PreCheck, Global Entry: zrychlené cestovní programy v USA

V současné době existuje pět služeb, které umožňují rychlejší průchod bezpečnostními službami amerického letiště. Zde jsou výhody a nevýhody každého z nich.

S blížícími se letními prázdninami mají cestující, kteří se chtějí rychleji a snadněji pohybovat na přeplněných letištích Spojených států, několik možností. V současné době poskytuje pět cestovních služeb rychlou cestu prostřednictvím imigračních nebo bezpečnostních prověrek. Čtyři z těchto služeb – PreCheck, Global Entry, SENTRI a NEXUS – provozuje americký vládní program Trusted Traveler Program. Ten má nyní téměř 18,5 milionu členů. Pátý s názvem CLEAR Plus provozuje soukromá společnost.

PreCheck umožňuje cestujícím klasifikovaným jako nízkorizikové vynechat pravidelné prověrky Správy bezpečnosti dopravy (TSA). Global Entry urychluje celní kontroly při příjezdu do USA. SENTRI zjednodušuje pozemní hraniční přechody a NEXUS zjednodušuje cestu mezi USA a Kanadou. CLEAR Plus se mezitím zaměřuje na odlety z letišť a využívá biometrii pro rychlejší identifikaci cestujících.

Každá z těchto pěti služeb je dostupná pouze státním příslušníkům USA nebo zákonným osobám s trvalým pobytem v USA, s výjimkou Global Entry. Tu mohou využívat státní příslušníci 14 dalších zemí.

TSA technologie a letištní prověřovací služba

Minulý rok se do TSA PreCheck zapsal rekordní počet lidí, když americké úřady uvedly na trh novou technologii. Ta má řešit delší čekací doby na tuto letištní prověřovací službu. V roce 2023 se k této službě připojily čtyři miliony členů. Což je o 19 % více než v předchozím roce.

Tomuto většímu počtu uživatelů odpovídaly i delší čekací doby. Čerstvé údaje TSA odhalují, že 88 % cestujících PreCheck čekalo v roce 2023 méně než pět minut na to, aby provedli bezpečnostní kontrolu. Což je pokles z 94 % v roce 2022.

PreCheck může ztratit členy, pokud bude jeho účinnost nadále klesat, varuje odborník na leteckou bezpečnost Sheldon Jacobson. Na některých letištích v USA cestující hlásí delší čekání v pruhu PreCheck než v pruhu TSA, říká Jacobson, profesor informatiky na University of Illinois v Urbana-Champaign. „Cestující budou vnímat PreCheck jako neužitečný,“ předpovídá Jacobson, pokud se čekací doby tohoto systému budou dále zvětšovat.

PreCheck, Global Entry: zrychlené cestovní programy v USA

Věří však, že tento problém může vyřešit nová technologie TSA. Rozpoznávání obličeje a samoobslužné bezpečnostní kontroly se zavádějí ve snaze zkrátit čekací doby PreCheck. TSA PreCheck Touchless Identity Solution umožňuje členům PreCheck ověřit svou identitu pomocí rozpoznávání obličeje namísto předložení ID nebo palubního lístku. Nyní působí na šesti letištích v USA, přičemž se očekává, že v roce 2024 se připojí další.

Mezitím se na mezinárodním letišti Harryho Reida v Las Vegas instalovala nová samoobslužná prohlídka TSA. Tento špičkový kontrolní bod umožní cestujícím zapsaným do programu Trusted Traveler, aby si sami naskenovali svůj průkaz totožnosti a příruční zavazadla. Zpětná vazba z této zkoušky má informovat o vývoji a potenciálním rozšíření systému.

Tři hlavní zrychlené programy

TSA PreCheck umožňuje členům zapojit se do expresních bezpečnostních pruhů na amerických letištích, čímž eliminuje potřebu sundávat boty, opasky, notebooky, bundy a tekutiny o objemu menším než 100 ml. Aby se cestující stali členem PreCheck, musí poskytnout osobní údaje a podstoupit prověrku. Do pěti dnů většina žadatelů získá schválení ve formě známého čísla cestovatele, které se používá při rezervaci letenek k zajištění přístupu k urychleným projekcím PreCheck.

