Oumuamua – objekt z mezihvězdného prostoru

Oumuamua je prvním známým objektem z mezihvězdného prostoru, který prošel naší sluneční soustavou. Zrychluje, ale jak? Nyní je možné vysvětlení.

Když astronomové objevili Oumuamua, byli zmateni: objekt z hlubokého vesmíru zrychloval, když si razil cestu naší sluneční soustavou, aniž by měl žádný rozpoznatelný pohonný systém. Dokonce i renomovaní vědci spekulovali, že Oumuamua by mohla být umělým objektem, jako je mimozemská vesmírná sonda.

Astrochemici a geofyzici nyní chtějí najít jednoduché vysvětlení záhadného zrychlení: Oumuamua proto emitoval vodík, který se vytvořil kosmickým zářením v mezihvězdném prostoru, uvádí výzkumný tým v časopise ,,Nature“.

,,Oumuamua se jeví prvním mezihvězdným objektem, který se identifikoval ve sluneční soustavě,“ píší Jennifer Bergner z University of California a Darryl Seligman z University of Chicago. Spatřil se 19. října 2017 dalekohledem Pan-STARRS na havajském ostrově Maui.

Objev: Doutník nebo palačinka?

Rychle se ukázalo, že to není typická kometa naší sluneční soustavy: rychlost se zdála příliš vysoká, 87 kilometrů za sekundu a oběžná dráha se neuzavřela elipsou kolem Slunce, ale sledovala otevřenou křivku. Indikace, že Oumuamua musí pocházet z mezihvězdného prostoru. Astronomové z Havaje proto dali nebeskému objektu jméno „První posel z dálky“, havajsky: Oumuamua.

Astronomové v takový objev dlouho doufali. Protože ve fázi utváření planetárních soustav by podle uznávaných teorií měla být mnohá malá tělesa – asteroidy a komety – vyvržena do vesmíru a poté procházet prostorem mezi hvězdami po miliony let.

Čas od času, takže se předpokládá, že by takový osamělý poutník musel také překonat naši sluneční soustavu. Důkazy však chyběly, dokud se neobjevil Oumuamua. A to, co výzkumníci viděli, nebylo v žádném případě to, co očekávali. Asi na 200 metrů byl docela malý a jeho jasnost kolísala. Astronomové dospěli k závěru, že Oumuamua musela mít tvar buď palačinky, nebo doutníku.

Takto má Oumuamua vypadat: objekt je dlouhý asi 200 metrů; Oumuamua není mimozemská vesmírná loď
Takto má Oumuamua vypadat: objekt je dlouhý asi 200 metrů

Malý nárůst podněcuje spekulace

Největším překvapením se však stalo, že dráha Oumuamua se neurčila pouze gravitační přitažlivostí slunce, ale že nebeské těleso vykazovalo malé, ale neobvyklé zrychlení. Astronomové znají taková zrychlení z komet, které emitují vodní páru a prach. Ale Oumuamua nebyl „aktivní“, nebyla tam žádná stopa po vycházející hmotě.

Tak začaly spekulace. Byl to „kosmický ledovec“ vyrobený z čistého zmrzlého vodíku? Vodík by se mohl vypařovat, aniž by byl viditelný pro astronomy, což vysvětluje tah. Jak by ale takové předměty měly vzniknout? Nebo šlo dokonce o mimozemskou vesmírnou loď, vybavenou solární plachtou pro pohon? Objekt byl příliš daleko a příliš rychlý na to, aby prověřil tyto možnosti.

Jennifer Bergner měla jiný nápad: možná to byla malá kometa vyrobená z trosek a vodního ledu, ale upravená kvůli dlouhé cestě mezihvězdným prostorem.

Při svém výzkumu badatelka narazila na četné experimenty, které jí daly za pravdu. Některé se odehrály již v 70. letech. Experimenty ukázaly, že vysokoenergetické kosmické záření může měnit vodní led a produkovat molekulární vodík, který zůstává uvězněn v porézním ledu. Věřilo se, že když se Oumuamua přiblížila ke slunci, led se změnil, což zase uvolnilo vodík, který poháněl tělo.

Protože je Oumuamua tak malá, účinek nebyl vidět. Její předpoklad vysvětluje všechny vlastnosti Oumuamuy bez dalších exotických předpokladů, říká Bergner. „Zdá se to jako normální mezihvězdná kometa.“ Ne vesmírná loď.

Zdroj: spiegel, Vapol