říká, že „to téměř zabíjí pocit rychlosti“, když jedete rychlostí blížící se 300 km/h. Vůz totiž působí pevně a „přišpendleně k zemi“. Shmee měl příležitost svézt se s GT. Auto se údajně zdá být absolutním zvířetem na okruhu.

Zdroje: motor1, TowPoint