Je Ford Maverick městské auto?

Ford chce, abyste do Mavericku nasedli a zapomněli na to, že zabíjí malá auta. Je ale jeho nový kompaktní pick-up skutečně dimenzován pro život ve městě?

Ford to dokázal, vážení. Nový pick-up Maverick je skutečným hitem. Levný malý vůz, který má spotřebu 7,1 l/km a překypuje osobitostí a užitečnou výbavou zvenku i zevnitř. Jako takový cílí zjevně na jiné zákazníky než F-150. Video k uvedení nového Fordu Maverick začíná otázkou „Pro koho je Maverick určen?“ a odpovídá na ni tím, že ukazuje skupinu mladých, atraktivních, ve městě žijících kreativců, kteří se prohánějí po městě. Úplně první zmíněnou vlastností je malý poloměr otáčení, a to ještě předtím, než se začne mluvit o působivém vnitřním úložném prostoru nebo spotřebě paliva přes 7,1 l/km. Zdá se, že ho navrhli tak, aby pasoval do městského životního stylu. Ale je tomu skutečně tak?

Maverick je na poměry moderních pick-upů maličký, ale když ho z tohoto kontextu vyjmeme, je téměř o dva metry delší než Volkswagen Golf nebo dokonce nový Ford Escape (a o centimetr delší než sedmimístný Ford Explorer). Délka je samozřejmě jen jeden rozměr. Při bližším prozkoumaní modelu Maverick jen těžko řeknete, že je určen opravdu do města.

Jak velký je Ford Maverick?
Jak velký je Ford Maverick?

To samozřejmě neznamená, že nemůže dobře sloužit tvůrcům žijících ve městě, a to hned v několika klíčových oblastech. Ale teď, když Maverick těší velký zájem, přichází vhodná doba zkontrolovat, jak se slib kompaktního pick-upu projevuje v reálném světě. A jak by Ford mohl svůj přístup dále zdokonalit, aby skutečně naplnil myšlenku levného vozu určeného do města.

Cílová skupina pro Ford Maverick

Ford se s modelem Maverick snažil zaujmout mladé zákazníky v základní třídě. Někteří z nich vždycky chtěli nákladní auto a nemohli si jej dovolit. Mnozí z nich jsou lidé, kteří by dříve o nákladním autě ani neuvažovali. Podle zástupce Fordu první údaje společnosti JD Power ukazují, že 70 % kupujících přichází z jiných než nákladních vozů, především ze sedanů a malých SUV. Čtvrtina kupujících se označuje za ženy, což je více než dvojnásobek oproti mizernému desetiprocentnímu podílu na trhu pick-upů jako celku. Marketing modelu TheMaverick to odráží. Nepůsobí jako běžná kampaň na nákladní vozy.

Městské auto Ford Maverick
Městské auto?

Život ve městě je středem pozornosti. Jako první bod v představovacím videu Fordu Maverick je snadné manévrování a parkování. Před jeho nesmírně působivou hodnotou spotřeby paliva 7,1 l/km, před plnohodnotnou postelí, před chytrým úložným prostorem v interiéru. Více než polovina fotografií v mediální galerii Mavericku ho ukazuje v zastavěném prostředí – v ulicích města, v zahradním centru, na místě konání představení.

Jeho bratr střední velikosti, Ranger, na druhé straně? Pouze dvě z 36 fotografií zachycují Ranger na zpevněném povrchu a pouze na dvou ho vidíme vyfotografovaného v divočině. Není o moc větší než Maverick, delší je o necelý metr. Ford však zjevně chce, abyste je považovali za nákladní vozy vyrobené pro zcela jiné účely.

Ranger je prezentován jako nákladní
Ranger je prezentován jako nákladní
Maverick zase jako městský
Maverick zase jako městský

Marketingová prezentace

Marketing zaměřený na město jde ruku v ruce s tím, co mi zástupce Fordu řekl jako hlavní prioritu modelu Maverick: hodnota. Lidé, kteří žijí v blízkosti veřejné dopravy, nepotřebují nákladní vůz na každodenní dojíždění, zejména s ohledem na pandemii, kdy se práce na dálku a hybridní práce staly novou normou. V debatě hlava versus srdce při koupi nového vozidla je tato základní cena 450 000 korun velmi přesvědčivým argumentem.

