Předplatitelské služby společnosti Ford

Podle Jima Farleyho, generálního ředitele společnosti Ford, automobilka nyní pracuje na agresivním rozšíření předplatitelských služeb

Podle Jima Farleyho, generálního ředitele společnosti Ford, je automobilový průmysl plný špatných rozhodnutí ohledně předplatitelských služeb. Chce se jim vyhnout, protože Ford pracuje na agresivním rozšíření předplatitelských služeb a najal vysoce postaveného manažera společnosti Apple, aby je pro americkou automobilku vyvíjel, integroval a prodával.

Peter Stern a předplatitelské služby v Applu

Ford nezačne následovat příkladu společností, které od zákazníků vybírají poplatky za aktivaci vyhřívaných volantů či sedadel nebo za možnost elektronického obchodování, zdůraznil Farley médiím při telefonátu, v němž představil Petera Sterna, prezidenta nově vzniklé společnosti Ford Integrated Services.

V Applu zastával Stern funkci viceprezidenta pro služby a dohlížel na předplatitelské služby Apple TV+, iCloud, Apple News+, Apple Books, Apple Arcade, Apple One a Apple Fitness+ a MLS Season Pass. Vedl také marketing všech služeb společnosti Apple, včetně App Store, Apple Card, Apple Pay, Apple Music, Apple Podcasts a Apple Maps. A dohlížel na reklamní aktivity společnosti Apple.

Je to první den Sterna v práci po jeho odchodu ze společnosti Apple. V Applu zastával funkci viceprezidenta pro služby a dohlížel na Apple TV+, iCloud, Apple News+, Apple Books, Apple Arcade, Apple One a Apple Fitness+ a MLS Season Pass
Ford najal bývalého manažera firmy Apple Petera Sterna

Když Stern odcházel, měl Apple více než 1 miliardu předplatných. Před společností Apple působil Stern ve společnosti Time Warner Cable (nyní Warner Brothers Discovery). Tam pomáhal budovat předplatitelskou základnu tohoto mediálního gigantu.

Stern je podřízený přímo Farleymu. Jeho nová divize má začít integrovat hardware, software, předplatné a služby, včetně rozšíření služby BlueCruise hands-free driving, pro další tři divize společnosti Ford: Blue Oval (vozidla se spalovacími motory), Model e (elektromobily) a Ford Pro (užitková vozidla). Stern říká, že se k němu připojí Doug Field, šéf vývoje pokročilých produktů a technologií společnosti Ford. Oba muži spolu pracovali ve společnosti Apple.

Vytváření lepších vozidel bez ohledu na pohon

Nový nábor a strukturování patří ke strategii Ford+. Jejím cílem je přeměnit Ford na hardwarovou/softwarovou společnost, pro kterou jsou zásadní digitální příjmy. Za tímto účelem se stanou příští generace elektromobilů Ford od roku 2025 softwarově definovanými vozidly využívajícími software vyvinutý společností Ford. Tento software můžete později aktualizovat vzduchem (OTA). A elektrická architektura se dostane i do vozidel se spalovacími motory, počínaje příští generací modelu F-150, který bude plně aktualizovatelným softwarovým vozidlem, říká Farley.

To umožní společnosti Ford udržovat trvalý vztah se zákazníky i po zakoupení vozidla. A to prostřednictvím služeb, předplatného a dalších digitálních příjmů. Ford nyní generuje stovky milionů dolarů příjmů s hrubou marží přes 50 % a Farley říká, že v příštích letech očekává desetinásobek.

Systém BlueCruise

Stern se bezprostředně zaměří na rozšíření systému hands-free řízení Ford BlueCruise. Podle Farleyho se nyní k prodejcům dodávají některé vozy SUV Ford Mustang Mach-E z roku 2023 s nejnovější verzí systému BlueCruise 1.3.

Stern se také zaměří na bezpečnostní a zabezpečovací služby, které považuje za do značné míry nevyužitou oblast příležitostí. Ford však nesleví ze svého důrazu na zákazníky Ford Pro. Z dosavadních 550 000 předplatitelů tvoří 80 % komerční zákazníci platící za logistické služby, které pomáhají zvyšovat produktivitu.

Farley a Stern jsou přesvědčení, že zákazníci přijmou nové technologie a ochotně za ně zaplatí, pokud jim zlepší život. Tato důvěra je v rozporu s rostoucí frustrací zákazníků. Ti se obávají vysokých nákladů na vozidla, dalších nákladů na služby a toho, jak složité je vše používat. Ford lidi neošidí, říká Stern. Společnost nabízí významnou hodnotu. Zákazníci se rádi zaregistrují, aby mohli bezpečněji, pohodlněji a produktivněji trávit čas a využívat svá vozidla.

Zdroje: motortrend, Vapol