Hyundai Ioniq 5 N je právoplatný závodník

Plně elektrický Hyundai Ioniq 5 je již nyní oblíbeným vozem, který si vysloužil místo v našem seznamu 10 nejlepších nákladních vozů a SUV. Díky silným hodnotám dojezdu, ostrému designu a dostupné ceně je snadné pochopit proč. Pokud byste však hledali něco s inspirativnějším výkonem, museli byste se poohlédnout po příbuzném modelu Kia EV6 GT, ale to vše se změní s novým modelem Hyundai Ioniq 5 N z roku 2025, který by se měl v USA objevit v březnu tohoto roku.

Hyundai mohl zvolit cestu nejmenšího odporu a napodobit EV6 GT. Místo toho se však šílenci v rámci výkonné značky N s bývalým šéfem divize BMW M Albertem Biermannem v čele rozhodli, že cokoli, co stojí za to, se vyplatí přehnat. Úprava N je mnohem víc než jen zvýšení výkonu, změna nastavení podvozku a několik cizích označení a spoilerů. Podvozek byl mimo jiné vyztužený větším množstvím výztuh, svarů a lepidel. Přidali dodatečné chlazení, aby zvládlo náročnější požadavky na výkon, a co se týče odpružení, to bylo drasticky přepracováno pro jízdní vlastnosti připravené na závodní dráhu.

Jedinečný design

Jedinečný design modelu Hyundai Ioniq 5 zůstal zachován, ačkoli varianta N sedí o 2 cm níže a díky výraznému zadnímu difuzoru se rozšířila o 5 cm do šířky a 8,1 cm do délky. Přídavné aerodynamické panely a červenooranžové akcenty mu dále dodávají vysoce výkonný vzhled, aniž by působil křiklavě.

Pokud jde o skutečný výkon, Hyundai Ioniq 5 N s pohonem všech kol zvyšuje svůj výkon na maximálních 641 koní. To je více než dvojnásobek maximálního výkonu 320 koní standardního modelu Ioniq 5. Kapacita baterie se rovněž zvyšuje ze 77,4 na 84 kilowatthodin. Standardní 21 palcová kola mají třísezónní vysoce výkonné pneumatiky Pirelli P Zero o šířce 275 mm. Monoblokové brzdové třmeny mají výrazný vzhled Brembo stejně jako přední sedadla připomínají Recaro, ale obojí pochází od Hyundai. K dispozici je také dlouhý seznam nových výkonových prvků a nastavení, které začínají písmenem N.

2025 hyundai ioniq 5 n
Hyundai Ioniq 5 N

Vyzkoušeli jsme Hyundai Ioniq 5 N na zkráceném mezinárodním okruhu v Koreji, který v minulém desetiletí hostil několik závodů Formule 1. Není překvapením, že zrychlení je okamžité. Hyundai odhaduje, že vůz zrychlí na stovku za méně než 3,3 sekundy a dosáhne maximální rychlosti 259 km/h. Překvapivý byl ale zvuk. Funkce N Active Sound+ se snaží přiblížit zvuku spalovacího motoru pomocí syntézy podobné videohře. Zvuk by se dal jistě vylepšit. Nicméně v kombinaci s funkcí N e-Shift, která simuluje osmistupňovou dvouspojkovou převodovku, jsme se do něj zamilovali.

Hyundai Ioniq 5 N: Zásadní změna charakteru k lepšímu

Pravděpodobně budete valit oči stejně jako my, když jsme se o této kombinované funkci dozvěděli, ale zásadně mění charakter 5 N – k lepšímu. Nejenže je dost dobrá na to, aby překonala naše předsudky, ale ještě nás přiměla smát se radostí. Při použití pádel řazení na plný plyn a řazení bez zdvihu se vám dostane okamžitého a prudkého řazení jako při závodě, při kterém se vám zatočí hlava. Po zvednutí pedálu se ozve série praskání, která nám připomněla hlučný Jaguar F-Type. Dodává to zcela nový rozměr zapojení řidiče, který u jiných elektromobilů chybí, podobně jako manuální převodovka u Porsche 911 nebo Mazdy Miata. Zvuk slyšíte i zvenčí, ale není přehnaně drzý. Počítejte s tím, že jsme příjemně překvapeni, ale pokud vás nepřesvědčí, můžete tyto funkce vypnout.

Pak jsou tu jízdní vlastnosti. S námi jel inženýr Hyundai, který nám během sedmi kol na okruhu předvedl četné jízdní režimy a nastavení. S aktivovaným režimem N působí Hyundai Ioniq 5 N vyváženě a velmi ovladatelně, což se také rovná mírné nudě pro jízdu na okruhu. Vstupte do režimu N Rozdělení točivého momentu, který umožňuje zvolit, kolik výkonu bude posíláno na zadní kola. My jsme si oblíbili nastavení maximálního přiklonění k zadní nápravě, protože umožňuje dovádění na zádi. S 5 N se dá neuvěřitelně snadno projíždět zatáčkami, jemně přidávat plyn a pokládat tenké pruhy gumy.

