Recenze: Ford E-Transit

Slyšeli jste už o nové nejvýkonnější dodávce? Jedná se o Ford E-Transit a spoléhá výhradně na elektromotor. Prozatím má velmi dobré výsledky.

Model Transit Custom je miláček automobilky Ford. Právem zaujímá místo v historických knihách jako nejprodávanější vůz roku 2021 ve Spojeném Království.

Nejdůležitějším vozidlem společnosti Ford pro letošní rok je jednoznačně model E-Transit. Jde o první, elektrické, užitkové vozidlo Fordu. Tento model přichází na trh v době, kdy chce společnost pozvednou svou image na automobilovém trhu.

Technické specifikace E-Transitu

E-transit jako aktuálně nejvýkonnější velká dodávka, kterou můžete sehnat. Výkon nového E-Transitu je neskutečných 265 koní, jeho menší varianta má působivých 181 koní.

Možnost dvou výkonových stupňů je u elektrické dodávky vzácná a ještě vzácnější je nabízení více typů karoserie. Nový E-Transit nabízí rovnou působivých 25 variant! Krátký, střední a dlouhý rozvor, dvě výšky střech a tři různé celkové hmotnosti. Nejvyšší možná hmotnost, kterou dosahuje 4,25 tuny. Toto vše dělá z nového modelu nejkomplexnější elektrickou dodávku, která je aktuálně na trhu.

Nově by měly být ještě modely s podvozkem, kabinou nebo dvojkabinou. Velikost baterie je pevně daná a to na 68 kWH. Tato výdrž poskytuje dojezd na 315 km. Kapacita takové baterie vystačí na většinu cest. Pokud by to bylo pro někoho nedostačující – při nabíjení z rychlonabíječky dojde k nabití z 15 % na 80 % za krásných 34 minut.

Nabíjení nového E-Transitu

Navzdory těžké baterii a velkému motoru umístěném v oblasti zadní nápravy má E-transit potenciál zatížení až 1758 Kg a nákladový objem dosahuje velikosti 15,1 m3.

Navenek E-Transit nerozeznáte od běžného Fordu Transit, pokud však patříte k těm, kteří mají bystré oči všimnete si nových zadních vinutých pružin.

Nepatrná změna oproti předchozím modelům, najdete ji?

Jak to vypadá v interiéru?

Co se týče interiéru tak to už je jiná kapitola. Nová 12 palcová dotyková obrazovka která poskytuje možnost satelitní navigace, předpověď počasí a také informace o dopravě.

Jízdní vlastnosti jsou mnohem lepší v elektrické formě než u předchozích modelů. S poměrně těžkou baterií přišroubovanou pod podvozkem působí na silnici mnohem stabilněji.

Pak tady máme důležitou otázku: a co síla? S výkonem 265 koní má potenciál trhat asfalt u krajnice. Správci vozového parku však jistě ocení režim ECO, který omezuje výkon pro zlepšení dojezdu.

Už jste dostatečně nalákání ke koupi nového elektrického modelu? E-Transit je nepochybně dobře vyvážený a zábavný při řízení, pravděpodobně nejlepší z modelů Fordu, které jsou v aktuální nabídce. Ikdyž působí trochu sterilně, což je spíše obraz jeho tichosti, než kritika.

Nicméně za cenu jednoho E-Transitu můžete získat 2 Transity neelektrické, ale to by nemělo působit jako útok proti elektrické variantě. E-Transit je stále výrazně levnější, výkonnější a rozsáhlejší než jeho druhý nejviditelnější rival – Mercedes-Benz eSprinter.

Zdroje: AutoCar, Vapol