Kompromis – zvládněte ho udělat a Dacia Spring je vaše

Hledáte kompromis? Svou cenou podlézá všechny elektromobily na našem trhu a i přes malý výkon dokáže vykouzlit úsměv na tváři. Malé a cenově dostupné elektromobily dokázaly svůj prodejní potenciál několikrát. Jelikož s nimi ale výrobci moc nevydělají. V rozmezí kolem 500 tisíc Kč se jich na trhu moc nepohybuje. Dacia však do svého portfolia zahrnula elektrické autíčko (především kvůli jeho rozměrům), které má schopnost uplatnit se v roli druhého auta v domácnosti. Proč? Přečtěte si recenzi.

Spring je první elektrický model značky, která se v posledních letech těší velmi dobrým prodejním číslům. Nové Sandero a vylepšený Duster tuto strategii vděčně podporují a v dubnu se k nim připojil i Jogger. I když model Spring nečekají ani zdaleka tak dobré prodeje, stále je jedním z pilířů značky. Tento hybrid mezi SUV a kompaktem má na délku pouhých 3 734 milimetrů, na výšku 1 516 milimetrů. Auto pojme čtyři pasažéry. Designově je Spring pěkné auto, tak moderní a docela trendy. První nákladové úspory ucítíte, jakmile otevřete a zavřete dveře. Doprovázet vás bude totiž hlasité kovové bouchnutí.

Je tento kompromis opravdu pro vás?

Jelikož vnitřek je široký 1,2 metru, docela pohodlně se v ní usadí každý. Interiér a povrchové úpravy Dacie Spring jsou hodny své ceny. Jsou zde jisté nedostatky, které jemně narušují pohodlí řidiče, jako například absence výškově nebo hloubkově nastavitelného volantu či fakt, že si neumíte nastavit výškově sedátko. Přesto působí interiér uhlazenějším dojmem a nabízí spoustu úložného prostoru a vše, co k životu potřebujete. Je zde rádio, klimatizace, Bluetooth, elektrická okna, šest airbagů… Na Daciu úctyhodná výbava.

Kompromis Dacia Spring

Uvnitř Springu samozřejmě najdeme pověstné tvrdé plasty, které znějí dutě a levně. Ale to je cena za tak levný elektromobil, jakým Spring je. Pokud se spokojíte s minimem a nepotřebujete k životu digitální obrazovku obepínající palubní desku, proč ne? V konečném výsledku půjde zřejmě o nejprodávanější balíček, pro který se zřejmě rozhodne více než 80 % zákazníků.

Kompromis i pro řidiče?

I za volantem se člověk cítí dobře. Budíky jsou přehledné a zobrazují procentuální hodnotu kapacity baterie. Sedadla nejsou nejširší, ale vzhledem k účelu auta (na městské trasy) budou plně dostačující. Zavazadlový prostor s 290 litry samozřejmě není určen pro rodinné využití, ale ve srovnání s velikostí auta není až tak malý. Pokud byste přece potřebovali naložit o něco větší náklad, po sklopení sedadel může kufr narůst na 620 litrů. Ukrytá plnohodnotná rezerva je skvělý a překvapující bonus.

Co se týká asistenčních systémů, je zde automatické nouzové brzdění, ABS, ESP, asistent rozjezdu do kopce i omezovač rychlosti. Spousta prvků zde chybí, ale opět věc typická pro Daciu, je tu všechno, co musí.

U Springu nemůžeme v žádném případě přehlédnout jednu věc, a to její hodnocení bezpečnosti podle Euro NCAP. Dacia tajně očekávala, že si nový model povede lépe, ale podle jejich slov se za poslední rok testy bezpečnosti tak velmi změnily. A zpřísnily své požadavky, že Spring prostě nemohla dosáhnout požadované úrovně. Rumuni museli udělat kompromis a pokud by chtěli více hvězdiček. Museli by vyrobit větší auto, s větší baterií, s více asistenčními systémy a v konečném důsledku by to navýšilo konečnou cenu auta. Cenu zvedla automobilka až na tolik, že by byla pro automobilku nepřijatelná. Neznamená to, že auto je nebezpečné a automobilka je přesvědčena, že slabé hodnocení podle Euro NCAP kupce neodradí, protože překvapil i mnoho dražších konkurentů.

