Polestar O2 Convertible Concept: Seznamte se

Polestar O2 Convertible Concept: Seznamte se s extrémním „hrdinou mezi elektro auty“.

Polestar, odnož elektromobilů značky Volvo, je pravděpodobně jednou z nejekologičtějších automobilek současnosti. Snaží se používat udržitelné recyklovatelné materiály, uvádí uhlíkovou stopu svých vozidel – i když není bez poskvrny – a samozřejmě nevyrábí nic s výfukovým potrubím. Je to mladá společnost a jako taková má celý život před sebou. I proto jsou nové koncepty, jako je tento, tak vzrušující.

Polestar je odnož Volva
Polestar je odnož Volva

Jmenuje se O2 a je to sportovní kabriolet s pevnou střechou a místem pro čtyři osoby. Svým stylem se rozhodně podobá dříve vydanému konceptu Polestar Precept, z něhož vzniká skutečný sériový sedan Polestar 5. O2 postavili na stejné platformě, ale technické podrobnosti o konceptu nejsou uvedeny v plném rozsahu – chybí údaje o dojezdu, výkonu nebo akumulátorech. Polestar však o honosném kabrioletu poskytuje několik podrobností, které nám dávají představu o tom, o co jde. Nejdůležitější je, že generální ředitel společnosti Thomas Ingenlath jej nazývá „vozem hrdinou naší značky“. To je dost podstatné.

Polestar O2
Polestar O2

Polestar O2

Slovo „lehký“ se při popisu elektromobilů neslyší často, ale pro tento vůz se zjevně hodí. Polestar tvrdí, že O2 je navržen tak, aby byl „živý, lehký a plný jistoty“, a dále se zmiňuje o tom, jak je tuhý a jak „intuitivní“ bude jeho dynamika. Neuvádí však žádné podrobnosti o tom, jaký druh odpružení bude podvozkem vozu, ani o skutečné pohotovostní hmotnosti. Optimističtí můžeme být alespoň co se týče estetiky.

O2, stejně jako před ním Precept, rozvíjí designovou vizi Polestaru do podoby, která zdaleka nepřipomíná design mateřské společnosti Volvo. Současný Polestar 2 se silně podobá vozům jako S60, ale tento nový vůz se odklání od měkčích linií, které charakterizují současnou modelovou řadu z Göteborgu. Vyznačuje se ostřejšími úhly vpředu i vzadu a také jednodílným zadním světlem, které začínáme očekávat u mnoha elektromobilů. Ani tím však trendovost nekončí.

živý, lehký a plný jistoty Polestar O2
Živý, lehký a plný jistoty

Technické specifikace modelu

Polestar O2 má nejen aerodynamická zrcátka kamer na rozdíl od běžných skleněných alternativ, ale také zabudovaný dron. Dron může z vozu vystartovat v rychlosti díky nasazovacímu čelnímu sklu, které zabraňuje tomu, aby narazil přímo do vozu za ním, a údajně může koncept pronásledovat rychlostí až 90 km/h za hodinu. Polestar toto zařízení označuje jako „filmový dron“. Můžete ho vypustit, natáčet video vozu za jízdy a pak se vrátit domů. Podrobnosti, jako je doba letu nebo co se stane, když se začne rozjíždět rychlostí něco kolem 90 km za hodinu, nebyly uvedeny. Pořízený film pak můžete sestříhat přímo na 15palcovém displeji ve vozidle a sdílet jej se světem.

Jedná se vlastně o velmi podobný koncept jako patent, který Mazda podala před nedávnem.

Působí velmi elegantně

Více, řekněme relevantní trendovosti se zde děje v tom, jak se automobilka rozhodla sestavit toto vozidlo ve snaze působit šetrněji na životní prostředí. Jak je typické pro věci, které mohou mít skutečný význam, pokud jde o šetrnost k životnímu prostředí, nic z toho není nijak zvlášť okázalé nebo zajímavé. Například různé druhy hliníku ve vozidle označují na samotných dílech, aby se daly snadněji recyklovat. Stejně tak sedadla v interiéru vyrobili z jediného typu plastu – vše od pěny sedadel až po vlastní čalounění. Díky tomu je mnohem snazší zpracovat je, pokud mají být roztaveny a nakonec přeměněny na něco jiného.

Polestar O2 v sériové výrobě?

O2 je svým způsobem duchovním nástupcem ukončeného modelu Polestar 1, nesmírně těžkého, ale velmi atraktivního plug-in hybridu, který značku odstartoval. Tento kabriolet není tak elegantní, nicméně mějte na paměti, že pokud se začne vyrábět, bude to jeden z mála plně elektrických kabrioletů v prodeji. Tento vůz tedy ve skutečnosti signalizuje pokračování tématu, že pro některé automobilky skončila éra elektrických spotřebičů.

Všechno směřuje k elektrifikaci, dokonce i sportovní kabriolety s pravděpodobně rozumnou cenovkou. Neexistuje žádné tvrdé ano či ne, zda Polestar O2 určí pro sériovou výrobu, ale, doufám, že ano.

Interiér Polestaru O2
Interiér Polestaru O2

Zdroje: The Drive, Vapol