Sčítání lidu v Austrálii aneb 5 změn v zemi

V Austrálii proběhlo pětileté sčítání lidu. Výsledky mohou pomoci vládě

Po pětiletém sčítání lidu v Austrálii konečně známe výsledky. Tyto výsledky vykreslují obraz země, která prochází významnými změnami.

Populace vzrostla na 25,5 milionu v průzkumu v roce 2021. Což je tedy o 2,1 milionu více než v roce 2016. Výsledky také prokázaly, že se trochu snížily průměrné příjmy.

Sčítání také odhalilo trendy, které pomohou utvářet budoucnost země. Tady je pět nejdůležitějších z nich.

1. Austrálie a náboženství

Poprvé se méně než polovina Australanů (44 %) identifikuje jako křesťané, uvedl australský statistický úřad (ABS). Před více než 50 lety se tento podíl pohyboval na hranici asi 90 %.

I když křesťanství zůstává největším náboženstvím, je těsně následováno těmi, kteří náboženství vůbec nevyznávají. Tato sorta populace se zvýšila na celkových 39 %. Tedy téměř o 9 % více.

Hinduismus a islám jsou nejrychleji rostoucí náboženství v Austrálii. Avšak každé z nich následuje jen asi 3 % populace.

2. Imigrace v číslech

Moderní Austrálie vznikla na imigraci. A nyní, v dalším prvenství, se více než polovina lidí narodila v zámoří nebo má rodiče, kteří se tam narodili.

Migrace se během pandemie zpomalila, ale od roku 2016 se do Austrálie přestěhovalo více než milion lidí. Z toho téměř čtvrtina pocházela z Indie.

Indie předstihla Čínu a Nový Zéland a stala se třetí největší zemí narození. Za Austrálií a Anglií.

Každý pátý člověk doma mluví jiným jazykem než anglicky. A to nejčastěji čínsky nebo arabsky. Což je od roku 2016 nárůst o téměř 800 000.

Od roku 2016 se do Austrálie přestěhovalo více než milion lidí. Téměř jedna čtvrtina pocházela z Indie
Migranti narození v zámoří

3. Sčítání domorodé populace

Počet lidí, kteří se identifikovali jako domorodci a obyvatelé ostrova Torres Strait, vyskočil od posledního sčítání lidu o čtvrtinu.

Narození přispěli k růstu, ale lidé se také stávají pohodlnějšími s tím, že se identifikují jako domorodci, říká ABS.

Domorodých Australanů je nyní 812 728. Což je asi 3,2 % z celkové populace Austrálie.

Údaje ukazují, že existuje 167 aktivních domorodých jazyků nebo jazyků ostrovanů Torres Strait, kterými mluví více než 78 000 lidí v celé Austrálii.

Odhady velikosti původní populace před příchodem Evropanů v roce 1788 se pohybují od 315 000 do více než jednoho milionu lidí. Od té doby počet prudce klesal kvůli novým nemocem, násilí, vysídlování a vyvlastňování.

4. Mileniálové v číslech

Dalším klíčovým zjištěním je, že Austrálie je na prahu výrazného generačního posunu.

Baby boomers – ti, kteří se narodili mezi lety 1946 a 1965 – patřili dříve k největší generací v zemi. Nyní to dohnali mileniálové – narození v letech 1981 až 1995.

Každá generace představuje 21,5 % populace.

Odborníci říkají, že to má pravděpodobně výrazně informovat politiky o otázkách, jako je bydlení a péče o seniory.

5. Místo domů táhnou karavany

Podobný podíl Australanů jako před 25 lety kupuje domy, ale méně je splácí.

Počet lidí s hypotékou se od roku 1996 zdvojnásobil a ceny nemovitostí od té doby raketově rostou.

Australská města nyní podle zprávy z roku 2022 patří mezi celosvětově nejhorší z hlediska dostupnosti bydlení.

Ale sčítání lidu v Austrálii také odhalilo, že více lidí se obrací k alternativním obydlím. Což pravděpodobně způsobila pandemií.

Počet karavanů – oblíbených domácími turisty – poskočil o 150 %. Australané nyní vlastní 60 000 karavanů a téměř 30 000 hausbótů.

Zdroje: bbc, Top Vozíky