Kompromis Dacia Spring

Kompromis pod kapotou

Pod kapotou je to jednoduché a efektivní. Popsaný papír mnoho síly v tomto malém Rumunovi neukrývá. 33 kW není vůbec mnoho, ale v kombinaci s elektromotorem pracují odlišně. Na plynový pedál reagují okamžitě a citlivěji i v nižších rychlostech. Městských rychlostech. Rychlost tvůrci omezili na 125 kilometrů za hodinu a zrychlení na stovku trvá více než 19 vteřin. Naleznete zde malý elektromotor s výkonem 45 koní a točivým momentem 125 Nm, který pohání čínská, vzduchem chlazená (citlivější na změny teplot) baterie Sunwoda umístěná pod zadními sedadly, s kapacitou 27,4 kWh. Ne mnoho, ale dost na to, abyste si zajistili převoz v rámci města do práce nebo do obchodu. Díky kompaktním rozměrům auta a 186 kilogramové baterii dokázala značka udržet hmotnost těsně nad tunou a tím pádem se mohla zvýšit deklarovaná autonomie. V oficiálních brožurách najdete informaci o 220 kilometrech. Realita je ale trošku jiná, ale také přívětivá.

Technická data I Dacia Spring electric 45

Motor: elektromotor • výkon: 33 kW (45 k) při 3 000 – 8 000 ot./min. • točivý moment: 125 Nm při 500 – 2 500 ot./min. • Max. rychlost: 125 km/h • zrychlení z 0 na 100 km/h: 19,1 s • pohon: přední kola • spotřeba: 12,0 – 12,7 kWh/100 km • emise CO2: 0 g/km • kapacita baterie : 27,4 kWh • dojezd: 180 – 220 km • rozměry (d/š/v): 3 734/1 579/1 516 mm • rozvor: 3 734 mm • zavazadlový prostor: 290/620 l • pohotovostní hmotnost: 895 kg • Cena: 17 100 eur (420 000 Kč)

Kompromis Dacia Spring

Jednou z výhod jarního testování Springu byla její spotřeba, která se při kombinaci městské a okresní jízdy pohybovala kolem hodnoty 12 – 12,7 kWh/100 km. Na dálnici to bylo o něco horší, tam si baterie zeptala při maximální rychlosti 125 km/hod něco přes 16 kWh/100 km, ale k takové rychlé jízdě karoserie zbytečně nenabádá.

Závěrem…

Abych to shrnula, v průměru jsem ujela 182 kilometrů a věřím, že kdybych se stáhla na týden z dálnic, bez problémů bychom pokořili hranici 200 kilometrů. Jde vážně o vaše auto, pokud hledáte kompromis. Více než dojezdu jsem se ale bála nabíjení baterie, jelikož v této verzi chybělo příplatkové nabíjení stejnosměrným proudem (30 kW za 400 eur), takže jsme se museli vyrovnat s pomalým nabíjením. Ideální opravdu je, když máte domácí wallbox (6,6 kW), kde auto napíchnete přes noc, řekněme v neděli večer, a po pěti hodinách je auto plně nabité a vy se můžete přesouvat pohodlně celý týden. Přes klasickou zásuvku by to trvalo 14 hodin.

Historie automobilky Dacia

Dacia je rumunská automobilka. V září 1999 ji koupila společnost Renault. Název je odvozen od antického státu Dácie. Společnost Dacia byla založena v roce 1966. Hlavní závod automobilky je v Colibași (dnes Mioveni, poblíž města Pitești). Postavili ji dva roky po založení (1968). Výrobní areál má dlouholetou tradici. Během II. světové války sloužil areál pro výrobu vojenských letadel. Automobilka získala licence na výrobu Renaultu 8 a tento upravený vůz vyráběla pod jménem Dacia 1100. Dacia 1300 vyráběná v letech 1968–2006 byla pak kopií Renaultu 12. Dacia 2000 byla kopií Renaultu 20. A Dacia D6 byla kopií Renaultu Estafette. Novější automobily navrhují designéři samostatně. V roce 1999 rumunská vláda prodala Dacii francouzskému výrobci automobilů Renault. Podle příjmů je to největší rumunská společnost a největší vývozce. V roce 2019 společnost prodala 736 654 vozů.

Logo Dacia

Zdroje: wikipedia, autobild.pluska, Vapol