Raptor R První jízda: 720 koní písečné zuřivosti

Je mi líto, ale plazení po skalách je nuda. Je to prostě…tak pomalé. A nervy drásající, protože rozeklané balvany a ostré větve jsou připravené rozbít tohle, poškrábat tamto a shodit vás. Je těžké pochopit, že to má být zábava. Na druhou stranu Ford F-150 Raptor R z roku 2024 a jeho značka off-roadu se mi chápe mnohem snáze. Na tachometru mám napsáno 130 km/h, a přesto není v dohledu ani kousek chodníku. Když se přede mnou objeví nová „silnice“, prudce zabrzdím. Cítím, jak se zadní část vozu kroutí, jak obrovské 37 palcové pneumatiky bojují o přilnavost k hlíně pod sebou.

Říznu doleva, cítím, jak záď získává trakci, a přidávám plyn. Mluvte si, jak chcete, o čtyřech režimech výfuku, včetně režimu Baja „pouze pro off-road,“ ale je to kvílení přeplňování, které zde krade tu onu show. Je božský. Jakože doslova očekávám, že pokud vás do nebe veze dopravní prostředek, je to tenhle.

Raptor R a jeho zvětšené tažné háky

A jistě, ten dopravní prostředek může skutečně být Raptor R, pokud si nedáte příliš velký pozor. Tady v poušti severně od Palm Springs je spousta prostoru pro chyby. Zvlášť když „silnice“ odhalí před námi velkou písečnou dunu, vedle které různé Raptory v naší malé koloně vypadají jako dětská popelnice na pláži. Uvíznutí je sice reálná možnost, ale zdá se to mnohem lepší než viset ze skály špatným směrem. Ne že bych to potřeboval, ale kdybych uvízl, Raptor nyní nabízí modulární přední nárazník (koncept společný s revidovaným Tremorem), který obsahuje větší, zvětšené tažné háky a možnost připojení navijáku Warn chráněného integrovanou ochranou proti křoví. To by byl jeden z potenciálních modulů, o kterých je řeč. Ale přitisknuté krajní hrany nárazníku jsou vždycky proto, aby odhalily co nejvíce z těch velkých sedmatřicítek.

Ford Raptor R

5,2 litrový přeplňovaný osmiválec se 702 koňmi

Právě tady na Dunách však Raptor R začíná dávat skutečný smysl. Tedy, nakolik vlastně Raptor R může dávat smysl? Až do tohoto okamžiku jízdy jsem byl připravený jeho krále kopců, 720koňový 5,2litrový přeplňovaný osmiválec zavrhnout. Když je však písek stále hlubší a vaše zasazená noha si žádá stále více a více výkonu, aby udržovala dynamiku vozu, najednou vám mít o 270 koní více než standardní Raptor bez možnosti prodlevy turba nepřijde tak šílené. Na druhou stranu, kombinovaná spotřeba je 19,6 l/100 km.

S tím si teď nemusíte lámat hlavu, stejně jako s údajem 32,3 l/100 km na plně digitálním přístrojovém panelu, který mění své zářivé vzory v závislosti na jízdním režimu. Režim „Off-road“ zůstává zapnutý po většinu dlouhé jízdy zcela mimo silnice, a to i na písečných dunách. Inženýři Fordu na místě doporučují zapnout režim „Baja“, jakmile se rychlosti začnou držet v dálničním pásmu.

Namísto kvílení pneumatik na parkovišti však tento autokros spočíval v tom, že jste se otočili, cítili, jak se zadní část vozu uvolňuje, vystřelili, znovu si vychutnali kvílení turbodmychadla, nechali kolo proklouznout zpět do protisměru a drželi ho tam, pokračovali ve střelbě, zahlédli oblak prachu, který zaplnil zpětné zrcátko, a drželi skluz, dokud se neobjeví další kužely, a v tu chvíli se připravili na to, že to všechno začne znovu. A usmívat se. Hodně a hodně úsměvů.

Řízení Raptoru R v poušti je zábava

Nehledě na prolézání skal a autokros, bombardování Raptoru R v poušti se ukázalo být zábavnější než objíždění jakéhokoli počtu drahých sportovních vozů na legálních závodních tratích. Zážitek na okruhu je velmi obohacující a svým způsobem určitě zábavný, ale pak je tu zase to nervování. Dlaně (a další části těla) jsou nakonec docela zpocené. Tady v Raptoru R? Venku je sice 40 stupňů, ale tady se nepotíte. Je to zatraceně zábavné, nemluvě o tom, že je to mnohem levnější než den na okruhu.

Získání dalších 20 koní a shození dnes již zaniklého modelu TRX není jediným pokrokem modelu Raptor R 2024. Může se pochlubit novými tlumiči Fox Live Valve s dvojitými ventily, které plynule mění kompresi i odskok pro maximální pohodlí a kontrolu při jízdě v terénu, na silnici, kdekoli. Standardní Raptor nadále používá předchozí jednoventilové tlumiče Fox Live Valve, které zvládají pouze kompresi, ačkoli dvouventilový hardware je součástí dodávky, pokud se rozhodnete pro balíček 37 palcových pneumatik, který je rovněž standardem pro model R. Zadní části obou modelů mají i nadále pětiprvkové nezávislé zavěšení doplněné o dlouhá vlečená ramena, která vypadají, jako by měla zavěšovat spíše most než nákladní auto.

