Audi RS 3 3.5 TFSI – Nejzábavnější ostrá audina dneška?

Audi

Ještě pořád není tak zle, aby nebylo možné si koupit kompakt s pětiválcem a výkonem 400 koní. Díky, Audi!

Přišla nová generace, takže se konečně dozvíme, jaké chyby měla ta stará! Ale co když vám řeknu, že existuje auto, které bylo skvělé už v minulé generaci. A ta nová pouze posunula schopnosti a ovladatelnost na ještě vyšší úroveň? Přesně takové totiž je nové Audi RS 3, které do světa plug-in hybridů a elektromobilů opět nastupuje s přeplňovaným benzinovým pětiválcem prostým jakékoliv elektrifikace.

Nové Audi RS 3 dorazilo na český trh už v létě loňského roku. Na první svezení jsme si ale museli počkat až do listopadu. Na špatné auto už dnes jenom tak nenarazíte, a obzvláště ne v ceně okolo dvou milionů. RS 3 Sportback sice začíná na necelém 1,6 milionu Kč (sedan je o 74.000 Kč dražší), avšak kousky, které Audi naspecifikovalo pro první media launch, stály hodně přes dva miliony. Vím to úplně přesně – čtyři kousky totiž nechalo české zastoupení Audi dopravit do Špindlerova Mlýna. Domova quattro, a připravilo program, který hatchbacku a sedanu sednul jako pr*el na hrnec.

Co má nová generace Audi?

Nová generace je od podlahy, nebo lépe řečeno od platformy nová, má lehčí motor, vyšší výkon a vektorování točivého momentu s dvojicí lamelových spojek na zadní nápravě. Není tu klasický zadní diferenciál, všechno řídí elektronika a cílem toho všeho je efektivnější a agilnější chování v zatáčkách. Když chcete.

Až na motor jde v podstatě o to samé „železo“ jako u nového Golfu R. Je fantastický stejně jako Golf R samotný. Audi si ale systém vektorování točivého momentu ladilo samo, přidalo karbon-keramické brzdy, které má RS 3 jako jediné v segmentu a na kola posílá 400 koní, tedy o 80 koní víc než Golf R. Dynamické parametry nejsou o nic méně vzrušující – RS 3 zrychlí z nuly na stovku za 3,8 sekundy a s paketem RS Dynamik plus za 190.600 Kč to zvládne rozjet až na 290 km/h. Je to kompakt s parametry superauta, přesto i nadále zůstává relativně diskrétní.

Ve Špindlu jsme vybírali mezi relativně diskrétními sportbacky v šedé a červené barvě. Ovšem sedany v křiklavě zeleném a žlutém odstínu vám zaručí obdivné pohledy kolemjdoucích vždy a všude. S takovými auty se prostě neschováte. Jasno nastane ve chvíli, kdy si začnete všímat detailů. Hlavně rozšířených blatníků, širšího rozchodu kol (o 33 mm vpředu, u sportbacku o 10 mm vzadu) dvojice kulatých koncovek výfuku, které jsou pro eresa od Audi charakteristické, nebo unikátního světelného podpisu Matrix LED světlometů. Kola jsou výhradně 19palcová, vybírat však můžete z trojice designů.

Nové generace Audi.
Nové generace Audi

Co skrývá uvnitř?

Jestli se mi něco na nové generaci Audi A3 líbí obecně, je to interiér. Ano, i zde máte digitální přístrojový štít (pro RS 3 s unikátními layouty včetně „přistávací plochy“). Dotykový středový displej, nezapomnělo se ale na klasická tlačítka pro ovládání základních funkcí včetně klimatizace či nastavení jízdních režimů. Po vzoru větších RS modelů přibylo na volantu tlačítko RS Mode pro rychlou volbu potřebného módu (je jich celkem sedm). Včetně konfigurovatelného nastavení dle preferencí řidiče.

V menu pak najdete i úplnou novinku v podobě režimu RS Torque Rear. Nezapnete jej jenom tak – Audi požaduje potvrzení volby (stejně jako VW Golf R) a upozorňuje na použití jen na uzavřených tratích. Po potvrzení se omezí činnost asistenčních systémů, otáčky motoru vyskočí a systém vektorování točivého momentu upraví charakteristiku v zájmu co největší přetáčivé radosti. Pak už jste to jenom vy. Přikurtovaní v perfektní sportovní sedačce s ideálním bočním vedením a dlouhým sedákem, svírající měkčí perforovaný či tvrdý Alcantarový volant, a stádo 400 koní, které je schopné vystřelit vás vpřed s ohromnou razancí. Troufám si na to, ale ne na veřejných silnicích.

Zdroje: Autorevue, Vapol