CLEAR Plus je podobný, ale ne identický s PreCheck. Umožňuje členům pohybovat se efektivněji přes letištní kontrolní stanoviště tím, že si nechávají ověřit svou identitu pomocí biometrických údajů (oko nebo otisk prstu), než aby stáli ve frontě na předložení průkazu totožnosti bezpečnostnímu personálu. Cestující se mohou připojit k CLEAR Plus tak, že se osobně zaregistrují u přepážky CLEAR na zúčastněném letišti. Tento proces může být ještě rychlejší, pokud před návštěvou letiště za účelem dokončení registrace vyplní svou přihlášku online.

Global Entry, který stojí 2 300 Kč na pět let, poskytuje urychlenou bezpečnostní prověrku pro předem schválené cestující s nízkým rizikem při příjezdu do USA. Tu provádí celní úředník a pohraniční stráže.

Na rozdíl od PreCheck nebo CLEAR Plus mohou Global Entry používat státní příslušníci 14 zemí: Argentina, Brazílie, Bahrajn, Indie, Kolumbie, Velká Británie, Německo, Nizozemsko, Panama, Singapur, Jižní Korea, Švýcarsko, Tchaj-wan a Mexiko. Global Entry má však pomalejší a složitější aplikační proces než PreCheck nebo CLEAR Plus, říká John Lipford, přidružený profesor cestovního ruchu na Grand Valley State University.

Kontrola stavu žádosti

Zpracování žádostí Global Entry může trvat až 11 měsíců. Uchazeči musí projít přísnou prověrkou a osobním pohovorem, jehož zajištění může trvat měsíce. Stav své žádosti mohou zkontrolovat na webu programu Trusted Traveler.

Existuje však zkratka – program Enrollment on Arrival, která umožňuje žadatelům, kteří se stávají podmíněně schváleni (obvykle po několika týdnech), dokončit pohovor bez objednání na letišti. A to zejména když přiletí ze zámořské cesty.

Program probíhá na více než 50 letištích v USA a rozhovory vedou úředníci celní a pohraniční hlídky USA. Potřebujete pouze platný cestovní pas nebo kartu trvalého pobytu a dokumenty prokazující pobyt v USA (řidičský průkaz, účet za energie, výpis z hypotéky nebo výpis z nájemného).

Výhody cestovní služby

Global Entry je určen pro lidi cestující do zámoří a jako další výhodu zahrnuje členství TSA PreCheck. Cestovatelům, kteří létají pouze v rámci USA, se lépe hodí pouze PreCheck nebo CLEAR Plus.

Výhody PreCheck oproti CLEAR Plus jsou širší dostupnost, nižší ceny a větší obcházení zabezpečení, říká Lipford. Předběžná kontrola se nabízí na více než 200 letištích v USA, ve srovnání s méně než 60 na CLEAR Plus. Stojí pouze 1 800 Kč za pětileté členství, což je ročně asi 12 krát levnější než CLEAR. A na rozdíl od členů CLEAR Plus uživatelé PreCheck nemusejí podstupovat skenování těla.

Přestože stojí 4 400 Kč ročně, CLEAR Plus je populární díky pohodlí, marketingu a fascinaci novými technologiemi, říká Lipford. Jeho prodejní kiosky jsou prominentní na tolika amerických letištích, že si je snadno všimnou unavení cestovatelé stojící ve frontě na let a přející si rychlejší postup.

CLEAR Plus je také novější než PreCheck a standardně používá biometrii; těží z vnímání toho, že je pokročilejší, říká Lipford.

Lipfort však také vyjadřuje obavy, že cestující obětují své soukromí tím, že souhlasí se shromažďováním biometrických údajů u některých zrychlených cestovních služeb. „To by mohlo mít docela hrozné důsledky, společně a z dlouhodobého hlediska, pokud by tyto informace byly někdy zneužity,“ varuje. „Soukromí bylo historicky cenným právem a součástí našich životů v USA a společně je omezujeme pokrokem v technologii a odpovídajícím tlakem, abychom s tímto pokrokem drželi krok.“