Škoda Fabia – recenze

Fabia
Škoda Fabia
Nový model značky Škoda Fabia 2022.
Nový model Škoda Fabia

Tento týden se vracíme k rušnému jádru evropského automobilového, a to k trhu k předmětu silničního testu. Navzdory všem strategickým plánům na dekarbonizaci velkých i malých modelových řad a všeho ostatního, co se odehrává ve vzácnějších částech trhu, zůstává benzínové supermini naprosto ústředním hráčem naší spotřeby nového vozu. Čtyři z 10 nejprodávanějších vozů ve Velké Británii v roce 2021 byly právě supermini. Celkově na evropském kontinentu to bylo pět z 10. Jedním z nich byla Škoda Fabia.

Nezastavitelný vzestup elektromobilů a SUV nemohl zastavit naši touhu po kompaktních a funkčních novějších vozech, které poskytují svobodu a mobilitu za nižší ceny.

Návrat na výsluní

Škoda vsadila na staro-novou klasiku. Na trh uvádí po 22 letech model, který se objevil mezi nejprodávanějšími novými vozy v Evropě jen párkrát. Jedná se o vůz Fabia, který je levný, nenáročný a také prostorný.

Fabia a jeho kolega s větším hatchbackem Škoda Octavia se prodávaly po celé tři generace jejich dosavadní životnosti. Nyní se Fabia objevuje s větším půdorysem, sofistikovanějším vzhledem, novými technologiemi aktivní a pasivní bezpečnosti.

Tato nová Škoda Fabia je posledním supermini vozidlem korporátu Volkswagen, které přešlo na platformu MQB-A0. Před skoro pěti lety to byl Seat Ibiza a Volkswagen Polo, před třemi lety zase Audi A1. Stala se tedy Fabia černou ovcí rodiny supermini Volkswagenu? Na druhou stranu, Škoda může jen vydělat právě na tom, že je tento vůz posledním s platformovými technologiemi.

Přehled řady Škoda Fabia

Škoda Fabia se rozhodla jít cestou relativně jednoduchou, bez dieselů a hybridů. Největší část nabídky zastupují benzínové tříválce s objemem 1,0 litr. Další verze MPI mají přirozené sání a TSI přeplňované turbodmychadlem. Čtyřválec s objemem 1,5 litru se na jaře letošního roku připojí k nabídce s nejvyšší výbavou Monte Carlo. Sedmistupňová dvouspojková automatická převodovka (DSG) bude standardní. Motor s výkonem 110 koní bude mít buď šestistupňový manuál nebo sedmistupňové DSG. Zbývají tříválce, které mají pětistupňový manuál.

Zdroje: autocar, Vapol