Škoda představila nový design – Modern Solid

škoda modern solid

Že na úvodní fotografii vidíte namísto slibovaného designu z větší části rozmazanou fotografii nějakého pětidveřového crossoveru? Ano, to je v tuto chvíli v podstatě vše, co Škoda zveřejnila k novému připravovanému stylistickému směru s názvem Modern Solid. Prý máme být trpěliví. Více se o autech navržených v tomto duchu dozvíme ještě během letošního roku. V rámci dnešní výroční konference mladoboleslavské automobilky však zazněla i spousta dalších zajímavých informací. Toto je výběr toho nejdůležitějšího.

Při pohledu na loňské obchodní výsledky má Škoda jen částečný důvod k optimismu. Ve srovnání s beztak mizerným rokem 2020 globálně prodala až o 126 tisíc méně automobilů. Významným způsobem se jí sesypaly především čísla v Číně a po dlouhé době spadl počet registrací nových škodovek pod milion kusů (na 878 200 aut).

Vedení firmy však (alespoň navenek) hlavu ve smutku nemá. Navzdory propadu prodejů o 12,6 procenta se mladoboleslavské společnosti podařilo meziročně zvýšit tržby o 3,9 procenta (ze 17,08 na 17,74 miliardy eur). Před zdaněním zvýšit výdělek až o 43,2 procenta (ze 756 milionů eur na 1,08 miliardy eur) a dokonce zvýšit zisk po zdanění z 529 na 876 milionů eur, tedy o skoro 66 procent.

To je v době, kdy automobilový průmysl přišel jen kvůli chybějícím polovodičovým součástkám odhadem o 200 miliard eur, poměrně slušný výsledek. Samotná Škoda odhaduje, že čipová krize srazila její produkci o 280 tisíc automobilů.

Výroba poslední dobou čelí stále novým překážkám

Jak to bude ve Škodě vypadat letos?

Situace letos se zatím nezdá být lepší. Může za to samozřejmě hlavně konflikt na Ukrajině. Kvůli agresi Ruska vůči svému západnímu sousedovi musela Škoda přerušit výrobu elektromobilu Enyaq. Podobně jako jiné automobilky i česká značka tímto způsobem pocítila výpadek dodávek kabelových svazků vyráběných na Ukrajině. Zdá se ale, že tento problém má řešení.

Škoda prozradila, že se dodavatelům částečně podařilo obnovit výrobu na Ukrajině. Navíc se za tři až čtyři týdny začnou kabelové svazky produkovat na náhradním místě.

Pochopitelně dodávky těchto komponentů nemají žádný vliv na čipovou krizi, která stále trvá. I v tomto směru ale možná svítá na poněkud lepší časy. Detaily neznáme, ale Škoda vytvořila pracovní skupinu, jejímž úkolem je snížit počet čipů v jednom autě (v Enyaqu jich je zhruba 1500) tím, že použije méně výkonnějších polovodičů.

I kvůli výše zmiňovaným problémům je momentálně v podstatě nemožné předpovědět, kdo kolik aut v roce 2022 vyrobí. Navíc Škoda společně s Volkswagenem zastavila produkci svých modelů v ruských závodech v Kaluze a Nižním Novgorodu a existují dokonce jisté náznaky, že v nich produkci možná už ani neobnoví. To by byla pro Škodu další rána, vždyť v Rusku v roce 2021 prodala více než 10 procent své produkce.

Přehled prodeje jednotlivých modelů
Přehled prodeje jednotlivých modelů

Jaké další novinky?

V rámci výroční konference samozřejmě zaznělo mnoho dalších informací. Škoda potvrdila přesun výroby modelu Superb do Bratislavy, přiznala také, že nechystá už žádné plug-in hybridy a nečekejte ani speciální výkonnější verze Octavie RS v závěru kariéry tohoto modelu.

Firma se bude soustředit především na vývoj elektromobilů, přičemž v roce 2030 by tato auta měla tvořit 50 až 70 procent celkových prodejů. I proto Škoda připravuje hned tři nové elektromobily, přičemž všechny budou menší než Enyaq. Jedním z nich bude městský crossover a nebude chybět ani elektrická alternativa Octavie.

Součástí plánů je i výše zmíněný nový stylistický směr nazvaný Modern Solid. Má jít o jednodušší design, představený bude ve druhé polovině letošního roku a podle šéfa automobilky Thomase Schäfera „bude nový designový jazyk překvapením pro zákazníky i konkurenci“. Co si pod tím máme představit, vám neřekneme, jistým náznakem je ale úvodní obrázek. A asi bychom měli dodat, že Schäfer ze své pozice tyto změny už nezažije. Odchází do německé centrály a na jeho místo nastoupí nový člověk. Jeho jméno bychom měli znát během následujících dvou týdnů.

Zdroje: TopSpeed, Vapol