Na všech marketingových materiálech – od videí po fotografie – se objevují mladí, moderní lidé ve městech. Tato ekonomická cenovka vozu působí sice dobře pro všechny, ale nejvíce pro nájemníky z řad mileniálů a generace Z, kteří mají nedostatek peněz. Ford zjevně chce, aby Maverick oslovil lidi z města, a to se mu cenou a výbavou docela daří. Jestli se v praxi skutečně hodí jako pohodlné městské vozítko – no, tam mám jisté obavy.

Opravdu navržen do města?

Ford Maverick má příjemně nízkou výšku kapoty, což zajišťuje skvělý výhled a bezpečnost chodců, a není širší než Toyota Camry. Je však mnohem delší, než byste si mysleli. A to o více než dva metry delší než jeho platformový kolega Bronco Sport a o půl metru delší než BMW řady 5. Díky úhledné šířce, nízké kapotáži a malému poloměru otáčení je Maverick ve městě obratný, ale jeho délka by mohla extrémně otravovat při parkování na ulici.

Interiér Ford Maverick
Interiér
Spíše nereálné parkovací místo
Spíše nereálné parkovací místo

Uživatelé garáží by to měli mít jednodušší, ale Maverick má problémy i zde, protože se nevejde na kompaktní místo. Neexistuje všudypřítomná definice, jak velké je kompaktní místo, ale většina obcí ho stanovuje na délku kolem 4,5 m, tedy o 50 cm kratší než Maverick. To může majitele vozů Maverick nutit riskovat, že jim auto nikdo neodře, nebo frustrovaně odjedou, pokud jsou všechna místa plné velikosti obsazena. Přesto je místo mimo ulici podmínkou pro příjemný zážitek z vlastnictví ve městech. Je rozumné chtít po zájemci o vůz za 450 000 tisíc, aby měsíčně platil alespoň 5 000 korun jen za parkování? Myslím, že ne.

Takové místo není příliš časté
Takové místo není příliš časté

Parkování

Parkování je v mnoha městech zážitkem z jízdy. Studie z roku 2018 odhaduje, že 15 % městského provozu v daném okamžiku hledá místo k parkování. Na některých místech dokonce 45 % aut v provozu hledá, kde zaparkovat. Může to být neuvěřitelně otravný proces. Průzkum poskytovatele dopravních dat Inrix ukázal, že 61 procent řidičů považuje parkování za frustrující a 34 procent dokonce kvůli problémům s parkováním od cesty upustilo. Tato frustrace přechází v rozhořčení, když lidé musí vynechávat místa, protože jejich vůz má o 50 cm víc.

Takže znovu je Ford Maverick OPRAVDU městské auto?

Maverick působí nyní jako vlajková loď značky Ford. Maverick je jedním z nejpůsobivějších vozidel s vnitřním pohonem za poslední desetiletí. Je to cenově nejdostupnější způsob, jak se dostat do klubu vozů se spotřebou 7,1 l/km. Má poctivý, dobře vybavený a chytrý interiér. Infotainment je použitelný. A má osobnost! Barvy! Není to jen další anonymní kapka. Jen je škoda, že tyto vlastnosti nemohly být v balení skutečně dimenzovaném pro život ve městě, ne jen tak blízko, aby se vešlo, když to opravdu potřebujete.

Ford Maverick na marketingových snímcích
Ford Maverick na marketingových snímcích

Rok 2020 byl špatnou dobou pro odchod z trhu malých vozů, jak to slavně udělal Ford. Lidé se po nějakém raném pandemickém úprku vracejí do městských jader a vlastnictví auta nabízí lákavý únik ze stále se přibližujících zdí vzdáleného dělnického bytu a města vůbec. Nákupy aut ve městech, jako je New York, v roce 2020 vyskočily o 20 % a obyvatelé měst s 15 % větší pravděpodobností uvedli, že je pandemie přiměla k nákupu auta.

Nezávidím Fordu jeho rozhodnutí soustředit se na své nejsilnější produkty. Prodeje Focusu se propadaly a nikdy se nepřiblížily například stálicím segmentu, jako je Honda Civic. Ale Ford to dostalo do situace, kdy místo kvalitního kompaktu musí prodávat pickup pro obyvatele měst, což není zrovna nejlepší situace. Ford se prostě musí rozhodnout, že městský trh stojí za to obsloužit více než jedním výjimečným vozem, a pro tento účel dimenzovat ten příští trochu agresivněji.

Zdroje: The Drive, Vapol