Soudní spor kvůli bateriím Apple

Společnost Apple čeká další soudní spor. Podle žaloby se po aktualizaci zpomalil výkon u spousty starších modelů iPhone

Miliony uživatelů iPhonů by mohly mít nárok na výplaty po zahájení právního nároku. Společnost Apple je obviněná z tajného zpomalování výkonu starších telefonů. Společnost čeká soudní spor.

Justin Gutmann tvrdí, že společnost uvedla uživatele v omyl kvůli upgradu, který podle ní zvýší výkon. Ale ve skutečnosti zpomalí telefony.

Gutman požaduje náhradu škody ve výši přibližně 22,1 miliard Kč pro až 25 milionů britských uživatelů iPhone.

Apple říká, že „nikdy“ záměrně nezkracoval životnost svých produktů.

Soudní spor kvůli „škrcení“

Žaloba nabyla platnost u Odvolacího tribunálu pro hospodářskou soutěž. Žaloba uvádí, že Apple zpomalil výkon starších iPhonů v procesu známém jako „škrcení“, aby se vyhnul drahým stažením nebo opravám.

Týká se zavedení nástroje pro správu napájení vydaného v aktualizaci softwaru pro uživatele iPhone v lednu 2017. Ten má bojovat proti problémům s výkonem a zabránit náhlému vypínání starších zařízení.

Pan Gutmann říká, že informace o tomto nástroji nebyly zahrnuty v popisu stahování aktualizace softwaru v té době. A navíc, že společnost nedokázala objasnit, že by to zpomalilo zařízení.

Tvrdí, že Apple zavedl tento nástroj, aby zakryl skutečnost, že baterie pro iPhone mohly mít potíže se spuštěním nejnovějšího softwaru pro iOS. A dále uvedl, že namísto stahování produktů nebo nabízení náhradních baterií firma místo toho nutila uživatele ke stažení aktualizací softwaru.

Pan Gutmann řekl: „Namísto toho, aby udělali čestnou a legální věc ze strany svých zákazníků a nabídli bezplatnou výměnu, opravu nebo kompenzaci, Apple místo toho uvedl lidi v omyl tím, že v aktualizacích softwaru skryl nástroj, který zpomalil jejich zařízení až o 58 procent.“

Modely, na které se vztahuje nárok, jsou modely iPhone 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, SE, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus a iPhone X.

Jedná se o žádost o neúčasti, což znamená, že zákazníci se nemusí aktivně připojovat k případu, aby požadovali náhradu škody.

Modely, na které se vztahuje nárok, jsou iPhone 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, SE, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus a iPhone X
iPhone 6s

Prohlášení společnosti Apple

Apple ve svém prohlášení uvedl: „Nikdy jsme neudělali a nikdy bychom neudělali nic, co by záměrně zkrátilo životnost jakéhokoli produktu Apple nebo zhoršilo uživatelské prostředí, abychom podpořili upgrady zákazníků.

„Naším cílem je vždy vytvářet produkty, které naši zákazníci milují. A důležitou součástí toho je, aby iPhone vydržel co nejdéle.“

Apple už nějakou dobu pronásleduje takzvaná „batterygate“, ačkoliv vždy trval na tom, že jeho záměry jsou čestné.

Její generální ředitel Tim Cook učinil velmi neobvyklý krok, když se v roce 2018 omluvil „každému, kdo si myslí, že jsme měli jinou motivaci“.

Kritici tvrdí, že aktualizace přiměla lidi k nákupu novějších zařízení, protože jejich starší telefony se dramaticky zpomalily při provádění poměrně standardních funkcí, jako je Facetime, po aktualizaci softwaru.

Apple tvrdí, že opak je pravdou – snažil se prodloužit jejich životnost. Technologický gigant později nabídl zlevněné náhradní baterie pro iPhone 6 a vyšší.

Aktualizace

Jsou zde dva širší problémy: jedním je způsob, jakým gadgety obecně poměrně rychle zastarávají, protože nejsou schopné zvládnout nejnovější a nejpokročilejší aktualizace softwaru, které je pohánějí.

Technologické firmy tvrdí, že tyto aktualizace jsou nezbytné k udržení zařízení v bezpečí a co nejlepšímu fungování. Avšak brzy překonají starší hardware – tedy pomalejší procesory a starší baterie s menším výkonem.

Jak baterie stárnou, potřebují nabíjet častěji, a to je druhý bod. Čím je přenosné zařízení výkonnější, tím je energeticky náročnější. Typická životnost lithium-iontové baterie je 500 nabíjecích cyklů.

Batterygate

Žaloba pana Gutmanna přichází dva roky poté, co se podobný případ vyřešil ve Spojených státech.

V roce 2020 Apple souhlasil, že zaplatí 2,6 miliard Kč za urovnání obvinění, že zpomalil starší iPhony.

Třicet tři amerických států tvrdilo, že to Apple udělal, aby přiměl uživatele k nákupu nových zařízení.

Miliony lidí si stěžovaly na modely iPhone 6, 7 a SE, které se po aktualizaci zpomalily. Tento soudní spor z roku 2016 se nazýval batterygate.

V té době to Apple odmítl komentovat. Nicméně již dříve uvedl, že telefony se nezpomalily proto, aby se zachovala životnost baterie.

Claire Holubowskyj, analytička z výzkumné firmy Enders Analysis, uvedla, že podobné problémy se mohou i nadále objevovat. a to vzhledem k technickým omezením stárnoucích baterií.

„Technologie v novějších zařízeních se zdokonaluje mílovými kroky, nikoli jako plynulé procházení. Což vytváří problémy při vydávání aktualizací softwaru, které musí fungovat na zařízeních s často velmi odlišnými schopnostmi,“ řekla paní Holubowskyj.

„Apple generuje 84 % svých příjmů z prodeje nových zařízení, takže se zdráhají zdržovat aktualizace, aby zajistily plynulost starších modelů.“

Dodala: „Dokud nevyřešíme problémy se zařízeními a aktualizacemi softwaru, které přetrvají a překročí schopnosti stárnoucích baterií, začne se tento problém opakovat.“

Zdroje: bbc, Top Vozíky