Audi R8 Spyder – recenze

Audi R8 Spyder

Jedná se o supersportovní Audi R8 s měkkou střechou. A pokud se nyní připravujete na všechny obvyklé stížnosti na to, že supersporty (nebo dokonce spidery) jsou těžší, plandavější a méně přesné než supersporty s pevnou střechou, pak… vydržte. K pravdě se dostaneme za chvíli. Ale neberme tuto Audi R8 příliš vážně, protože u tohoto vozu jde hlavně o jednu věc: Hluk.

Ano, plný stejného úžasného 5,2litrového atmosféricky plněného motoru V10. Jako V10 s pevnou střechou – ale bez pevné střechy mezi vámi dvěma, kteří se sblížíte – je místem, kde můžete zažít jeden z největších motorů na světě. Který si užívá své poslední vystoupení, než kravaťáci vytáhnou zástrčku. Nebo spíše zapojí. Nástupce modelu Audi R8 bude, jak Audi přiznalo, plně elektrický. Takže to není ani tak auto. Jako spíš pohřební vůz pro úžasný desetiválcový motor, který už několik desetiletí slouží v R8, Lamborghini Gallardo a Huracanu. Tady je skutečně ve velmi dobré formě.

Audi R8 Spyder
Audi R8 Spyder

Jak je rychlá Audi R8?

Verze R8 V10 Performance quattro s výkonem 612 koní zrychlí z 0 na 100 km/h za 3,4 sekundy a dosáhne rychlosti 330 km/h. Verze RWD si vystačí s výkonem 562 koní a sprint z 0 na 100 km/h zvládne za 3,8 sekundy, zatímco maximální rychlost je jen 325 km/h. Těžko říct, zda je to „ten pomalejší“.

Plně automatická měkká střecha je opravdu dobře navrženým příkladem svého druhu. Bez kvílejících motorů, které dříve trápily střešní systémy nízkoobjemových supersportů.

Střecha vozu R8 – skládací látková konstrukce, která je fascinující. Poskládá se za 20 sekund a lze ji ovládat až do rychlosti 31 km/h. Vy pojedete rychlostí 10 km/h, jen aby se kolemjdoucí mohli déle dívat.

Různé mechanismy zvyšují hmotnost R8 o 105kg, takže pohotovostní hmotnost činí údajně 1695kg, což je na supersportovní vůz, který není zatížen hybridním pohonem, bateriemi ani korpulentním majitelem, docela dost.

Audi R8 Spyder
Audi R8 Spyder

Ještě něco co bychom měli vědět?

Audi R8 Spyder prošel v roce 2018 faceliftem. Ten přinesl ostřejší nárazníky a větší koncovky výfuku, ale jinak je v podstatě stejný jako v roce 2015. To byl rok uvedení na trh, plus minus pár hnacích hřídelí. Ale jestli něco, tak je to vůz, jehož atraktivita jen vzrostla, protože všichni kolem něj přešli na přeplňování turbodmychadlem.

„Jeden z nejradostnějších vozů v prodeji, získává bez střechy další charakter.“
Audi R8 V10 Spyder jako skvělý supersport, když byl v roce 2016 poprvé představen. Od té doby jako by dozrál v něco jiného. V dojemné rozloučení s velkoobjemovými motory. Audi vylepšením jízdních vlastností a přidáním levnějšího modelu s pohonem všech kol rozšířilo jeho přitažlivost, aniž by R8 zcela vytrhlo z jeho srdce V10 – ano, také nám chybí časy V8 za méně než 300 tisíc korun, ale ty už jsou dávno pryč.

Ačkoli existují supersporty, které se řídí mnohem ostřeji, tohle je u Audi velmi vzácná věc – skutečný charakter. Se vší tou třaskavinou a zuřivostí je tento Audi R8 Spyder tak trochu nezbedný. A stojí za to se na něj podívat už jen kvůli interiéru a motoru.

Zdroje: TopGear, TowPoint