Škoda Fabia 2022 – recenze

Pokud hledáte levnou cestu do koncernu VW, nehledejte dál než ve Škodě Fabia. Jeho cena je na nejnižším konci již tak dobré nabídky vozů Škoda a jeho cílem je poskytnout vám větší kvalitu skupiny za nejnižší možnou cenu. Na této stránce najdete naši recenzi nové Škody Fabia 2022 – včetně nedávno vydané výbavy Monte Carlo.

Co je nového?

Všechny Fabie narostly na délku 4108 mm s novým 380litrovým nejlepším zavazadlovým prostorem ve své třídě a vylepšený vzhled také přináší větší efektivitu; vylepšená Fabia má nyní koeficient aerodynamického odporu pouhých 0,28 Cd. Přinejmenším navenek je Fabia výrazně nad svou hmotnostní třídou: je čistá a neokázalá, ale stále má tolik kousků designu, aby se dala označit za Škodu nové generace.

Vzhled se zlepší pouze s tromem Monte Carlo, který přidává černou mřížku chladiče, zadní difuzor a černé 17- nebo 18palcové slitiny. Specifické přední a zadní nárazníky dotvářejí vzhled a zákonitě povyšují Fabii na ještě prémiověji vyhlížející vůz.

Jaké to je uvnitř?

Na rozdíl od svých kolegů pracujících pro jiné značky skupiny se šéfdesignér Škody Oliver Stefani vyhnul kontroverzním výstřednostem, jako jsou tajemné dotykové posuvníky, nejasné ergonomické push zóny a skryté rohy hlavolamů uvnitř. Místo toho jeho tým vytvořil kokpit, který je srozumitelný, prostý zbytečných nadbytečností a také logicky strukturovaný.

Tento přístup má pravděpodobně v rámci VW Group méně prémiové označení, ale v reálném světě jsme zjistili, že je lepší než jeho prémiovější sourozenci. Funkční a jasně označené a snadno přepínatelné, takže chaos způsobený moderním VAG tu prostě není. Tento přímočarý přístup byl užitečný zejména při jízdě s Fabií Monte Carlo po pěkně hustých a nepřehledných ulicích Monte Carla.

Škoda Fabia

Jinde najdete pohodlí a kvalitu provedení dává materiálům třetího světa široký prostor. Monte Carlo posouvá věci ještě dále, s červenými akcenty a detaily v karbonovém vzhledu na loketních opěrkách a palubní desce. V kombinaci se solidním infotainmentem dělá Fabia svou práci uvnitř.

Zatím je to dobré – jaké motory mohu mít?

Nabídka původně začínala se dvěma atmosféricky plněnými tříválci (64 k a 79 k) a jedním přeplňovaným tříválcem (108 k) TSI. S ubohými 69 lb ft musí dvě nejslabší jednotky tvrdě pracovat, aby dosáhly letargického postupu.

Jednotka TSI shromažďuje mnohem užitečnější točivý moment 148 lb ft a může být spárována se šestistupňovou manuální nebo sedmistupňovou převodovkou DSG.

Také jsme jezdili s 1,5litrovým TSI s výkonem 148 k. Jeho čtyřválcový agregát je spojen pouze se sedmistupňovou převodovkou DSG. Zrychlí z 0 na 100 km/h za 8,0 sekund, než dosáhne rychlosti 141 km/h. Pro současné klima je však důležitější jeho působivá spotřeba paliva 4,7l/100 km.

Jak nová Fabia jezdí?

Ať už se rozhodnete pro kteroukoli Fabii, najdete dokonale upínací poklop s překvapivým citem pro řidiče. Spokojení v ulicích Monte Carla, ale stejně usazeni v horách nad námi. Zaznamenali jsme dokonalou směrovou stabilitu Fabie, bezpečné ovládání a úhledně vyvážené ovládací prvky.

Nejdramatičtějším vylepšením oproti tuhému a křehkému předchozímu modelu je téměř měkké odpružení. Vyvažuje nejhorší vrtochy s nonšalantní dokonalostí servírky z Oktoberfestu, která žongluje s tuctem piva. Pochvalu si zaslouží i výrazně snížená celková hlučnost. Tlumí hrubý motor, částečný bubeník uvnitř zadní nápravy a vítr hrající zachyť a pusť se stěrači, zrcátky a klikami dveří.

Škoda Fabia 2022

To, jak moc si Fabii užijete, však bude záležet na motoru, který zvolíte. 1,5litrový TSI je v pohodě ve městě, i když ožívá při použití v poloautomatickém režimu – buď pomocí volitelných pádel nebo voliče převodovky. Spolehněte se na DSG a zjistíte, že krabice se vás snaží vytáhnout ze zatáček – zvláště otravná při zdolávání mnoha monackých vlásenek.

Menší motory, jako je 1,0litrový, jsou lepší a jsou docela působivé, když jsou spárovány s manuální skříní – za předpokladu, že jste agresivní s řazením.

Škoda Fabia: verdikt

Na papíře je nejnovější Fabia další Škodou, která poráží své stájové kolegy VW a Seat v jejich vlastní hře. Je prostorný, hezký, dobře stavěný, snadno se používá a provoz by měl být levný. Dynamika hru nemění, ale rafinované ovládání motokár, které nabízí, by mělo být pro většinu lidí více než dostatečné. Je to již přesvědčivý balíček – zejména v hodnotových sázkách – i když Monte Carlo přidává dávku prémie, pokud to opravdu chcete.

Zdroj: carmagazin.co.uk, top-voziky.cz