Nissan Ariya – recenze

Poté, co byl Nissan takovými průkopníky v oblasti elektromobilů s modelem Leaf, spoléhal se na to, že Leaf přivede kupce, dlouho poté, co přestal být vlajkonošem pro velmi nadšené první uživatele. Kdysi skvělý elektrický rodinný vůz přemohli soupeři, kteří překonali dojezd, použitelnost a všestrannou přitažlivost Leafu. Po více než 10 letech Nissan konečně představil svůj druhý mainstreamový elektromobil – Ariya.

Hyundai-Kia a koncern Volkswagen převzaly vedoucí postavení v tomto sektoru trhu. První jmenovaný tím, že postavil schopné a žádoucí Ioniq 5 a EV6, přičemž druhý uspěl v kobercovém bombardování kupců s vozy na platformě MEB od VW ID.3 po Audi Q4 E-Tron.

Na bedrech Ariya tedy hodně spočívá – a po zpožděních souvisejících s pandemií a nedostatkem čipů je nový elektromobil Nissan konečně tady. Otázka zní – je to dost dobré na to, abychom vyzvali nejlepší z opozice a znovu převzali iniciativu EV?

Styl a design Nissanu Airy

Dobrá zpráva je, že kupující obměkčili a už se nebojí radikálně vyhlížejících elektromobilů. Ariya se může pochlubit koncepčním vzhledem vozu zevnitř i zvenčí, a to díky futuristickým liniím, plynulým křivkám a interiéru, který oslavuje své japonské dědictví téměř zenovým minimalismem.

Objevuje se klasický motiv Nissanu „V-motion“ – přepracovaný pro nový elektrický věk – stejně jako profil podobný kupé, velká kola a světelná lišta po celé šířce napříč zadní částí. Vše velmi trendy, zvláště pokud zvolíte měděnou barvu laku – máme podezření, že některé z těchto ostrých čar a záhybů se ztratí, pokud zvolíte tmavý odstín. V novém světovém řádu, kde jsou Ioniq 5 a EV6 nyní designovými lídry, jsou nejnovější pozice Nissanu na špičatém konci mřížky návrhářů.

Nissan Ariya

Interiér je také nabitý wow faktorem nominální hodnoty. Může se pochlubit jednopanelovou palubní deskou zeitgeisty se snadno použitelnými integrovanými obrazovkami. Čistý vzhled se rozšiřuje na rovnou podlahu, která vám dává pocit jako v obývacím pokoji, když jste uvnitř. Materiály působí patřičně prémiově, na některé rozváděče je absolutní radost pohledět (ne-li ergonomický úspěch), s pocitem otevřenosti umocněným elektricky posuvnou středovou konzolou.

Pozornost věnujeme detailům, podsvíceným geometrickým vzorům rozmístěným po panelech, na které byste se normálně nedívali, a také některým zvláštnostem: středovou konzolu pohybujete elektronicky pomocí spínačů u boku a stejně jako konvenční odkládací schránku před předního spolujezdce, pod centrální obrazovkou infotainmentu je druhý elektronicky asistovaný. Trochu zbytečné, Nissane.

Řídíme Nissan Ariya?

Jezdili jsme se základní 63kWh verzí s pohonem předních kol v plné produkční výbavě s menší 63kWh baterií a jedním 215bhp jediným e-motorem. Pravděpodobně se jedná o nejprodávanější Ariya společnosti, když ho postavíme proti základním modelům EV6, Ioniq 5 a Mustang Mach-E a také verzím střední třídy Volkswagen ID.4 a Škoda Enyaq iV.

Dobrou zprávou je, že Ariya je tam nahoře s nejlepšími ze svých soupeřů. Je to vůz, do kterého pohodlně nasednete pozoruhodně rychle, protože i přes svůj sci-fi styl je interiér přátelským místem k usazení s pohodlnými sedadly, která podporují podporu a mírně zvýšenou pozicí řidiče.

Zrychlení z pevného rozjezdu a je to ten EV punc a linearita, které jsme si oblíbili, s více než dostatečným tichým zátahem z pevného rozjezdu, abyste dosáhli výrazného pokroku v jízdě ve městě. Jak byste očekávali, toto poutavé zrychlení se snižuje se stoupající rychlostí, ale s časem 0-165 km/h 7,5 sekundy je to více než dostatečný výkon, aby držel krok se svými soupeři a překonával podobně cenově dostupné verze ID. 4 a Enyaq iV.