2025 hyundai ioniq 5 n
Hyundai Ioniq 5 N – interiér

Vyprovokovali jsme rychlou přetáčivost rychlým zvednutím a dupnutím nohou uprostřed zatáčky a Hyundai Ioniq 5 nám vyhověl. Za okamžik jsme směřovali k vnitřní straně zatáčky, ale bylo snadné se z ní dostat pomocí protiproudu a odměřeného sešlápnutí pedálu. Chová se stejně jako typické kupé s pohonem zadní nápravy. Chvála, pane Biermanne.

Hyundai Ioniq 5 N se může pyšnit šikovností

Jeho šikovnost cítíte i při brzdění, protože pedál je lineární s přiměřeným úsilím. Při jízdě hluboko do zatáček je plynulý jako u běžného sportovního vozu a můžete dokonce brzdit levou nohou, pokud je to vaše parketa. Funkce N Brake Regen zvyšuje míru zpomalení při ubrání plynu, což umožňuje ladnější proplétání ze zatáčky do zatáčky. Biermann se snažil o dostatečnou regeneraci, aby se ocas uvolnil, ale tento boj, alespoň prozatím, prohrál. Působivé je, že rekuperační brzdění je aktivní i při ponoření do protiprokluzového režimu.

Když se vrátíme k rozdělení točivého momentu N, můžete výrazně změnit chování vozu tím, že přesunete příklon výkonu dopředu, čímž vytočíte více nedotáčivosti. Tento druh nastavitelnosti je spolu s mnoha dalšími nastaveními zajímavým doplňkem. Pro někoho to může být trochu skličující, ale pokud jste se někdy ponořili do ladění vozu v herní sérii Forza nebo Gran Turismo, mohlo by to pro vás být geekovské nebe. Pokud jste si v reálném životě ladili vlastní odpružení, překvapí vás, jak je to snadné.

2025 hyundai ioniq 5 n
Hyundai

Další funkce, N Drift Optimizer, si klade za cíl umožnit začínajícím řidičům omezený zážitek z driftování selektivním posilováním a přibrzďováním konkrétních kol, které vyvolá přetáčivost. K dispozici je také systém Torque Kick Drift, který simuluje vyhození spojky; spouští se podržením obou řadicích pádel a jejich následným uvolněním. Zdá se věrohodné, že to bude fungovat dobře, ale na skidpadu nám to přišlo náročné. Lepších výsledků jsme dosáhli, když jsme vypnuli všechny stabilizační a trakční chůvičky, poslali veškerý výkon na zadní kola a dali se do toho.

Verdikt?

Celkově je Hyundai Ioniq 5 N legitimní zbraní pro dny na okruhu. Možná to není nejrychlejší vůz na trati, ale jsme přesvědčeni, že bude jedním z nejzábavnějších. Mimo toto specializované prostředí je stejně dobře obyvatelný. Kvalita jízdy je tužší než u standardního Ioniqu 5, ale vůbec není nepříjemná. Naše jízda po veřejných komunikacích odhalila, že se 5 N řídí stejně snadno.

Dojezd je zatím neznámou a oficiální odhady se očekávají až blíže k datu zahájení prodeje. Existují však některé pozoruhodné jízdní režimy, které vám pomohou zajistit, že vám nedojde šťáva uprostřed jízdy. Hyundai tvrdí, že režim Endurance umožnil modelu 5 N ujet dvě kola na proslulém okruhu Nürburgring Nordschleife bez ztráty výkonu při osmiminutových kolech. Inženýři také poukazují na cíl 20-20-20. 20 minut na trati, 20 minut rychlonabíjení stejnosměrným proudem a dalších 20 minut na trati. Režim Sprint to všechno hodí za hlavu a uvolní maximální výkon.

Cenu také neznáme. Nicméně vzhledem k tomu, že nejvyšší výbava Hyundai Ioniq 5 Limited s pohonem všech kol je těsně pod hranicí 60 000 USD (1,3 milionu Kč) a Kia EV6 GT stojí téměř 63 000 USD (1,4 milionu Kč), není vyloučeno, že Ioniq 5 N bude koketovat s hranicí 70 000 USD (1,5 milionu Kč).

Hyundai Ioniq 5 N na nás při jízdě udělal dojem. Je předvídatelně hravý a mimořádně všestranný. Jako první vstup značky N do oblasti elektromobilů je tento vrcholný Ioniq lákavou předzvěstí toho, co přijde. Jak prohlásil Biermann. „Je to jako AC/DC meets BTS“. Což je jistě jeden ze způsobů, jak to vyjádřit. V závislosti na ceně a dojezdu se pravděpodobně jedná o jeden z nejvíce chichotajících se elektromobilů za méně než šestimístnou částku.

Zdroj: caranddriver, Vapol