Raptor R

To je ale potřeba, když stavíte nákladní auto, které má vystřelit do vzduchu a bezpečně přistát zpět na Zemi. A to vše aniž by rozbilo kosti svých pasažérů. Když už o tom mluvíme, opakovaně jsem skákal s Raptorem R a moje kosti jsou skutečně stále v pořádku. Nebyl to až takový skok a upřímně řečeno. Když se na to díváte zvenčí, připadá vám to zábavnější. Ze sedadla řidiče to byla tak trochu ne-událost, což svědčí o tom, jak schopné ty tlumiče jsou.

Softwarová strategie tlumičů

Abychom si byli jisti, nejde jen o hardware. Nezapomeňte, že tlumiče jsou plynule měnitelné. Což znamená, že mají senzory, které neustále přenášejí data zpět do počítače. Ten určuje přesnou sílu tlumení komprese a odskoku potřebnou v daném zlomku sekundy.

„O softwarové strategii tlumičů by se dala napsat disertační práce,“ vtipkuje Chris Paiva, vedoucí dynamiky vozidla, když si povídáme mezi prašnými průjezdy směsicí rozbitých silnic, vývratů a klopených zatáček, a to v rychlostech, za které by vás na mnoha dálnicích mohli zastavit. Právě schopnost Raptoru udržet si komfort a kontrolu nad vozem na tak široké škále povrchů a podmínek je tak působivá.

Teď jen kdyby Ford dokázal přijít s odpovědí na sedadla odpružení IsoDynamic Toyoty Tacoma TRD Pro. Už takhle ale přiléhavá přední sedadla Recaro v Raptoru R odvádějí mnohem lepší práci, když vás v zatáčkách drží na místě než standardní trůny F-150, a zároveň jsou na otevřené silnici strašně pohodlná. Volant je také dokonale tvarovaný a pyšní se tlačítky pro ovládání síly řízení, tlumičů a výfuku, pokud si chcete vytvořit vlastní koktejl mimo rozsáhlou nabídku jízdních režimů. Ty se mimochodem vybírají kolečkem na přístrojové desce, nikoliv nějakým menu na dotykové obrazovce.

Ford

12″ dotyková obrazovka a nesčetně kamer

Pokud jde o onu 12 palcovou dotykovou obrazovku, ta se z hlediska funkčnosti přenáší i do roku 2024, ale nová elektrická architektura jí propůjčuje konektivitu 5G a možnost aktualizace přes vzduch. Zůstává také bohatý výběr pohledů kamery, což při jízdě pouští není tak důležité jako při prolézání skal, ale stojí za to zdůraznit, že pohled přední kamery se automaticky zapne v režimu Off-Road a zůstane zapnutý bez ohledu na čas nebo rychlost. Naproti tomu kamera Toyoty Tacoma TRD Pro donekonečna bliká, kdykoli rychlost klesne nad nebo pod 15 kilometrů za hodinu. To je neuvěřitelně otravné. Kamera Fordu je neuvěřitelně užitečná, i když se na ni prosím nedívejte, když jedete 130 km/h pouští.

Pro rok 2024 se objevilo několik vizuálních změn. Kromě dostupného modulárního nárazníku na obrázku výše je trochu obtížné je se všemi těmi černými lištami vpředu rozpoznat. Nicméně mřížka chladiče obklopující FORD je nová, stejně jako jednotky světlometů. Nová jsou také zadní světla, ale to je vzadu vše. Raptor R nedostal nové dělené zadní dveře Pro Access jako Tremor a ostatní F-150 z roku 2024, ale starý výsuvný schůdek na zadní dveře zůstává, abyste se mohli zvednout až do lůžka. A ještě jedno opomenutí pro Raptor: přepracovaný systém BlueCruise 1.2. Adaptivní tempomat se schopností zastavit a jet a asistent řízení pro jízdu v jízdním pruhu jsou stále součástí standardní výbavy.

Ford Raptor R: Cena

Cena začíná na 80 325 dolarech (1,8 milionu Kč) za standardní Raptor, včetně příplatku 1 995 dolarů (47 000 Kč) za místo určení. Tento Raptor stále disponuje 3,5litrovým turbodieselem V6 s výkonem 450 koní a točivým momentem 510 N.m. Vůz je stále vybaven motorem o objemu 3,5 litru. Za příplatek 11 470 USD (270 000 Kč) přidává skupina výbavy „Raptor 37“ dvouventilové tlumiče, tlusté 37 palcové pneumatiky na litých hliníkových kolech s možností zablokování paprsků, modulární přední nárazník, speciální grafiku, semišové a kožené čalounění a některé karbonové obložení interiéru. To vše je součástí výbavy Raptor R. Jedná se o skupinu výbavy za 31 925 USD (750 000 Kč), která přidává také kovaná hliníková kola s možností uzamčení paprsků, jedinečnou mřížku chladiče a výdech na kapotě, speciální grafiku a označení exteriéru a tažné háky „Code Orange“. Když si to spočítáte, vyjde vás Raptor R na 110 225 dolarů (2,5 milionu Kč).

To jsou na Ford F-150 šílené peníze, ale je to také o čtyři tisíce méně než Porsche 911 z roku 2024 a nejsem přesvědčen, že si ve stuttgartském nejlepším autě užijete více zábavy než v dearbornském – alespoň při použití na jejich ideálních místech. Protože v oblasti pro terénní vozidla, jako je Johnson Valley, kde nejsou žádné stěny kaňonů nebo tratí, do kterých byste museli narazit, žádní policisté, kteří by vás mohli poslat do chládku, a nekonečné množství hlíny, kterou můžete vyhazovat do vzduchu, nemůže být o zábavu snazší.