Nissan Ariya

Nissan zahrnul svou technologii e-Pedal a funguje stejně jako Leaf. V podstatě vám poskytuje dostatek regenerace pro jízdu jedním pedálem (až do zastavení), což je ideální pro jízdu ve městě. Poskytuje značné množství brzdné síly pouhým sešlápnutím plynového pedálu – a na tento způsob jízdy si brzy zvyknete. K dispozici jsou režimy Eco a Sport. Eco potlačuje odezvu akcelerátoru, zatímco Sport ji zostřuje a zároveň přidává na hmotnosti řízení.

Ariya pro nováčky

A právě zde Ariya rozdělí názory. Řízení musí být součástí Ariya, protože je rychlé a citlivé. S téměř vyoseným převodem sportovního vozu, který se zatáčí s opravdovým gustem. Pro nováčky může být tato úroveň odezvy překvapením se super rychlými reakčními časy. Ale brzy následuje aklimatizace, čímž se dosáhne normality. Nedostali jsme příliš mnoho příležitostí k tomu, abychom se ponořili do ovládání vozu. Kromě toho, že jsme mohli dojít k závěru, že sleduje přesně a není důvod k obavám.

Nakonec doporučujeme vyhnout se špičkovým 20palcovým kolům. I když vypadají dobře: jízda je drsná na čemkoli, jen ne na vznešeném asfaltu. Zatímco hluk ze silnice je v kontextu zbytku celkového ticha trochu zklamáním.

Na drsnějších, poškrábaných površích velká kola telegrafují téměř všechny nárazy jako tlumený náraz kabinou.

Jaké to je uvnitř?

Tato obrazovka infotainmentu sdílí svou technologii s nejnovějším Qashqai. Má dobré rozvržení a dostatečně snadno se používá (i když trochu namáhavá). Ve srovnání s Volkswagen ID.4 již získává body navíc. Aby však bylo dosaženo čistého efektu na palubní desce a středové konzole, jsou „tlačítka“ citlivá na dotyk s hmatovou odezvou. Klepnete na ty na palubní desce, ale musíte stisknout ty na středové konzole. Což může mást, když odtrhnete oči od vozovky, abyste je použili poprvé.

Prostor pro nohy vzadu je skvělý pro dospělé. Ovšem silueta konceptu vozu (a zahrnutí panoramatické prosklené střechy) omezuje prostor pro natažení dospělých cestujících díky nedostatku místa nad hlavou. Bota má také dobrou velikost, ale co do objemu ji předčí ID.4 a Mach-E – dva z nejbližších rivalů Ariya.

A co specifikace?

K dispozici jsou dvě velikosti baterie (63 nebo 87 kWh). Možnost pohonu předních nebo všech kol ve třech výbavách ve Velké Británii: Advance, Evolve a Performance. Ceny začínají na 1 200 000 Kč a objednávky začínají 5. července. Nissan říká, že má více než dost předobjednávek, aby byl zaneprázdněn po zbytek roku 2022 a dále. Mezi technologie, které můžete specifikovat, patří sada bezpečnostních technologií Nissan ProPilot, audiosystém Bose, panoramatická skleněná střecha a digitální zpětné zrcátko.

Přejděte na pohon předních kol a můžete si vybrat kteroukoli velikost baterie (63 kWh = dojezd 400 km, 87 kWh = udávaný dojezd 530 km). Vyberte si e-4ORCE (vyslovujte e-force) a dostanete až 498 km. Dodává se pouze s větší ze dvou velikostí baterie.

Ariya používá v Evropě nabíjecí port CCS. Dokáže si poradit s rychlostí nabíjení až 130 kW, přičemž 63 kWh baterie je schopna nabít z 10-80 procent za půl hodiny.

Nissan Ariya: první verdikt

Je těžké nenechat se ohromit první jízdou v Ariya. Přeplňuje nabídku elektromobilů Nissan posouvá. Nudný Leaf o několik generací a vypadá, že je připraven na královskou bitvu na nejvyšším konci třídy. Zevnitř i zvenku vypadá jako koncepční vůz fantasticky. Místy s pěknou pozorností k detailům, i když jeden nebo dva z těchto designových úprav se pro řidiče přesně nepromítnou do snadného ovládání.

Pokud jde o jeho výkon, je dostatečně úctyhodný na to, abychom chtěli víc. Jízda a ovládání jsou na tempu soupeřů a celková kultivovanost je tam, kde je potřeba. Pokud jde o to, kde přesně se zařadí do objednávky EV, necháme toto rozhodnutí na nadcházející Giant Test, ale na základě našich dosavadních krátkých jízd a jeho celkové vhodnosti to může docela dobře opustit Hyundai-Kia a koncern Volkswagen.

Zdroj: carmagazine.co.uk, top-voziky.cz