Škoda Enyaq iV má delší dojezd a pohon 4×4

Škoda Enyaq iV má najednou delší dojezd a pohon 4×4 s novou funkcí. Stačil přitom jednoduchý zásah.

Přepracovaný mozek vozu přináší nové funkce v oblasti managementu baterií, plánování zastávek i vylepšení pro asistenční technologie. Pro současné majitele bude dostupná aktualizace.

S příchodem modelové řady Škoda Enyaq Coupe iV přišla i nová verze softwarové platformy MW3. Ta přináší několik novinek, z nichž nejdůležitější je optimalizace práce s baterií. Pomocí tlačítka na centrálním displeji může řidič aktivovat režim ochrany baterie, která se při dalším nabití doplní jen na 80 %. Také bude snížena maximální rychlost stejnosměrného nabíjení, aby se zabránilo výkonovým špičkám. Obě funkce slouží k prodloužení životnosti baterie, stejně jako u mobilních telefonů. K maximálním výkonům bude možné se kdykoliv vrátit.

Aktualizace se dotkla i řízení teploty bateriového setu, který se spustí již při nižších teplotách. Rychlé vytvoření optimálních podmínek pro baterii prodlužuje dojezd i životnost a pomáhá ke správné funkci rekuperace.

Verze s pohonem všech kol dostaly speciální režim „Traction“, který je určen pro jízdu mimo zpevněné komunikace nebo na kluzkém povrchu. Systém zajišťuje trvalý pohon všech kol do rychlosti 20 km/h. Omezuje i zásahy regulace prokluzu kol při rozjezdu.

Navigační systém ukazuje na trase doporučené zastávky pro nabíjení spolu s časovým odhadem a výslednou disponibilní kapacitou. Profil trasy je také zobrazován ve 3D podobě na head-up displeji, kde řidič vidí i aktuální stav baterie. Ten se nově zobrazuje v procentech i na digitálním přístrojovém panelu. Zde se zjednodušilo i zobrazování objektů v okolí. 

Nabíjecí časy Škoda Enyaq iV

Zlepšily se také nabíjecí časy. Například pomocí střídavého proudu a kombinované zásuvky pro nabíjení (CCS) z domácích wallboxů Škoda iV Charger získáte výkon až 11 kW, který 62kWh baterii nabije z 10 na 80 % za 6 hodin a 15 minut a 82 kWh baterii za 7 a půl hodiny. Stejný výkon poskytne i adaptér CEE v kombinaci se 400V zásuvkou nebo adaptér Schuko pro domácí zásuvky 230 V.

Při nabíjení stejnosměrným proudem získáte s novým softwarem nabíjecí výkon až 120 kW pro 62 kWh set a 135 kW pro 82kWh baterii. To znamená, že na veřejné nabíjecí stanici o výkonu 50 kW trvá nabíjení z 10 na 80 % 55 minut (pro 62 kWh baterii) nebo 70 minut (pro 82 kWh baterii).

Pomocí tlačítka aktivujete režim ochrany baterie Škoda Enyaq iV
Pomocí tlačítka aktivujete režim ochrany baterie Škoda Enyaq iV

Ke stojanu se vám bude lépe zajíždět díky zvýšenému jasu parkovací kamery. Balíček asistované jízdy „Travel Assist“ nyní funguje ve dvou úrovních podle toho, jaký rozsah funkcí chcete využívat.

Nový software obsahuje Škoda Enyaq iV ve vozech vyrobených od února tohoto roku. Pro stávající vozy k dispozici v rámci aktualizace, která proběhne při další návštěvě servisu ve druhé polovině roku.

Zdroje: autorevue, Vapol